10.12.2007 Korisliigassa pelaava Uudenkaupungin Korihait on tehnyt loppukauden kattavan sopimuksen laitahyökkääjä Darius Gloverin kanssa. Alun perin 195-senttisen Gloverin piti pelata Korihaissa joulukuun puoliväliin saakka tuuraten kätensä murtanutta James Reavesia, joka ei kuitenkaan koskaan palannut sairaslomaltaan Suomeen.
James Reavesin viimeisin paluuyritys oli määrä tapahtua lauantaina, mutta perhesyyt pitävät miehen Yhdysvalloissa koko eurooppalaisen koripallokauden ajan, kertoi Korihait tiedotteessaan.
- Darius Glover on pelannut hyvällä asenteella ja osoittanut pärjäävänsä Korisliigan vauhdissa juuri niillä pelipaikoilla, joille olemme häntä kaavailleet.
- Ulkomaalaisten osalta joukkue on nyt tässä, joten spekulaatiot vaihtamisista on syytä lopettaa, toteaa Jyri Lehtonen toivoen joukkueelle työrauhaa.
Glover on tehnyt pelaamissaan yhdeksässä ottelussa keskimäärin 16,7 pistettä 62 prosentin tarkkuudella sekä napsinut 7,2 levypalloa.
Korihaiden loukkaantuneista pelaajista Sad Niskanen (polvi) joutuu leikkaukseen lähiaikoina ja miehen sairasloman pituus lienee puoli vuotta, joten tämä kausi on hänen osaltaan paketissa. Selkävaivainen Jan-Axel Alanko on puolestaan sivussa ainakin maaliskuuhun saakka, joten myös hänen osaltaan toiveet kentälle paluusta tämän kauden aikana voitaneen unohtaa.
Sen sijaan Daniel Nummi (nilkkavamma) palasi kokoonpanoon sunnuntaina Korihaiden tehdessä voitokkaan vierailun Joensuuhun. Myös Marko Vehniäinen (nivusvamma) on tekemässä paluuta tositoimiin.
Samu Adler ja Mikael Aalto kuuluivat Korisliiga-illan hahmoihin, kun ensimmäiset puolivälieräpelit paketoitiin Salossa ja Uudessakaupungissa.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat tiistaina 24. maaliskuuta kovia kokenut Kauhajoki ja sijoitustaan parempi Kataja sekä jatkuvasti kehittyvä KTP ja merkittävällä kokemusedulla siunattu Seagulls.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat maanantaina 23. maaliskuuta jatkosarjavoittaja Salon Vilpas ja alemmassa jatkosarjassa huippumenestynyt Tampereen Pyrintö sekä varmaan joukkuepeliin luottava Korihait ja kenttää hurjasti juokseva Tapiolan Honka.
Pantteripatsaan jo häämöttäessä kahdeksan joukkueen ulottuvilla Korisliiga-kausi on tullut vuoden jännittävimpään vaiheeseen. Kevään pudotuspeleihin on valittu 18 erotuomaria jakamaan oikeutta kauden ratkaisuhetkissä.
Salon Vilpas varmisti jo aiemmin sarjavaiheen voiton ja lähtee playoffeihin sijalta yksi. Kauhajoen kotietu oli ennestään varmaa, mutta ottelutulos lukitsi joukkueen sijalle kaksi. Muutkin kotietupaikat ratkesivat tänään, ja samalla valkeni alemman jatkosarjan pudotuspelisijojen järjestys.
Keskiviikkona pelataan Korisliigan jatkosarjojen viimeiset ottelut. Sijat 2.-5. ratkeavat päätöskierroksella. Myös Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö ratkaisevat sijat 7. ja 8.
Kataja Basket kaatoi toisen pahimmista kilpailijoistaan, Bisons Loimaan, ja varmisti oman pääsynsä pudotuspeleihin. Lahti Basketball ei olisi myöskään enää uhannut joensuulaisia, koska se kärsi hiuksenhienon tappion sarjaputoaja Kobrille. Ylemmässä jatkosarjassa puolestaan korkein ja matalin sija on ratkaistu, mutta niiden välissä järjestys voi vielä jatkosarjojen päätöskierroksella muuttua.
Miesten Korisliigan jatkosarjoja on kullakin joukkueella jäljellä enää yksi tai kaksi ottelua. Alemman jatkosarjan toinen playoff-joukkue ja ylemmän jatkosarjan joukkueiden järjestys sijoilla 2–5 ovat edelleen mysteerejä.
Tapiolan Honka tavoittelee viimeisillä kierroksilla jatkosarjasijoituksensa kohentamista ja kotiedun saavuttamista playoffeihin. Espoolaisseura on taulukossa viidentenä mutta tasapisteissä kahden ylempänä olevan joukkueen kanssa.
Tampereen Pyrintö on varmuudella mukana Korisliigan pudotuspeleissä, mutta Lahti Basketball ja Bisons Loimaa voivat vielä teoriassa saavuttaa toista pääsylippua hallussaan pitävän Kataja Basketin. Ylemmässä jatkosarjassa Korihait, KTP-Basket ja Tapiolan Honka uhkaavat Kauhajoen kakkossijaa. Salon Vilpas ei pelannut tänään, mutta sen paalupaikkaa ei voi viedä enää kukaan.