10.12.2007 Korisliigassa pelaava Uudenkaupungin Korihait on tehnyt loppukauden kattavan sopimuksen laitahyökkääjä Darius Gloverin kanssa. Alun perin 195-senttisen Gloverin piti pelata Korihaissa joulukuun puoliväliin saakka tuuraten kätensä murtanutta James Reavesia, joka ei kuitenkaan koskaan palannut sairaslomaltaan Suomeen.
James Reavesin viimeisin paluuyritys oli määrä tapahtua lauantaina, mutta perhesyyt pitävät miehen Yhdysvalloissa koko eurooppalaisen koripallokauden ajan, kertoi Korihait tiedotteessaan.
- Darius Glover on pelannut hyvällä asenteella ja osoittanut pärjäävänsä Korisliigan vauhdissa juuri niillä pelipaikoilla, joille olemme häntä kaavailleet.
- Ulkomaalaisten osalta joukkue on nyt tässä, joten spekulaatiot vaihtamisista on syytä lopettaa, toteaa Jyri Lehtonen toivoen joukkueelle työrauhaa.
Glover on tehnyt pelaamissaan yhdeksässä ottelussa keskimäärin 16,7 pistettä 62 prosentin tarkkuudella sekä napsinut 7,2 levypalloa.
Korihaiden loukkaantuneista pelaajista Sad Niskanen (polvi) joutuu leikkaukseen lähiaikoina ja miehen sairasloman pituus lienee puoli vuotta, joten tämä kausi on hänen osaltaan paketissa. Selkävaivainen Jan-Axel Alanko on puolestaan sivussa ainakin maaliskuuhun saakka, joten myös hänen osaltaan toiveet kentälle paluusta tämän kauden aikana voitaneen unohtaa.
Sen sijaan Daniel Nummi (nilkkavamma) palasi kokoonpanoon sunnuntaina Korihaiden tehdessä voitokkaan vierailun Joensuuhun. Myös Marko Vehniäinen (nivusvamma) on tekemässä paluuta tositoimiin.
Yhdysvaltalaislaituri Taye Donald on liittynyt Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueeseen.
13 kautta Korisliiga-kokemusta kerännyt laituri täydentää lokkipaitojen riviä.
Tapiolan Honka on lisännyt kokoonpanoonsa kaksi uutta pelaajaa.
Tampereen Pyrintö on tehnyt pelaajasopimuksen heittävän takamiehen Giannis Chatzinikolasin kanssa. Lisäksi seura on purkanut toisen ulkomaalaisvahvistuksen Justice Smithin sopimuksen.
Viime kaudella Viron-Latvian liigassa kovia pistemääriä tykitellyt Okko Järvi, 193 cm ja 29 vuotta, siirtyy tulevaksi kaudeksi Unkarin pääsarjaan. Tapiolan Hongan kasvatteihin lukeutuvan Järven uusi työnantaja on viime kaudella Ilari Seppälää takalinjoillaan työllistänyt, paremmin KTE-Dunana tunnettu Kecskeméti.
Suomen Koripalloliitto on solminut yhteistyösopimuksen mainos- ja liikelahjamaailman tuntevan Mainoslahjaverkkokaupan kanssa. Lisäksi yhteistyö näyttäytyy vahvasti Koripalloliiton virallisessa verkkokaupassa BasketShop.fi:ssä.
Päävalmentaja Aapo Heinonen antaa jälleen kahdelle juniorilupaukselle tilaisuuden kokeilla siipiään miesten Korisliiga-kentillä.
Helsinki Seagulls on kiinnittänyt tulevan kauden kokoonpanoonsa 27-vuotiaan Christian Keelingin. 191-senttinen yhdysvaltalaistakapelaaja edusti päättyneellä kaudella Bulgarian pääsarjassa pelaavaa Spartak Plevenia.
Tampereen Pyrintö on solminut sopimuksen Ahren Freemanin kanssa.
Konkarikoripalloilija David Gonzalvez jatkaa Tapiolan Hongan miesten Korisliiga-joukkueessa tulevalla kaudella. Tuleva kausi tulee olemaan hänen kolmas kautensa honkalaisena.