Daniel Dolenc mestaruusjahtiin Bosniassa

16.9.2025 09:01 Viime vuosina kansainvälistä kokemusta mm. Itävallan, Romanian, Liettuan ja Ranskan sarjoista hakenut Espoo Basket Teamin kasvatti Daniel Dolenc, 205 cm ja 32 vuotta, siirtyy seuraavaksi Bosnia & Hertsegovinaan. Dolencin uusi seura on perinteikäs HKK Siroki, joka on voittanut historiansa aikana kymmenen Bosnian kansallista mestaruutta ja kahdeksan Bosnian cupin mestaruutta.

Daniel Dolencin urapolku vie seuraavaksi Bosniaan. Kuvat: Ville Vuorinen / Susijengi.

HKK Siroki ylsi viime kaudella Bosnian kansallisessa liigassa välieriin ja Adrianmeren liigan (ABA Liga) kakkostasolla ylempään jatkosarjaan.

Joukkue on lähtenyt päävalmentajansa Marijan Bagaricin johdolla jatkamaan viime kauden lupaavista otteista pyrkimyksenään ottaa samaan aikaan harppaus seuraavalle portaalle ja rakentaa pohjaa kestävälle menestykselle.

- Päävalmentaja ja joukkueen kapteeni ihastuivat monipuolisuuteeni pelaajana. Heille oli myös tärkeää kuulla, että olen ammattimainen persoona, joka pystyy olemaan esimerkkinä seuran nuorille kundeille, Dolenc kommentoi.

- Siroki on perinteikäs seura, jolla on tavoitteet korkealla. Sen lisäksi, että tavoitteena on voittaa sekä Bosnian liiga että ABA II -liiga, he tahtovat omia junnujaan kehittämällä rakentaa pitkäjänteistä pohjaa tulevaisuuden menestykselle ja etsiä joukkueeseen persoonia, jotka ovat valmiit edesauttamaan tätä.

Seuran pitkäjänteisyydestä kertovat myös avainpelaajien, mm. amerikkalaisen Josiah Strongin ja slovenialaisen Miha Skedelj’n jatkosopimukset.

- Viime kaudesta jäi hampaankoloon ja nyt tavoite on päästä pidemmälle. Kesän mittaan tulleista tarjouksista HKK Sirokin tarjous oli se, josta innostuin eniten, Dolenc päättää.

Korisliigan haalarimiehestä Itävallan mestariksi ja monen maan ammattilaiseksi

Dolenc debytoi Korisliigassa pelikaudella 2010–11, jolloin hän edusti Espoon Honkaa pääsarjassa yhdentoista ottelun verran. Dolenc kuittasi 19-vuotiaiden poikien SM-sarjassa kultaa keväällä 2011 ja saman ikäluokan SM-hopeaa 2012.

Seuraavat Korisliiga-vuotensa Dolenc pelasi Kouvoissa 2013–15 ja BC Nokiassa peräti viisi kautta 2015–2020. Viimeisellä BC Nokian kaudellaan Dolenc mursi itsensä läpi Korisliigan parhaimmistoon kirjautettuaan nokialaisjoukkueelle 10,9 pistettä, 5,4 levypalloa ja 1,2 syöttöä ottelua kohden. Keväällä 2016 Dolenc juhli BC Nokian kanssa myös SM-pronssia.

Nokialta Dolencin tie vei Itävaltaan, Anton Mirolybovin ja Aleksi Koskisen valmentamaan Swans Gmundeniin. Kausi Gmundenissa oli huippuonnistuminen: Dolenc kirjautti 10,6 pistettä, 4,8 levypalloa ja 1,4 syöttöä ottelua kohden ja Swans voitti sekä Itävallan mestaruuden että Itävallan cup-mestaruuden.

Pelikaudella 2021–22 Dolenc edusti Ranskan NM1-liigan Les Sables Vendéetä 8,5 pistettä ja 4,6 levypallon ottelukohtaisilla keskiarvoilla.

Dolenc palasi Suomeen 2022-23-kaudeksi, jonka aikana hän auttoi Karhu Basketin Korisliigan hopealle ja FIBA Europe Cupin neljän parhaan joukkoon. Korisliigassa Dolencin keskiarvot olivat 10,2 pistettä, 4,1 levypalloa ja 1,4 syöttöä ottelua kohden.

Kaudella 2023-24 Dolenc edusti Liettuan liiganousija M Basket Mazeikiaita ja johdatti joukkueen pudotuspeleihin asti 4,5 pisteen ja 2,0 levypallon keskiarvoin. Viime kaudella Dolenc vahvisti Romanian pääsarjan SCM Craiovaa 7,5 pisteen, 2,9 levypallon ja 1,1 syötön keskiarvoin.

Susijengissä Dolenc debytoi kesällä 2020. Tähän mennessä Dolencille on merkitty 19 miesten maaottelua, joissa hän on uurastanut 2,5 pistettä ja 2,9 levypalloa ottelua kohden.

Juniorimaajoukkueurallaan Dolenc pelasi hurjat 114 ottelua ja heitti niissä yhteensä 647 pistettä. Dolencilla on tilillään myös yksi miesten haastajamaaottelu.

Henkilöt

 
29.9.2025 11:33 Suomalaiset ulkomailla

Aatu Kivimäki riemuitsi Mestarien liigan lohkopaikasta – ”Hulluin peli missä olen ollut osallisena”

Aatu Kivimäki täydensi Mestarien liigan vahvaa suomalaispanosta, kun hänen seuransa Patrioti Levice voitti oman karsintalohkonsa dramaattisten vaiheiden jälkeen. Samalla joukkue sai hyvän startin keskiviikkona alkavaan sarjakauteen.

26.9.2025 21:06 Susijengi

Miikka Muurinen Euroliigan Partizan Belgradiin

Kesän EM-kisoissa häikäisevän esiinmarssin Susijengin eturiviin tehnyt toisen polven koripalloilija Miikka Muurinen, 211 cm ja 18 vuotta, on solminut sopimuksen Euroliigaa ja Adrianmeren liigaa pelaavan serbialaisen jättiläisseuran Partizan Belgradin kanssa.

26.9.2025 06:55 Susijengi

Aatu Kivimäen Patrioti Levice viime sekunnin heitolla FIBA:n Mestarien Liigaan

Toista kauttaan Slovakian mestari Patrioti Leviceä edustava karkkilalaislähtöinen Aatu Kivimäki, 28, pääsee pelaamaan alkavalla kaudella FIBA:n Mestarien Liigaa. Levice peittosi torstai-iltana henkeäsalpaavien vaiheiden jälkeen toisen jatkoajan viimeisen sekunnin heitolla Bakken Bearsin ratkaisevassa karsintaottelussa 100-98 (39-36, 76-76, 86-86) varmistaen paikkansa Mestarien Liigan lohkovaiheessa.

25.9.2025 07:10 Suomalaiset ulkomailla

Mikael Jantunen loisti kaaren takaa, Fenerbahce Turkin Supercupin mestaruuteen

Viime vuosina runsaasti menestystä Paris Basketballissa nauttinut Mikael Jantunen ei aikaillut ensimmäisen pokaalinsa voittamista uuden joukkueensa Fenerbahcen riveissä. Jantunen nautiskeli 19 pistettä ja kaapi seitsemän levypalloa, kun Fenerbahce kaatoi kirjavien vaiheiden jälkeen Turkin Supercupin finaalissa Besiktasin pistein 85-83 (43-34).

22.9.2025 19:16 Susijengi

Alexander Madsen palaa Kreikan pääsarjaan

AEK Ateenaa kaudella 2022-23 edustanut Susijengin moninkertainen arvokisakävijä Alexander Madsen, 208 cm ja 30 vuotta, palaa Kreikkaan. Madsenin on värvännyt riveihinsä viime keväänä Kreikan liigan puolivälieriin yltänyt A.S. Karditsas, joka pelaa alkavalla kaudella myös FIBA:n Mestarien Liigaa.

22.9.2025 15:48 Suomalaiset ulkomailla

Kaukiainen ja Kivimäki vastakkain Mestarien liigan karsinnoissa - Grandison loisti Ranskassa

Koripallon EM-kisojen jälkeen seurajoukkuekaudet ovat hiljalleen pyörähtämässä käyntiin. Mestarien liigan karsintojen välieräkierroksella nähdään suomalaispelaajien kohtaaminen ja Jacob Grandison jatkoi seurajoukkueessa siitä mihin Susijengin paidassa jäi.

13.9.2025 14:14 Pääjuttu

Korisliigan MVP Lassi Nikkarinen Espanjan Fuenlabradaan

Helsinki Seagullsin kahteen Korisliigan mestaruuteen viime vuosina johtanut helsinkiläislähtöinen ToPo Juniorien kasvatti Lassi Nikkarinen, 187 cm ja 28 v., on allekirjoittanut uransa ensimmäisen ulkomaiden ammattilaissopimuksen. Nikkarinen edustaa alkavalla kaudella Espanjan kakkosliigan kärkipäähän ennakoitua Fuenlabradaa.

13.9.2025 10:35 Susijengi

Jacob Grandison siirtyy Ranskan pääsarjaan

Jo neljättä vuottaan Susijengissä pelaava, EM-mitalipelijoukkueen aloitusviisikkoon kohonnut Jacob Grandison, 198 cm ja 27 vuotta, on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Ranskan pääsarjaan viime keväänä nousseen Boulazac Basket Dordognen kanssa.

5.9.2025 09:46 Susijengi

Ilari Seppälä solmi jatkosopimuksen Unkariin

Uransa parhaan ammattilaiskauden Unkarin liigassa pelannut Susijengin isojen pelien mies ja Lapuan Korikobrien kasvatti Ilari Seppälä, 188 cm ja 32 vuotta, jatkaa Unkarissa. Seppälä on allekirjoittanut viime kauden joukkueensa KTE-Dunan kanssa jatkosopimuksen kaudesta 2025–26.

28.8.2025 16:40 Susijengi

Touko Tainamon ammattilaisura käyntiin USK Prahasta

Neljä kautta yliopistokoripalloa Yhdysvaltain NCAA-liigan Denverin ja Wyomingin yliopistoissa pelannut ja Saksan kesäuniversiadeissa Suomen tehopelaajana kunnostautunut Touko Tainamo, 205 cm ja 24 vuotta, aloittaa Euroopan ammattilaisuransa Tshekin liigan USK Prahasta.

Näytä lisää vastaavia