22.8.2010 Korisliigan Kouvolan Kouvot testaa neljän viikon mittaisella koeajalla 196-senttistä, 24-vuotiasta amerkkalaislaituri Derick Nelsonia. Edelliset neljä kautta Nelson on pelannut USA:n yliopistoliiga NCAA:ta Oakland Golden Grizzliesin joukkueessa.

Viime kaudella Oakland voitti konferenssinsa ylivoimaisesti (17 voittoa, 1 tappio) Nelsonin kuuluensa joukkueensa parhaimmistoon 12,1 pisteen, 6,2 levypallon ja 1,0 korisyötön keskiarvoilla. Kolmen pisteen heittonsa Nelson upotti hyvällä 39,2% tarkkuudella.
- Derick Nelson on voimakasrakenteinen laituri. Kauniin heiton lisäksi hän pystyy ajamaan myös vahvasti korille, ja hänet valittiin viime kaudella konferenssinsa puolustusviisikkoon, kehuu Kouvojen päävalmentaja Jyri Lehtonen.
- Derick tuo monipuolista osaamista joukkueeseen ja hyvänä levypallopelaajana hänen mukaantulonsa mahdollistaa kahden "yhdistelmätakamiehen" käytön takalinjoillamme.
Lehtonen kertoo Kouvojen etsivän kolmanneksi ulkomaalaispelaajakseen liikkuvaa sentteriä, jonka vahvuudet löytyvät puolustuspäästä ja levypallopelistä.
Nelsonin lisäksi Kouvoilla on sopimukset alkavalle liigakaudelle B.A. Walkerin, Ville Kauniston, Antto Nikkarisen, Lauri Toivosen, Mikael Herbertin, Ilari Seppälän, Jussi Kukkosen, Joona Haajan ja Kalle Koukin kanssa.
Ylemmän jatkosarjan voittanut Salon Vilpas eteni toisena joukkueena välieriin. Ottelusarja Pyrintöä vastaan päättyi salolaisten voittoon 4-1. Ratkaiseva voitto irtosi kotiyleisön edessä.
Kauhajoki saapui puolivälieriin jatkosarjojen toiselta sijalta mutta kärsi kriittisellä hetkellä loukkaantumisvaikeuksista. Seitsemänneltä paikalta ponnistanut Kataja voitti pelit 4–0.
Suomen Koripalloliiton liittohallitus hyväksyi kokouksessaan Korisliigan seurakokouksen esityksen uudeksi sarjajärjestelmäksi, joka astuu voimaan kilpailuvuodelle 2026–27. Nykyisestä jatkosarjamallista luovutaan ja tulevalla kaudella Korisliigassa pelataan 34 ottelun runkosarja, 10 joukkueen pudotuspelit ja lisäksi Suomen Cup palaa kilpailukalenteriin.
Salon Vilpas, KTP-Basket, Korihait ja Kataja Basket ovat kaikki saavuttaneet kolme voittoa omissa puolivälieräsarjoissaan ja voivat edetä jo seuraavan ottelukierroksen jälkeen.
Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.
Korihaiden ja Hongan välisessä pudotuspelisarjassa jokainen ottelu on toistaiseksi päättynyt kotivoittoon.
Tampereen Pyrintö otti puolivälierien ensimmäisen voittonsa vain yhden pisteen erolla ja vieraskentällä.
Vain yksi Korisliigan neljästä puolivälieräsarjasta on parhaillaan tasoissa. Lopuissa tilanne on 2–0, joskaan ei poikkeuksetta ennakkosuosikin hyväksi.
Tampereen Pyrinnön ja Salon Vilppaan toisesta puolivälieräkohtaamisesta tuli huomattavasti tiukempi trilleri kuin ensimmäisestä.
Kataja Basket nappasi vierasvoiton Kauhajoelta heti puolivälierien käynnistykseksi. KTP-Basket sen sijaan puolusti kotikenttäänsä onnistuneesti, vaikka haastajat pääsivät kahden pisteen päähän.