3.3.2003 SM-Koriksessa pelaava karkkilalaisjoukkue Team Componenta jatkaa kauden loppuun yhdellä ulkomaalaisvahvistuksella, kun Tony Barksdale palaa kotimaahansa. Barksdalella on kotimaassaan lasten huoltajuuteen liittyvä asia kesken, joka vaatii miehen läsnäoloa.
Samaisen syyn vuoksi Componentalla oli Barksdalen kanssa keväälle vain kuuden viikon mittainen sopimus, jota jatkettiin päiväkohtaisesti. Barksdale joutui jo tammi-helmikuun vaihteessa käymään kotonaan ja nyt kun Team Componentan sarjapaikka on varmistunut, katsottiin olevan pelaajan ja joukkueen edun mukaista, että hän pääsee hoitamaan asioitaan.
183-senttinen Tony Barksdale oli pelaamassaan 21 SM-ottelussa Componentan ykköspyssy. Hän tykitti keskimäärin 31,2 pistettä ottelua kohden. Vähäisen pelimäärän vuoksi hän ei kuitenkaan yltänyt SM-Koriksen korintekijöiden paremmuustilastoon, jonka kriteerinä on, että pelaajalla on tilillään 2/3 joukkueensa ottelumäärästä.
Team Componenta on SM-Koriksessa kymmenennellä sijalla. Sen voittosuhde on 16-19. Componentalla on edelleen mahdollisuudet selviytyä pudotuspeleihin. Viimeisellä pudotuspelipaikalla eli kahdeksantena olevalla Kouvoilla on sama voittosuhde kuin Componentallakin.
Luhtasen valinta täydentää vuonna 2026 Hall of Fameen nostettavien viiden legendan ryhmän.
Kataja Basket otti välttämättömän voiton kotikentällään ja tasoitti finaalit 3–3:een.
Koripalloliiton SUSI-valmentajaverkoston kevättapaaminen järjestettiin 13.–14.5.2026 Kisakallion urheiluopistolla Lohjalla. Tilaisuus kokosi yhteen alkavan kauden maajoukkueiden valmentajat sekä kaudella 2025 All Stars -toiminnassa mukana olleet valmentajat.
Hall of Fame täydentyy tänä vuonna viidellä uudella legendalla ja esittelemme heidät yksi kerrallaan. Legendat nostetaan virallisesti suomalaisen koripallon kunniagalleriaan Superlauantai-tapahtumassa 23.5.
Koripalloliitto on nimittänyt Jamar Wilsonin vetämään 3x3-koripallon kehitystä Suomessa. Wilson aloittaa tehtävässään 18. toukokuuta.
Tänä vuonna Vuoden muuvi -voiton vei Ura Basketin Benjamin Granström muuvilla, jossa yhdistyivät luovuus, rohkeus ja kylmäpäinen viimeistely.
Keturi on yksi Superlauantaina 23. toukokuuta suomalaisen koripallon kunniagalleriaan nostettavista legendoista.
Salon Vilpas on noussut miesten Korisliiga-finaaleissa 0–2-tappioasemasta 3–2-johtoon.
Miesten maajoukkueen pitkäaikainen päävalmentaja ja nykyinen Koripalloliiton valmennuksen johtaja on yksi viidestä tänä vuonna suomalaisen koripallon Hall of Fameen nimettävästä legendasta.
Ensimmäistä kertaa Kangasalan koululaiset pääsivät osallistumaan Pirkka Street Basket -tapahtumaan