22.5.2013 Lappeenrannan Namika on solminut vuoden mittaisen jatkosopimuksen joukkueen viime kauden tukipilarin Clifton Jonesin, 35, kanssa. Kokenut havaijilaislähtöinen, muutama vuosi sitten suomalaistunut korinaluspelaaja aloittaa toisen kautensa lappeenrantalaisten riveissä.
Clifton Jones rymistelee ensi kaudellakin Lappeenrannan Namikan korin alla. Kuva: Vesa Kuukka/Kuvanmaailma.
Jones saapui Lappeenrantaan vuosi sitten Nilan Bisonsista voitettuaan uransa ensimmäisen Suomen mestaruuden. Namikassa rooli oli mestarijoukkuetta isompi, ja samalla mies tykästyi Lappeenrantaan kaupunkina.
– Lappeenranta on loistava paikka asua ja minulle tämä tuntuu paikalta, jonne voisin hyvinkin asettua. Päätin myös jäädä Namikaan, koska joukkue ja ihmiset sen ympärillä tuntuvat todellakin puhaltavan yhteen hiileen, kertoo 201-senttinen, lokakuussa 36 vuotta täyttävä Jones Namikan tiedotteessa.
Jonesin rooli Namikan joukkueessa oli viime kaudella todella merkittävä. Namika voitti yli puolet Jonesin kanssa pelaamistaan otteluista, kun taas vain muutaman pelin keväällä Jonesin ollessa sivussa jalkavamman johdosta.
Jones tehtaili 27 minuutin ottelukohtaisella peliajalla 5,9 pistettä ja 6,1 levypalloa ottelua kohden. Korisliigaa kaudesta 2001/02 pelannut Jones ylitti menneellä kaudella 400 runkosarjapelin ja 4000 runkosarjapisteen rajan.
– Ensi kauden suhteen olen todella luottavainen. Saamme pidettyä runkopelaajia kasassa ja jatkamaan viime kaudella aloittamaamme työtä. Viime kaudella loukkaantumiset sotkivat kevään, mutta saimme silti itsemme iskuun pudotuspeleihin, jatkaa Jones.
– Clif on valmentajalle korvaamaton työkalu kentällä ja sen ulkopuolella. Nautin suuresti viime kauden yhteistyöstämme, ja kokenut pelaaja auttaa myös minua valmentajana kasvamaan ja oppimaan. Tämän myötä Namikan korinalusta on ensi vuonna varmasti vastenmielinen paikka kaikille vastustajalle, toteaa Namikan päävalmentaja Lassi Tuovi.
Namikalla on koossa pelaajasopimukset ensi kaudesta Jonesin lisäksi Antti Niskasen, Anttoni Tapion, Anton Kankaanpään sekä Atte Pertun kanssa. Namika neuvottelee viime kaudelta tuttujen kasvojen lisäksi kahden uuden kotimaisen pelaajan kanssa.
Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.
Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.
Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.
Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.
Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.
Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.
Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.
Illan Korisliiga-kierroksella voittajia olivat Bisons Loimaa, Korihait, Kouvot ja Tampereen Pyrintö.
Salon Vilpas poistui Espoosta runsaskorisen ottelun jälkeen sarjapisteet mukanaan. Joukkueen nuori tähti Samu Adler tykitti peräti 34 pistettä.