Catz vakuuttavan voiton siivittämänä Latvia-Estonia –Liigan välieriin

26.3.2016 Lappeenrannan Catz otti komean 79-60 (39-26) –kotivoiton TTT Riga Junioreista Latvia-Estonia –Liigan runkosarjavaiheen päätösottelussa lauantaina. Välieräpaikan jo aikaisemmin varmistanut Catz sai voiton myötä hyvät lähtöasetelmat kahden viikon päästä alkaviin pudotuspeleihin.

Elena Reshetkon dominoivan vahva pelivire ja kevätaurinko, jotkut asiat vain sopivat yhteen. Reshetko oli totutun vahva kun Catz kaatoi kotonaan TTT Riga Juniorit. Kuva: Kai Kilappa

Lappeenrannan Catzin vakuuttavat otteet Latvia-Estonia –Liigassa saivat jatkoa lauantaina, joukkueen kaataessa runkosarjavaiheen päätösottelussaan latvialaisen TTT Riga Juniorit vakuuttavin 79-60 (39-26) –lukemin.

Paikan välierissä jo aikaisemmin varmistanut Catz sai lauantaina juoksuttaa Lappeenrannan urheilutalon parketille huoletta kahdeksan pelaajan suuruista rotaatiotaan ja hioa pelisuunnitelman toteuttamista molemmissa päissä kenttää. Ottelun avausjakson yskähdellen pelannut Catz suoritti ryhtiliikkeen toisella neljänneksellä ja karkasi puoliajan isolle tauolle jo 13 pisteen johtoasemassa.

Viimeisen niitin ottelun voittotaistelulle Catz löi kolmannen neljänneksen alkuminuuttien aikana. Sigita Dzarcanen tuotua latvialaiset 11 pisteen päähän, repäisi Catz reilun kahden minuutin jakson nimiinsä numeroin 11-4 ja kasvatti eron jo 18 pisteen suuruiseksi, eikä TTT Riga Juniorit onnistunut kuromaan eroa enää yksinumeroisiin pistelukemiin.

Catzin riveistä kovinta jälkeä lauantain koitoksessa tekivät 25 pistettä heittänyt Chandra Harris sekä vakuuttavan kokonaissuorituksen esittänyt laituri Elena Reshetko (21/8/5 syöttöä/2 riistoa/1 torjunta).

TTT Riga Junioreiden parhaimmistoon lukeutuivat 16 pistettä heittänyt Dzarcane ja sentteri Digna Strautmane (11/7/1 torjunta).

Ottelutilastot: Catz - TTT Riga Juniorit
 
16.5.2025 09:36 Naisten Korisliiga

PeKa juhlisti yhdeksättä mestaruuttaan, Linda-Lotta Lehtoranta kuudettaan – ”Minkälainen henkinen paikka se mahtaa olla sitten, kun ei enää voitakaan…”

Linda-Lotta Lehtoranta on noussut uransa aikana yhdeksi suomalaisen koripalloilun kirkkaista menestystarinoista. Hän on pelannut tärkeässä roolissa maajoukkueessa, monessa seurajoukkueessa pitkin Eurooppaa ja voittanut kuusi Suomen mestaruutta. Tai ehkä seitsemän. Se riippuu täysin, keneltä asiaa kysyy

14.5.2025 11:08 Naisten Korisliiga

ToPosta ToPoon – Taru Tuukkasen mittava ura hakee vertaistaan

Taru Tuukkanen veti koristossut jalkaan ensimmäisen kerran 37 vuotta sitten. Sen jälkeen tie vei kotimaan kenttien kautta Yhdysvaltoihin ja Euroopan huippusarjoihin – ja päättyi lopulta tänä keväänä SM-hopeaan kasvattajaseuran ToPon paidassa. Päätös lopettamisesta tuli yllätyksenä, jopa Tuukkaselle itselleen.

29.4.2025 21:15 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut palasi Suomen mestariksi

Naisten Korisliigan finaalisarja sai arvoisensa päätöksen Töölön Kisahallissa. 1263 katsojaa oli todistamassa, kun PeKa vei viidennen finaalin 86-72 ja palautti mestaruuspokaalin Kotkaan.

29.4.2025 10:05 Naisten Korisliiga

Naisten Suomen mestaruus ratkeaa kutkuttavassa viidennessä finaalissa tiistaina Helsingissä

Torpan Pojat ja Peli-Karhut ratkaisevat naisten Korisliigan mestaruuden viidennessä finaalissa Töölön Kisahallissa 29. huhtikuuta klo 18:30.

28.4.2025 20:45 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut venytti ratkaisun viidenteen otteluun - mestaruus ratkeaa huomenna Helsingissä

Kotijoukkueiden vahvat otteet jatkuivat Naisten Korisliigan finaaleissa, kun Peli-Karhut oli kotonaan vahvempi 72-46. Ottelusarjan ratkaiseva viides ottelu pelataan huomenna Töölön Kisahallissa.

24.4.2025 20:26 Naisten Korisliiga

Tuukkanen johdatti ToPo:n voiton päähän mestaruudesta

ToPo vei kolmannen finaalin kotonaan 82-65. Sillä on mahdollisuus napata mestaruus maanantaina Kotkassa.

21.4.2025 20:25 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut nousi voittoon ja tasoitti finaalisarjan

Naisten Korisliigassa pelattiin toinen finaali. PeKa oli kotikentällään vahvempi 74-57 ja tasoitti otteluvoitot 1-1:een.

18.4.2025 20:35 Naisten Korisliiga

ToPo vei tiukan avausfinaalin - EBT:lle pronssimitalit

ToPo otti komennon finaaleissa, kun se kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen PeKa:n. Sarjassa jaettiin myös ensimmäiset mitalit, kun EBT kaatoi Hongan pronssiottelussa.

17.4.2025 23:09 Naisten I divisioona

Naiskoriksen superperjantai tarjoilee kolme huippuottelua

Pitkäperjantaina pelataan naisten Naisten Korisliigan ensimmäinen finaali, pronssiottelu ja naisten I-divisioonan ratkaiseva finaali.

17.4.2025 14:10 Naisten Korisliiga

ToPo ja PeKa vastakkain finaalissa kolmatta vuotta putkeen – finaalisarja käynnistyy perjantaina

Naisten Korisliigan finaalit alkavat pitkänäperjantaina. Mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa. Hallitseva Suomen mestari ToPo metsästää toista mestaruuttaan, kun PeKa taas tavoittelee jo peräti yhdeksättä mestaruuttaan.

Näytä lisää vastaavia