24.5.2012 Tapiolan Hongan miesten I divisioonassa pelaava edustusjoukkue on tehnyt lisää pelaajasopimuksia. Honka on kiinnittänyt kolme viime kausilta tuttua pelaajaa joukkueeseensa. Nuorten maajoukkuepelaajat Daniel Dolenc ja Kalle Naapi sekä joukkueen monivuotinen luottopelaaja Ilkka Sirola jatkavat espoolaisjoukkueessa. Dolencin sopimus on kolmivuotinen, Naapin ja Sirolan sopimukset puolestaan yhden pelikauden mittaisia.

Daniel Dolenc teki pitkän sopimuksen Hongan kanssa.

Myös Kalle Naapi (kuvassa) ja Ilkka Sirola jatkavat Honka-miehistössä. Kuvat: Francois Perthuis.
Suomen lahjakkaimpiin sisäpelaajiin lukeutuva 205-senttinen, 18-vuotias Dolenc kuului viime kaudella Hongan miesten I divisioonajoukkueen vakiorotaatioon ja teki 14 peliminuutissa keskimäärin 6,1 pistettä ja otti 3,6 levypalloa. A-poikien SM-sarjassa Dolenc tehtaili 10,6 pistettä ja repi 7,9 levypalloa. Hyvänä puolustajana ja tarkkana heittäjänä tunnettu 187-senttinen, 19-vuotias Naapi puolestaan pelasi divarissa menneellä kaudella keskimäärin 15 minuuttia ja teki 5,4 pistettä ottelua kohden. A-poikien SM-sarjassa joukkueen kapteeni teki keskimäärin 13,0 pistettä ottelua kohden.
Jo seitsemännen kautensa Tapiolan Hongan edustusjoukkueessa aloittava Sirola on kuulunut joukkueen luottopelaajiin jokaisella pelaamallaan kaudella. Kuuden kauden aikana Sirola on pelannut 138 ottelua 145 mahdollisesta. Viime kaudella Sirola tehtaili divariuransa parhaat tehot 9,2 pistettä ja 6,5 levypalloa.
- Dolenc kuuluu ehdottomasti nuorten suomalaisten isojen pelaajien eliittiin. Hän on jo nyt erittäin hyvä pelaaja, ja toivottavasti pystymme auttamaan häntä kehittymään kohti hänen omia tavoitteitaan. Matkan varrella Dolencista on taatusti paljon apua myös Hongan tavoitteiden saavuttamisessa, kommentoi Hongan tuore päävalmentaja Pekka Salminen.
- Kalle Naapin tunnen hyvin nuorten maajoukkueista, hän oli 18-vuotiaiden EM-kisoissa luottopelaajamme. Naapi on tyyppiesimerkki honkalaisesta juniorituotannosta: luotettava, monipuolinen ja älykäs pelaaja, jolla on paljon johtajan ominaisuuksia.
- Ilkka Sirola on raatanut Hongan korin alla ansiokkaasti jo kuuden kauden ajan. Sirolan työmoraali ja sitoutuminen ovat poikkeuksellista luokkaa. Uskon, että hän pystyy ottamaan vielä yhden kehitysaskeleen ja auttamaan meitä kohti liigaa, Salminen päätti.
Tapiolan Honka on aiemmin tehnyt sopimukset Ville Puotilan sekä Vanjoki-veljesten Anselmi ja Viljami kanssa.
Naisten I divisioonassa nähtiin useita jännitysnäytelmiä ja selkeitä murskavoittoja. Miesten I divisioona B:ssa sarjan kärkipaikkaa hallitseva Pantterit osoitti jälleen vahvuutensa, kun taas PeU-Basket juhli kierroksen jännittävimmässä trillerissä niukkaa voittoa Ura Basketista. Miesten I divisioona A Kipinä Basket ja ACO Basket jatkoivat vahvassa vireessä sarjan kärkisijoilla, samalla kun Helsingin paikalliskamppailu kääntyi dramaattisesti Namikan eduksi yhdellä pisteellä.
Divareissa nähtiin vilkas otteluviikko. Miesten I divisioona A:ssa oululainen ennätysyleisö saapui todistamaan Shawn Hopkinsin debyyttiä. Naisten I divisioonassa nähtiin yllätyksiä kärkitaisteluissa ja miesten I divisioona B:ssä oli jälleen hyökkäyspelin juhlaa, kun useissa otteluissa rikottiin sadan pisteen rajapyykki.
Aikuisten divarikierros tarjosi yleisölle runsaita pistelukuja miesten I divisioona B:ssa ja huiketa takaa-ajoja miesten I divisioona A:ssa. Naisten I divisioonassa nähtiin tarkkaa puolustuspeliä. EBT II vankisti asemaansa naisten sarjan kärjessä puhtaalla pelillä ja miesten sarjoissa nähtiin poikkeuksellisia yksilösuorituksia, kuten Aaron Ekweren peräti 50 pisteen iltapuhde.
Aikuisten divarit jäivät joulutauolle derbyjen merkeissä. Miesten I divisioona B:ssa Turun seudun derbyssä Kaarina vei voiton lähes 800 katsojan edessä. Miesten I divisioona A:ssa HNMKY oli vahvempi loppuhetkillä HBA:ta vastaan. Naisten I divisioonassa EBT II lähtee joulutauolle tappiottomana.
Aikuisten divareissa runkosarjojen puolivälit lähestyvät, kun syyskautta on jäljellä enää yksi kierros. Miesten I divisioona A:ssa ACO Basket jatkaa kärjessä, mutta sarja on erittäin tasainen. Miesten I divisioona B:ssa ei löydy tällä hetkellä Panttereille pysäyttäjää. Naisten divisioonassa Pyrintö Akatemia kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.
Panttereille on tällä hetkellä vaikea löytää pysäyttäjää miesten I divisioona B:ssa. Pyrintö Akatemia ja Espoo Basket Team II jatkavat tappiottomina naisten I divisioonassa. Miesten I divisioona A:ssa ACO Basket palasi voittojen tielle ja Lappeenrannan NMKY otti tärkeän voiton.
Oulu kärsi ensimmäisen tappionsa miesten I divisioona A:ssa ja Kipinä Basket oli vahvempi Äänekosken paikallisderbyssä. Pyrintö Akatemia jatkaa tappiottomana naisten I divisioonassa. Miesten I divisioona B:ssa Pantterit jatkaa vahvaa alkukautta Aaron Ekweren johdolla.
Naisten divisioonassa ja miesten I divisioona B:ssa ennakkosuosikit pitivät pintansa. Miesten I divisioona A:ssa Lappeenrannan NMKY otti kauden avausvoittonsa ACO Basketin jatkaessa tappiottomana.
Miesten I divisioona A:ssa nähtiin jännittäviä ratkaisuhetkiä ympäri Suomea, kun taas miesten I divisioona B:ssa juhlittiin pisteillä murskavoittojen muodossa. Naisten I divisioonan ainoassa ottelussa ennakkosuosikki Leppävaaran Pyrintö piti pintansa.
Naisten I divisioonassa EBT II hallitsi Espoon paikallisottelua suvereenisti ja jatkaa tappiottomana. Myös Puhuttaret nappasi tärkeän kotivoiton jännittävässä yhden pisteen trillerissä Panttereita vastaan. Miesten I divisioona B:ssa sukat heiluivat tiuhaan, kun useampi ottelu venyi yli sadan pisteen. Miesten I divisioona A:ssa Äänekosken Huima nappasi avausvoittonsa.