11.2.2007 Joensuun Katajan 29-vuotias ja 201-senttinen Clifton Jones torjui Korisliigan ottelussa lauantaina Team Componentaa vastaan kolme karkkilalaisheittoa. Samalla Jones ylitti pääsarjassa kaikkien aikojen viidentenä pelaajana 300 torjunnan rajan.
Jonesin torjuntamäärä on nyt 302 ja ottelukohtainen keskiarvo 1,40. Hänen edellään ovat kaikkien aikojen tilastossa vain Pekka Markkanen (540), Markus Hemdahl (380), Andre Foreman (361) ja Sami Lehtoranta (342).
Clifton Jones saapui Suomeen ja Katajaan syksyllä 2000, jolloin seura pelasi I divisioonassa. Heti seuraavana keväänä toteutui nousu Korisliigaan. Sittemmin Jones on ollut voittamassa Kataja-paidassa Suomen Cupin 2002, SM-hopeaa 2003 ja 2006 sekä SM-pronssia 2002.
Lappeenrannan NMKY:n 32-vuotias takamies Mika Haakana oli puolestaan lauantaina 300. kerran runkosarjaottelun kokoonpanossa kun joukkueensa voitti Porvoon Tarmon. Haakana pelaa yhdeksättä kauttaan pääsarjaa ja hänen ensimmäinen SM-sarjaottelunsa oli syyskuussa 1993.
Haakanan tilillä on kaksi Suomen mestaruutta kasvattajaseuransa Kouvojen riveissä, vuosilta 1995 ja 1999.
Miesten Korisliigassa voittivat tänään Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Lahti Basketball.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi valittiin sensaatiomaisen kuukauden pelannut Kataja Basketin De’Vion Harmon.
Tapiolan Honka on porskuttanut Korisliigan kärjessä useina viikkoina, mutta Korihaiden vahva esitys vierasmatkalla päästi Salon Vilppaan ja Kauhajoen voiton verran espoolaisten edelle.
Miesten Korisliigassa voittajiksi kohosivat tänään Kauhajoki ja Salon Vilpas, jotka johtavat runkosarjaa jaetulla kärkipaikalla.
Korisliigan kehittynein pelaaja 2024 Teemu Suokas törmäsi Espanjassa synkkään pukukoppi-ilmapiiriin ja tuli sysätyksi ulos rotaatiosta täysin vailla varoitusta. Nyt pelaaja kertoo oppineensa arvostamaan uudella tavalla voittavassa joukkueessa pelaamista ja luotettavalle työnantajalle työskentelyä.
Miesten Korisliigassa pelattiin täysi kuuden ottelun kierros. Luukas Vaara, Teemu Suokas, Alvar Peltoniemi, Tevaun Kokko, Ike Nweke ja Kahron Ross nousivat illan säväyttäjiksi – jokainen vieraskentällä.
Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.
Kiihkeällä Korisliiga-kierroksella voittajiksi kohosivat Bisons Loimaa, Salon Vilpas, Kataja Basket, Tapiolan Honka ja Korhait.
Kauhajoki otti kotivoiton Kobrista ja nousi sarjataulukossa ykköspaikalle. Voiton päässä perässä tulevat Salon Vilpas ja Tapiolan Honka ovat kumpikin pelanneet yhden ottelun vähemmän ja voivat kääntää tilanteen jo huomenna.
Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.