15.10.2011 Jo yhdettätoista kauttaan Korisliigaa pelaava 34-vuotias ja 201-senttinen Clifton Jones ylsi lauantaina neljäntenä pelaajana kautta aikojen 400 heitontorjunnan haamurajalle. Jones pelaa Korisliigan nousijajoukkue Nilan Bisonsissa.
Suomen kansalaisuuden saavuttanut Oregon Staten kasvatti on pelannut Korisliigan runkosarjassa 351 ottelua aloitettuaan urakkansa Joensuun Katajassa syyskuussa 2001 ottelulla Kataja-KTP. Jones on Katajan lisäksi edustanut liigassa Porvoon Tarmoa, karkkilalaista Team Componentaa, kotkalaista KTP-Basketia ja nyt loimaalaista liiganousija Nilan Bisonsia. Lisäksi Jones on pelannut I divisioonaa Katajassa ja Helsingin NMKY:ssa.
Jones juhli Joensuun Katajan kanssa Suomen cupin voittoa Katajan riveissä vuonna 2002. Jones on myös saavuttanut kaksi SM-hopeaa (Kataja 2003, Kataja 2006) ja kolme SM-pronssia (Kataja 2002, Kataja 2007, KTP 2011).
Suomen miesten koripallon pääsarjan kaikkien aikojen torjuntaviisikon kärjessä on Pekka Markkanen 541 torjunnallaan (keskiarvo 1,60). Markkasen vanavedessä jatkaa Joensuun Katajan Sami Lehtoranta (487 torjuntaa, keskiarvo 1,03) ja kolmossijan jakavat Jones (400 torjuntaa, keskiarvo 1,14) ja Andre Foreman (400 torjuntaa, keskiarvo 1,22). Viidennellä sijalla pysyttelee Markus Hemdahl (380 torjuntaa, keskiarvo
1,21).
Salon Vilpas poistui Espoosta runsaskorisen ottelun jälkeen sarjapisteet mukanaan. Joukkueen nuori tähti Samu Adler tykitti peräti 34 pistettä.
Lahti Basketball yllätti vieraakseen saapuneen Helsinki Seagullsin.
Kauden toisen Korisliiga-illan voittajiksi tiensä kaivoivat Salon Vilpas ja Kauhajoki. Vahvaa korintekoa nähtiin muiden muassa Kauhajoen Jaeden Zackerylta sekä tappiosta huolimatta Bisonsin Tevaun Kokolta.
Kouvojen Tuukka Härsilä avasi kauden 21 pisteen suorituksella, vaikka lopulta voiton ottelusta veikin Korihait. Myös Tapiolan Honka ja Kataja Basket juhlivat.
Korisliiga käynnistyy perjantaina 3.10. kolmella ottelulla. Löydät alapuolelta pähkinänkuoritiedot, otteluohjelmat sekä joukkuekohtaiset ennakkohaastattelut.
Efton Reid III tutustuu ympäröivään kulttuuriin ja sopeutuu siihen parhaansa mukaan, vaikka onkin ensimmäistä kertaa Yhdysvaltojen ulkopuolella. Kobrien pelisysteemissä hän haluaa olla koneiston osa – mitä milloinkin tarvitaan.
Tampereen Pyrinnön kasvatti oppi maailmasta paljon Islannissa ja Italiassa, mutta nyt hänen on aika soveltaa taitojaan ja ylläpitää menestystä Helsinki Seagullsissa.
19-vuotias Leo Eklund siirtyi kesän aikana HNMKY:n riveistä Uuteenkaupunkiin ja Korihaiden paitaan. Nyt hän valmistautuu elämänsä ensimmäiseen pääsarjakauteen ja vakuuttaa, ettei hätkähdä haasteesta.
Max Besselink aloittaa ensimmäisen kautensa Katajassa ja tavoittelee ehjää, hyvää vuotta. Kataja puolestaan tavoittelee uusia korkeuksia päästyään viime kaudella mitalipeleihin mutta jäätyään neljänneksi.
Lahti Basketball nousi myrskyisien kausien jälkeen takaisin Korisliigaan, ja nyt päävalmentaja Kristian Palotiellä on edessään haaste saavuttaa kilpailuetua ja ennen kaikkea säilyttää sarjapaikka.