6.8.2007 Korisliigassa pelaava KTP Basket on tehnyt vuoden mittaisen sopimuksen 23-vuotiaan amerikkalaislaituri Brandon Polkin kanssa. Polk oli jo viime vuonna KTP:n kiikarissa, mutta amerikkalainen teki ensimmäisen ammattilaissopimuksensa kaudeksi 2006–07 Sveitsin pääsarjan Olympic Fribourgin kanssa.
198-senttinen Brandon Polk oli viime vuonna Sveitsin liiga- ja cup-mestarin toiseksi tehokkain pelaaja. Kauden keskiarvot Sveitsissä olivat 13,6 pistettä ja 5,4 levypalloa 25,9 minuutissa. Merkillepantavaa on Polkin osumatarkkuus kahden pisteen heitoissa, joka oli peräti 66 prosenttia.
Ison laiturin tontilla viihtyvä Polk pelasi yliopistouransa kaksi viimeistä vuotta Butlerin yliopistossa. Seniorivuoden tehot (2005-06) päätteeksi olivat komeat 18,0 pistettä, 4,7 levypalloa ja 1,5 torjuntaa.
Polkin agentti Chris Pearson on, KTP:n riveissä jatkavan, Jouni Ehon joukkuetoveri Davidson Collegen ajoilta ja tänä kesänä aloitettu yhteistyö vanhojen pelikaverien kesken edesauttoi sopimusneuvotteluissa.
Valmentaja Ray Ailus oli iloinen saatuaan Polkin joukkueeseensa.
– Brandon Polk tulee voittavasta joukkueesta. Hänen joukkueensa voitti Sveitsissä kaiken mahdollisen viime kaudella. Hänen viime kauden tilastonsa eivät ole häikäisevät, mutta pitää ottaa huomioon, että joukkueessa on ollut lukuisia muitakin huippupelaajia. Tilastot ovat syntyneet 26 minuutin peliajalla, kertoo Ailus taustoista.
- Polk on ollut yliopistossaan kova korintekijä, juuri sellaista tarvitsemme. Hän on erittäin urheilullinen pelaaja, joka tekee pisteensä pääasiassa korin läheisyydestä, Ailus jatkaa.
KTP on aiemmin tehnyt sopimukset Milos Dobrasin, Jouni Ehon, Toni Ilmosen, Pasi Heinosen, Juho Lehtorannan, Markus Myllylän, Michael Poundsin, Jermaine Spiveyn sekä Jari Vekkilän kanssa.
Kotijoukkueen vahva kolmas jakso oli avainroolissa KTP-Basketin otteluvoitossa. KTP on nyt miesten Korisliigan kuudennella sijalla ja Kobrat viimeisellä.
Kataja Basketin yhdysvaltalaistakamies De’Vion Harmon palkittiin joulukuun urotöistään Korisliigan kuukauden pelaajana. Joukkue kamppailee tasaväkisessä tilanteessa paikasta ylemmässä jatkosarjassa.
Miesten Korisliigassa otteluvoitot menivät sarjan toista sijaa pitävälle Tapiolan Hongalle ja kymmenenneksi valahtaneelle Bisons Loimaalle.
Nousua ylempään jatkosarjaan yrittävä Kataja sai tärkeät sarjapisteet Salosta kuukauden pelaajaksi valitun De'Vion Harmonin 37 pisteen avulla. Sarjakärki Kauhajoki puolestaan kasvatti eroaan Vilppaaseen omalla jatkoaikavoitollaan.
Kouvot on solminut kuluvan kauden loppuun ulottuvan sopimuksen 198-senttisen Devontae Blantonin kanssa. Blanton pelasi täydet viisi kautta Eastern Kentuckyn yliopistossa.
Miesten Korisliigan illan kierroksen voittajia olivat Tampereen Pyrintö, Korihait, Tapiolan Honka ja Kauhajoki.
Ylemmän jatkosarjan paikoista ärhäkästi taistelevat KTP-Basket ja Helsinki Seagulls ottivat tänään sarjapisteitä kotikentillään.
Miesten Korisliigassa voittivat tänään Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Lahti Basketball.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi valittiin sensaatiomaisen kuukauden pelannut Kataja Basketin De’Vion Harmon.
Tapiolan Honka on porskuttanut Korisliigan kärjessä useina viikkoina, mutta Korihaiden vahva esitys vierasmatkalla päästi Salon Vilppaan ja Kauhajoen voiton verran espoolaisten edelle.