3.1.2006 Henrik Dettmannin valmentama Braunschweig on jätetty peränpitäjäksi Saksan koripallon pääsarjassa. Braunschweig on tosin pelannut Bundesliigassa kolme ottelua vähemmän, kuin sen edellä 16 joukkueen sarjataulukossa niukasti olevat Leverkusen ja Nürnberg.
Braunschweig on pelannut 13 ottelua, joista se on voittanut kolme. Viimeisin niistä irtosi marraskuun alussa Bonnissa. Sen jälkeen Braunschweig on poistunut parketilta seitsemän kertaa peräkkäin hävinneenä osapuolena. Vuosi 2006 käynnistyi kotiyleisön edessä 86-72 (48-25) -tappiolla Karlsruhelle.
Braunschweig sortui ottelussa luokattomaan toiseen neljännekseen, jossa se pystyi tekemään vain seitsemän pistettä vieraiden 25:ta vastaan.
- Karlsruhe oli meitä tasaisempi joukkue. Me pelasimme ottelussa 25 minuuttia hyvin ja aggressiivisesti, mutta ongelmamme oli tuo toinen neljännes. Se on tällaista, kun nuorelta joukkueelta puuttuu kentällä johtajahahmo, totesi Dettmann, jonka apuvalmentajina toimivat Tomi Kaminen ja Liviu Calin.
Dettmann toivoo, että joukkueen uudesta vahvistuksesta Andrew Woolridgessa on jatkossa ainesta tämän tärkeän roolin täyttäjäksi. Braunschweigia edustava Suomen maajoukkuemies Mikko Noopila pelasi Karlsruhea vastaan 28 minuuttia, joiden aikana hän korotti kauden piste-ennätyksensä kymmeneen ja noukki neljä levypalloa.
Jukka Matisen edustama Frankfurt Skyliners on puolestaan voittanut Bundesliigan 15 ottelustaan viisi. Frankfurtin osalta vuosi 2005 päättyi 98-75 (50-34) -tappioon Oldenburgissa.
Pelikuntoon toipunut Matinen teki ottelussa 11 pistettä ja otti kaksi levypalloa. Matisen pisteistä yhdeksän syntyi 50 prosentin tarkkuudella kolmoskaaren takaa.
Viimeisellä kahdella kaudella Ranskan liigassa SIG Strasbourgia ja Limogesia valmentanut ja pitkän päivätyön Susijengin ja nuorten maajoukkueiden valmentajana tehnyt Mikko Larkas, 44, on solminut kaksivuotisen päävalmentajasopimuksen Puolan hallitsevan pronssimitalistin Trefl Sopotin kanssa.
Viime kaudella Saksan Pro A -liigan Karlsruhea edustanut kotkalaisen KTP:n kasvatti ja Korisliigassa pitkään Kouvojen paidassa pelannut Joel Mäntynen on varattu NBA:n kehitysliigan (G League) kansainvälisen draftin 11. sijalla Rio Grande Valley Vipersiin. Valley Vipers on Houston Rocketsin farmijoukkue.
Susijengin avainpelaajiin kuuluva Helsingin NMKY:n kasvatti Olivier Nkamhoua, 25, edustaa Portland Trailblazersia NBA:n vuotuisessa Las Vegasin kesäliigassa. Memphis Grizzliesin päävalmentaja Tuomas Iisalo puolestaan toimii joukkueensa päävalmentaja kesäliigassa.
Anniina Äijänen pääsi Trevison kanssa lähelle nousua Italian Serie A1:een, mutta jatkoaikatappio vesitti nousuhaaveet. Kokonaisuudessaan sekä Äijäsen että Trevison kausi oli vahvasti plusmerkkinen.
Viime vuosina Paris Basketballin niin Ranskan liigan, Ranskan cupin kuin Eurocupinkin mestaruuksiin johdattanut Susijengin kulmakivi Mikael Jantunen, 204 cm ja 25 vuotta, siirtyy kaksivuotisella sopimuksella hallitsevan Euroliigan mestarin ja Turkin mestarin, istanbulilaisen Fenerbahcen paitaan.
Euroopan ammattilaiskentillä päättyneellä kaudella debytoinut Susijengin ison pään luottomies ja Helsingin NMKY:n kasvatti Olivier Nkamhoua, 203 cm ja 25 vuotta, on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Italian pääsarjaa (Serie A) pelaavan Pallacanestro Varesen kanssa.
Viime vuosina Saksan maajoukkueen peräsimessä historiaa tehnyt Gordon Herbert, 66, jatkaa menestysputkeaan. Herbertin valmentama Bayern München huipensi kautensa mestaruuteen päihittämällä torstai-iltana Saksan Bundesliigan viidennessä finaaliottelussa Ulmin 81–77 (48–41). Joukkueen apuvalmentajana toimi Gordon Herbertin poika Daniel Herbert.
Alexander Madsen edusti viime kaudella katalonialaisseura Lleidaa, joka lähti ACB-liigaan sarjanousijana. Joukkue onnistui uusimaan paikkansa sarjassa, mutta Madsenin kauteen mahtui omat haasteensa.
Susijengin takamies Edon Maxhunilla oli tapahtumarikas kausi. Hän aloitti kauden Ranskassa, käväisi Italiassa ja päätti sen Turkissa.
Elias Valtonen pelasi hyvän kauden Espanjan ACB-liigan Granadassa, vaikka joukkueen kausi päättyi harmillisesti putoamiseen. Seuraavaksi Valtonen suuntaa katseensa kohti elokuun EM-kotikisoja.