Dejworek ja Ahonen jatkavat liiganousija Vilppaassa

11.5.2009 Toisella valmentajakaudellaan Salon Vilppaan takaisin Korisliigaan luotsannut Philip Dejworek jatkaa odotetusti seuran päävalmentajana myös tulevalla liigakaudella. Viikonloppuna varmistui myös, että seuran oma kasvatti Roope Ahonen pukee viikinkipaidan ylleen kaudella 2009/2010. Vilppaalla on Ahosen sopimuksen jälkeen koossa kuusi kotimaista pelaajasopimusta.

Avauskaudellaan valmentajana Dejworek luotsasi Vilppaan I divisioonassa seitsemännelle sijalle, mutta päättynyt kausi oli saksalaisvalmentajalle todellinen tuhkimotarina. Vilpas koki runkosarjan aikana viisi tappiota ja selviytyi pudotuspeleihin kakkospaikalta. Lapuan Korikobrat kaatui voitoin 2-0, mutta runkosarjan voittaja Kauhajoki oli divisioonafinaaleissa parempi otteluvoitoin 3-2. Riemukas nousu takaisin Korisliigaan varmistui liigakarsinnassa Karkkilaa vastaan voitoin 2-1.

- Minulla olisi ollut mahdollisuus jatkaa valmentajauraa myös Saksassa ja Virossa, mutta päätös Saloon jäämisestä oli lopulta varsin helppo. Ympäristö on tuttu ja seura hyvin hoidettu, kertoo Dejworek.

- On hienoa, että Saloon on palannut innokas korisbuumi. Koripallosta kohistaan joka puolella. Nyt on vaan koottava ryhmä, jolla ei jäädä pelaamaan jäännössijoista, toteaa koti-Saksaan lomailemaan lähtevä Dejworek.

Vilppaan ja Dejworekin välinen sopimus on yksivuotinen, mutta jatkoa tullaan tarkastelemaan jo keväällä.

Roope Ahonen jatkaa Salossa

Kesken kauden ToPosta takaisin Salon Vilppaaseen palannut Roope Ahonen jää ensi kaudeksi kasvattajaseuraansa.

Vilppaan sarjanousun kannalta Ahosen paluu oli ratkaiseva. 18-vuotias, 187-senttinen Ahonen pelasi kevätkauden liki 33 minuutin ottelukeskiarvolla. Pisteitä Ahonen heitti 16,0 ottelua kohden, ja meriitiksi voidaan nostaa myös erinomainen tarkkuus kolmen pisteen kaaren takaa. Ahonen oli I divisioonan toiseksi tarkis kolmen pisteen heittäjä 46,1 % tarkkuudellaan.

- Olen erittäin tyytyväinen päätökseeni palata Vilppaaseen viime jouluna. Peliaikaa tuli paljon, ja kadoksissa ollut itseluottamus palasi tutussa ympäristössä takaisin. Nyt tehdään kesä töitä koriksen eteen, jotta ollaan valmiimpia tulevaan liigakauteen. Hieno asia päästä liigaan oman kasvattajaseuran paidassa, kauden aikana lukion päättävä Ahonen kertoo.

Suomen alle 20-vuotiaiden maajoukkueeseen kuuluvan Ahosen myötä Vilppaalla on koossa kuusi pelaajasopimusta. Viime vuonna vähintään kaksivuotisen sopimuksen tehneitä pelaajia ovat Tuomas Tenkanen, Lauri Tiainen, Jussi Savolainen, Sami Himberg sekä Pekka Lammi. Myös loukkaantumisten vuoksi koko kauden syrjässä ollut Janne Koskimies on ilmoittanut halustaan jatkaa Vilppaan paidassa.

Viime kauden sarjanousijasta ainoastaan Juhan Mikone on jäämässä varmuudella sivuun. Vilpas neuvottelee tällä hetkellä neljän mahdollisen uuden pelaajan kanssa.

- Marssijärjistys on se, että ensiksi hankitaan kotimainen runko kasaan. Sen jälkeen siirrytään amerikkalaisosastolle. Lähdemme kauteen kolmella jenkillä ja mielenkiintoisia vaihtoehtoja on jo tullut esille, kertoo Dejworek.

Asiat

 
3.9.2025 10:06 Korisliiga

Justus Kilpinen Helsinki Seagullsiin

13 kautta Korisliiga-kokemusta kerännyt laituri täydentää lokkipaitojen riviä.

1.9.2025 13:18 Korisliiga

Hongalla kaksi uutta pelaajasopimusta: AJ Ferguson ja Elias Eerikinharju

Tapiolan Honka on lisännyt kokoonpanoonsa kaksi uutta pelaajaa.

1.9.2025 12:51 Korisliiga

Giannis Chatzinikolas matkustaa Kreikasta Tampereelle – Justice Smithin sopimus purettu

Tampereen Pyrintö on tehnyt pelaajasopimuksen heittävän takamiehen Giannis Chatzinikolasin kanssa. Lisäksi seura on purkanut toisen ulkomaalaisvahvistuksen Justice Smithin sopimuksen.

28.8.2025 12:47 Suomalaiset ulkomailla

Okko Järvi jatkaa uransa Unkarissa

Viime kaudella Viron-Latvian liigassa kovia pistemääriä tykitellyt Okko Järvi, 193 cm ja 29 vuotta, siirtyy tulevaksi kaudeksi Unkarin pääsarjaan. Tapiolan Hongan kasvatteihin lukeutuvan Järven uusi työnantaja on viime kaudella Ilari Seppälää takalinjoillaan työllistänyt, paremmin KTE-Dunana tunnettu Kecskeméti.

22.8.2025 10:00 Yhteistyökumppanit

Mainoslahjaverkkokauppa Koripalloliiton ja Korisliigan yhteistyökumppaniksi

Suomen Koripalloliitto on solminut yhteistyösopimuksen mainos- ja liikelahjamaailman tuntevan Mainoslahjaverkkokaupan kanssa. Lisäksi yhteistyö näyttäytyy vahvasti Koripalloliiton virallisessa verkkokaupassa BasketShop.fi:ssä.

21.8.2025 11:25 Korisliiga

Laavainen ja Ulander nousevat Hongan Korisliiga-joukkueeseen

Päävalmentaja Aapo Heinonen antaa jälleen kahdelle juniorilupaukselle tilaisuuden kokeilla siipiään miesten Korisliiga-kentillä.

15.8.2025 09:19 Korisliiga

Christian Keeling ja Seagulls sopimukseen

Helsinki Seagulls on kiinnittänyt tulevan kauden kokoonpanoonsa 27-vuotiaan Christian Keelingin. 191-senttinen yhdysvaltalaistakapelaaja edusti päättyneellä kaudella Bulgarian pääsarjassa pelaavaa Spartak Plevenia.

14.8.2025 11:11 Korisliiga

Ahren Freeman Pyrintöön

Tampereen Pyrintö on solminut sopimuksen Ahren Freemanin kanssa.

13.8.2025 12:47 Korisliiga

David Gonzalvez ja Honka jatkosopimukseen

Konkarikoripalloilija David Gonzalvez jatkaa Tapiolan Hongan miesten Korisliiga-joukkueessa tulevalla kaudella. Tuleva kausi tulee olemaan hänen kolmas kautensa honkalaisena.

13.8.2025 09:36 Korisliiga

Adong Makuoi Seagullsin sentteriksi

Helsinki Seagulls on solminut tulevan kauden mittaisen pelaajasopimuksen kanadalaisen Adong Makuoin kanssa. 25-vuotias sentteri edusti viime kesänä Kanadan CEBL-sarjan Saskatchewan Rattlersia ja syksyllä kosovolaisseura KB Pejan joukkuetta.

Näytä lisää vastaavia