Catz raapaisi finaaliavauksessa PeKan rikki

16.4.2014 Catz Lappeenranta voitti avausottelun Naisten Korisliigan finaaleissa PeKaa vastaan numeroin 79-69 (32-24). Alkuhermoilujen jälkeen kissalauma sai palettinsa kasaan ja haki kotivoiton nimiinsä kurinalaisella pelaamisellaan.

Catz ja Anni Mäkitalo avasivat Naisten Korisliigan finaalit kotivoitolla.

Alexandria Anderson taiteili 23 pistettä PeKan puolustuksen keskeltä. Kuvat: Kai Kilappa.

Catz kasvatti kymmenen pisteen kaulan kolmannella neljänneksellä, kun lappeenrantalaiset panostivat sulkemiseen ja jokaisen irtopallon hakemiseen kookkaampien kotkalaisten edestä.


PeKa vei koko pelin levypallot 39-52, joista 22 oli hyökkäyslevypalloja. Catzin puolustus ei kuitenkaan turhautunut vastustajan jatkuvista kakkospalloista, vaan piti kotkalaisten heittoprosentin matalana (35%, 22/62).

- Alussa molemmat joukkueet oli hyvin hermostuneita, mikä on aika tavallista finaaliavauksille. Myös me olimme epätyypillisesti vähän kärsimättömiä hyökkäyspäässä ja otimme liian hätäisiä heittoja, Catzin päävalmentaja Mika Haakana kommentoi.

- PeKa otti ensimmäisellä puoliajalla 16 hyökkäyslevyä, mutta toisella puoliajalla levypallopelaamisemme parani ja pääsimme karkuun. On aika selvää, että mitä osa-aluetta meidän pitää parantaa seuraavaan matsiin, Haakana jatkaa.

Kissalauman Alexandria Anderson (23/12/7 syöttöä/4 riistoa) ja Jordan Murphree (16/11/5 syöttöä/4 riistoa) olivat oivassa vedossa. Elena Reshetko (13/4), Dionne Pounds (11/2) ja Anni Mäkitalo (10/3) olivat muut voittojoukkueen onnistujat.

PeKan ykkönen oli Taru Tuukkanen (20/17/4 torjuntaa). Andrea Barbour (17/12/6 syöttöä/5 riistoa) ja Krystal Vaughn (15/9) pääsivät Tuukkasen lisäksi kaksinumeroisille pistelukemille kotkalaisilta.

Finaalisarjan toinen ottelu pelataan lauantaina 19.4.2014 kello 15.00 Kotkassa.

 

Lisätietoja: Ottelutilastot
 
21.12.2025 18:08 Naisten Korisliiga

Amerikkalaiskolmikko johdatti ViVe:n voittoon Kouvolassa

Naisten Korisliigassa pelattiin viimeinen ottelu ennen joulutaukoa. Päivän ottelussa Vimpelin Veto haki jännittävien vaiheiden jälkeen sarjapisteet Kouvottarien kustannuksella. Ottelu päättyi 84-83.

20.12.2025 20:15 Naisten Korisliiga

Saana Kujala upotti Hongan - PeKa kärjessä joulutauolle

Naisten Korisliiga jatkui lauantaina kahdella ottelulla. Voitot merkittiin Pyrinnölle ja Peli-Karhuille. Huomenna pelataan vielä yksi ottelu ennen joulutaukoa.

17.12.2025 21:50 Naisten Korisliiga

BC Nokialle kova vierasvoitto - HBA ja PeKa vahvoja paikallispeleissä

Naisten Korisliiga jatkui neljällä ottelulla. Voittoihin ylsivät BC Nokia, HBA-Märsky, PeKa ja ViVe.

13.12.2025 19:19 Naisten Korisliiga

Veto jatkoi kovaa virettään

Naisten Korisliiga jatkui lauantaina yhdellä ottelulla. Kahden kovavireisen joukkueen kohtaamisessa ViVe voitti kotonaan Pyrinnön 91-73.

12.12.2025 21:20 Naisten Korisliiga

ToPo:n kiri riitti voittoon Nokialla - myös PeKa ja EBT vierasvoittoihin

Naisten Korisliiga jatkui perjantaina kolmella ottelulla. Otteluissa nähtiin vain vieraiden juhlia, kun ToPo, PeKa ja EBT nappasivat voittoja.

9.12.2025 20:30 Naisten Korisliiga

Kouvottarille vieraspisteet trillerissä

Naisten Korisliigan illan ainoassa ottelussa Kouvottaret ja ToPo taistelivat pisteistä Helsingissä. Lopulta jännittävä ottelu päättyi vieraiden voittoon 84-83.

6.12.2025 17:36 Naisten Korisliiga

ViVe nousi Jeanae Terryn johdolla voittoon Kotkassa - EBT:lle kauden toinen derbyvoitto

Naisten Korisliigassa pelattiin itsenäisyyspäivänä kaksi ottelua. Sarjan kärkitaistelu tasoittui entisestään, kun ViVe ja EBT nappasivat sarjapisteet.

5.12.2025 20:30 Naisten Korisliiga

Pyrintö nousi kärkeen

Naisten Korisliigassa pelattiin perjantaina yksi ottelu. Siinä Tampereen Pyrintö haki vieraspisteet HBA-Märskyltä 76-69.

5.12.2025 12:55 Naisten Korisliiga

Annika Aarrejoki on naisten Korisliigan marraskuun kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Marraskuun parhaaksi on valittu Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.

29.11.2025 20:00 Naisten Korisliiga

ViVe katkaisi EBT:n voittoputken - Pyrinnölle revanssi Peli-Karhuista

Naisten Korisliiga jatkui lauantaina kolmella ottelulla. Voittoihin ylsivät ViVe, Pyrintö sekä HBA-Märsky.

Näytä lisää vastaavia