11.11.2010 Korisliigassa pelaava Salon Vilpas on löytänyt korvaajan kotimaahan palanneen DiJuan Harrisin tilalle. Vilppaan paitaan sovitetaan 196-senttinen Oklahoman yliopiston kasvatti David Godbold.

Vauihtikone DiJuan Harris (kuvassa) ilmoitti jäävänsä Yhdysvaltoihin perhesyistä. Vilpas korvaa hänet David Godboldilla. Kuva: Francois Perthuis.

Prosessi sai alkunsa viime viikolla, kun Korisliigan väriläiskä DiJuan Harris ilmoitti jäävänsä lyhyen kotimatkan aikana USA:han perhesyihin vedoten.
- Missään nimessä emme olisi lähteneet Harrista vaihtamaan. Hän oli todella hyvä vahvistus kentällä ja kentän ulkopuolella. Uskon, että Saloon jää monta fania pikkumiestä kaipaamaan. David Godboldin mukana Vilpas saa lisää kokoa ja kokemusta. Nyt täytyy laittaa kädet ristiin, että Oklahoman kasvatti saapuu Suomeen sunnuntaina ja osoittautuu mieheksi, jota Vilpas tarvitsee, toivoo Vilppaan puheenjohtaja Keijo Poutiainen.
Isot saappaat Godbold saa täytettäväkseen, sillä Harris komeilee edelleen Korisliigan syöttötilaston kärjessä (keskiarvo 4,36), jonka lisäksi hän korintekijätilastossa viidentenä (19,0).
Komealta kalskahtavan sukunimen omaava Godbold pelasi neljä vuotta kovatasoisessa Oklahoman yliopistossa kivikovassa Big 12 –konferenssissa. Aloitusviisikon miehenä hänen tehonsa viimeisellä yliopistokaudella olivat 7,7 pistettä ja 4,0 levyriä 29 minuutissa ottelua kohden.
Viime kaudella Godbold pelasi 28 ottelua kovassa Puolan pääsarjassa ZKS Stal Stalowa Wolan joukkueessa lukemin 11,1 pistettä, 4,9 levypalloa ja 2,7 syöttöä ottelua kohden.
Goldboldin on määrä saapua Suomeen sunnuntaina.
Vilpas kohtaa perjantaina Salohallissa Uudenkaupungin Korihait ja matkustaa sunnuntaina Tarmon vieraaksi Porvooseen.
Kataja Basket kohosi jälleen alemman jatkosarjan kärkeen kaatamalla Kobrat. Se oli hyvä uutinen myös Kouvoille, joka kilpailee Kobria vastaan panoksena Korisliigassa pysyminen. Kouvot on oman Lahti-voittonsa ansiosta nyt neljä voittoa Kobrien edellä, kun ottelukierroksia on jäljellä neljä, mutta joukkueiden keskinäinen etu on toistaiseksi Kobrilla.
Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa Tampereen Pyrintö otti merkittävän voiton, jolla se lunasti itselleen takaisin lohkon kärkipaikan. Ylemmässä jatkosarjassa KTP-Basket kävi onnistuneella vierasreissulla.
Helsinki Seagullsin Trey Niemi teki suorastaan ekonomista työtä osuessaan kaksi kolmasosaa kaikista heittoyrityksistään. Joukkuetoveri Rene Rougeau jäi syötön päähän triplatuplasta. Korihaiden pistekuninkaat Ville Tahvanainen ja Frank Champion.
Kobrat kaatoi kotonaan Lapualla Kouvot. Joukkueet kilpailevat keskenään parhaillaan alemman jatkosarjan viimeisen sijan eli putoajan paikan välttämisestä. Ottelun myötä Kobrilla on kaudelta koossa viisi voittoa ja Kouvoilla kahdeksan, kun pelejä on enää viisi kierrosta jäljellä.
Kauhajoen Ike Nweke valittiin miesten Korisliigassa tammikuun 2026 Kuukauden pelaajaksi. Saman kuukauden aikana Kauhajoki voitti kuudesta ottelustaan viisi ja nousi runkosarjan kärkeen. Nyt pelaaja kertoo poikkeuksellisesta polustaan, joka alkoi Yhdysvaltojen Marylandista.
Lahti Basketball lähti kauteen ensisijaisena tavoitteenaan säilyttää sarjapaikka mutta on noussut jo alemman jatkosarjan korkeimmalle sijalle.
Miesten Korisliigassa pelattiin täysi ylemmän jatkosarjan kierros, jossa voittajat vaihtuivat viime kierrokseen nähden Vilpasta lukuun ottamatta.
Miesten Korisliigan kahdessa alemman jatkosarjan ottelussa voiton veivät Tampereen Pyrintö ja Lahti Basketball, jotka pitävät hallussaan sarjan kahdeksatta ja yhdeksättä sijaa tasaisessa tilanteessa.
Kauhajoen tuorein vahvistus Skyler Flatten antoi vahvan taidonnäytteen 26 pisteellä ja seitsemällä levypallolla sekä upottamalla Seagullsin summerin soidessa kilometrikolmosella.
Lahti Basketball onnistui kaatamaan Kataja Basketin jo toisen kerran peräkkäin ja uhkaa alemman jatkosarjan kärkikaksikkoa. Ylälohkon kärkikamppailussa puolestaan voiton vei Salon Vilpas.