31.10.2010 Korisliigassa pelaava Namika Lahti on sunnuntaina purkanut sopimuksen amerikkalaispelaaja Brian Wethersin kanssa. Seura etsii Wethersin tilalle isokokoisempaa pelaajaa.
Brian Wethersin (selin) pelit Lahdessa ovat ohi. Kuvassa Kouvojen Ville Kaunisto heittää. Kuva: Matti Koskinen.
Brian Wethers ehti pukea Namika-univormun ylleen kymmenen kertaa. 30-vuotias amerikkalainen ei tahtonut löytää rooliaan lahtelaisjoukkueessa.
- Kyse ei ole siitä, etteikö Wethers osaisi pelata koripalloa. Mies ei löytänyt kunnolla paikkaansa pelitavassamme ja me yksinkertaisesti tarvitsemme isomman pelaajan joukkueeseemme, Namikan päävalmentaja Sami Toiviainen kommentoi tehtyä ratkaisua.
Wethersin pistekeskiarvoksi kymmenessä Korisliiga-ottelussa jäi 12,8. Levypalloja miehen hyppysiin jäi 2,8 ottelua kohden. Peliaikaa Wethers sai keskimäärin reilut 23 minuuttia.
Namika Lahdella on uuden pelaajan etsintä jo täydessä käynnissä.
Helsinki Seagulls otti Salon Vilppaasta 92–73-kotivoiton ja saa mahdollisuuden ratkaista sarja ensi maanantaina.
Kouvot on solminut kaksivuotisen sopimuksen Rasmus Lindbergin kanssa. Tuleva kausi on Lindbergille toinen Korisliigassa ja Kouvolassa. Lisäksi seura solmi yksivuotisen sopimuksen oman kasvatin Renne Ikäläisen kanssa.
Kauhajoki vei välieräsarjan Katajaa vastaan tilanteeseen 2–0.
Korisliigan välierissä Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Salon Vilpasta vastaan.
Kaudella 2024–25 Korisliigan kuukauden parhaimmat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen.
Molemmat välieräsarjat avattiin kotijoukkueiden voitoilla. Sekä Seagulls että Kauhajoki siirtyivät ottelusarjoissa 1-0 johtoon.
Korisliiga-välierät pyörähtävät käyntiin lauantaina 5. huhtikuuta. Kahdessa ottelusarjassa toisensa kohtaavat Helsinki Seagulls (sija 1) ja Salon Vilpas (4) sekä Kauhajoki (2) ja Kataja Basket (3).
Lauantaina starttaavissa miesten Korisliigan välierissä oikeutta jaetaan kymmenen erotuomarin tiimillä.
Salon Vilpas kaatoi Korihait puolivälierissä otteluvoitoin 3–2 ja kapeilla marginaaleilla.
Suomen Koripalloliiton sääntö- ja kurinpitoyksikkö on langettanut Salon Vilppaalle 500 euron sakkorangaistuksen toimitsijavirheen takia.