10.9.2008 Demetrius Brown, 197-senttinen ja 105-kiloinen yleispelaaja, korvaa Reggie Warrenin Lappeenrannan NMKY:n Korisliiga-joukkueessa. Suomeen Brown siirtyy Turkista pelattuaan ammattilaisurallaan aiemmin myös Ruotsissa.
Brown valmistui San Josen yliopistosta 2006. Ensimmäisen ammattilaiskautensa hän aloitti Ruotsin Ockelbossa syksyllä 2006. Brown siirtyi Ockelbon talousvaikeuksien vuoksi saman kauden aikana Tukholmaan 08 joukkueeseen, jonka riveissä hän pelasi myös kevään finaalit.
Ruotsin välierissä Brown latoi 17,0 pistettä ja noukki 5,0 levypalloa. Finaaleissa tehot olivat 10,0 pistettä ja 2,8 levyriä, jotka Brown kokosi pelattuaan 20 minuuttia ottelua kohden.
Ruotsin kauden jälkeen Brown siirtyi viime kaudeksi Turkin kovaan ykkösliigaan, jossa pelasi Darussafakan joukkueessa Istanbulissa tehoinaan 13,4 pistettä ja 5,7 levypalloa.
Brownin korvaama Reggie Warren ei saapunut sovitussa aikataulussa Lappeenrantaan.
Lappeenrannan muut sopimuspelaajat Calvin Cage, HL Coleman, Jouko Järvinen, Vili Kaijansinkko, Tuukka Kulha, Janne Rekola, Pasi Riihelä ja Viljami Vanjoki. Joukkuetta valmentaa Jarmo Laitinen.
Suomen Koripalloliiton liittohallitus hyväksyi kokouksessaan Korisliigan seurakokouksen esityksen uudeksi sarjajärjestelmäksi, joka astuu voimaan kilpailuvuodelle 2026–27. Nykyisestä jatkosarjamallista luovutaan ja tulevalla kaudella Korisliigassa pelataan 34 ottelun runkosarja, 10 joukkueen pudotuspelit ja lisäksi Suomen Cup palaa kilpailukalenteriin.
Salon Vilpas, KTP-Basket, Korihait ja Kataja Basket ovat kaikki saavuttaneet kolme voittoa omissa puolivälieräsarjoissaan ja voivat edetä jo seuraavan ottelukierroksen jälkeen.
Tapiolan Honka jätti vastalausevarauksen 29. maaliskuuta pelatun Korisliigan puolivälieräottelun Korihait-Tapiolan Honka-ottelun loppuhetkien tapahtumista.
Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.
Korihaiden ja Hongan välisessä pudotuspelisarjassa jokainen ottelu on toistaiseksi päättynyt kotivoittoon.
Tampereen Pyrintö otti puolivälierien ensimmäisen voittonsa vain yhden pisteen erolla ja vieraskentällä.
Vain yksi Korisliigan neljästä puolivälieräsarjasta on parhaillaan tasoissa. Lopuissa tilanne on 2–0, joskaan ei poikkeuksetta ennakkosuosikin hyväksi.
Tampereen Pyrinnön ja Salon Vilppaan toisesta puolivälieräkohtaamisesta tuli huomattavasti tiukempi trilleri kuin ensimmäisestä.
Kataja Basket nappasi vierasvoiton Kauhajoelta heti puolivälierien käynnistykseksi. KTP-Basket sen sijaan puolusti kotikenttäänsä onnistuneesti, vaikka haastajat pääsivät kahden pisteen päähän.
Samu Adler ja Mikael Aalto kuuluivat Korisliiga-illan hahmoihin, kun ensimmäiset puolivälieräpelit paketoitiin Salossa ja Uudessakaupungissa.