17.10.2012 Tampereen Pyrinnön laituriveteraani Damon Williams, 38, kirjasi tiistai-iltana jo uransa viidennen tripla-tuplan, eli kolmessa eri tilastokategoriassa saavutetut kaksinumeroiset luvut. 201-senttinen Williams on urakoinut uransa aikana enemmän tripla-tuplia kuin yksikään pelaaja miesten koripallon pääsarjan historiassa ennen häntä.

Damon Williamsin tiistain tripla-tupla oli jo hänen pääsarjauransa viides. Kuva: Tampereen Pyrintö.
Korisliigan debyyttinsä jo kaudella 1999/2000 Pyrbasketin riveissä tehnyt Williams teki ensimmäisen tripla-tuplansa 12. lokakuuta 2007 Team Componentaa vastaan, jolloin hän viimeisteli 19 pistettä, 13 levypalloa ja 10 syöttöä.
Williamsin jälkeen eniten tripla-tuplia Suomessa on kirjauttanut Salon Vilppaan takavuosien luottosentteri Faisal Abraham, jolle merkittiin kolme tripla-tuplaa vuosina 1998 ja 1999.
Kaikkien aikojen ensimmäisen tripla-tuplan pääsarjassa urakoi Uudenkaupungin Urheilijoiden Gerald Lee senior, joka nakutteli 34 pistettä, 11 levypalloa ja 10 riistoa 26. marraskuuta 1986 ottelussa Uudenkaupungin Urheilijoiden ja Äänekosken Huiman välillä. Pääsarjassa on tehty kaikkina aikoina yhteensä 29 tripla-tuplaa.
Williams on kauden 2012/13 aikana pelaamansa neljän ottelun aikana viimeistellyt 17,0 pistettä, 7,8 levypalloa, 9,0 syöttöä, 1,8 riistoa ja 1,0 blokkia ottelua kohden.
Kauhajoki saapui puolivälieriin jatkosarjojen toiselta sijalta mutta kärsi kriittisellä hetkellä loukkaantumisvaikeuksista. Seitsemänneltä paikalta ponnistanut Kataja voitti pelit 4–0.
Suomen Koripalloliiton liittohallitus hyväksyi kokouksessaan Korisliigan seurakokouksen esityksen uudeksi sarjajärjestelmäksi, joka astuu voimaan kilpailuvuodelle 2026–27. Nykyisestä jatkosarjamallista luovutaan ja tulevalla kaudella Korisliigassa pelataan 34 ottelun runkosarja, 10 joukkueen pudotuspelit ja lisäksi Suomen Cup palaa kilpailukalenteriin.
Salon Vilpas, KTP-Basket, Korihait ja Kataja Basket ovat kaikki saavuttaneet kolme voittoa omissa puolivälieräsarjoissaan ja voivat edetä jo seuraavan ottelukierroksen jälkeen.
Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.
Korihaiden ja Hongan välisessä pudotuspelisarjassa jokainen ottelu on toistaiseksi päättynyt kotivoittoon.
Tampereen Pyrintö otti puolivälierien ensimmäisen voittonsa vain yhden pisteen erolla ja vieraskentällä.
Vain yksi Korisliigan neljästä puolivälieräsarjasta on parhaillaan tasoissa. Lopuissa tilanne on 2–0, joskaan ei poikkeuksetta ennakkosuosikin hyväksi.
Tampereen Pyrinnön ja Salon Vilppaan toisesta puolivälieräkohtaamisesta tuli huomattavasti tiukempi trilleri kuin ensimmäisestä.
Kataja Basket nappasi vierasvoiton Kauhajoelta heti puolivälierien käynnistykseksi. KTP-Basket sen sijaan puolusti kotikenttäänsä onnistuneesti, vaikka haastajat pääsivät kahden pisteen päähän.
Samu Adler ja Mikael Aalto kuuluivat Korisliiga-illan hahmoihin, kun ensimmäiset puolivälieräpelit paketoitiin Salossa ja Uudessakaupungissa.