EBT upotti hampaansa tiukasti pronssiin

19.3.2003 Espoo Basket Teamin naisjoukkueen keväällä 2001 hankkima ensimmäinen SM-mitali (pronssi) on lähellä saada jatkoa. EBT nujersi keskiviikkona pronssiotteluiden ensimmäisessä osassa Pussihukat tämän kotikentällä lukemin 93-76. Pronssien lopullinen kohtalo ratkeaa kahden ottelun yhteistuloksella.

Toinen osa pelataan sunnuntaina 23.3. klo 15 Espoonlahden Urheiluhallilla. EBT:llä on kyseisessä ottelussa siis 17 pisteen etumatka.

Keskiviikkona EBT teki riuhtaisunsa toisella puoliajalle. Tauolla espoolaiset olivat nimittäin vielä pisteen tappioasemassa (46-47).

Pussihukille EBT:n liettualaisapu Jurgita Kausaite oli liian kova pala purtavaksi. Kausaite takoi 30 pistettä, repi huikeat 22 levypalloa ja jäi vain yhden riiston päähän ns. ”tripla-tuplasta”. Kaiken kaikkiaan Kausaiten esitys oli ylivertainen. Edellisten tehojen lisäksi hän antoi neljä syöttöä ja torjui niinikään neljästi. Myös EBT:n Pauliina Oksanen oli vauhdissa. Hän osui tarkasti (6/9) kolmen pisteen viivan takaa ja kokosi 20 pistettä. Pussihukkien tehokkain oli 17 pistettä heittänyt Vuokko Timola sekä teholukemat 15/10 kirjauttanut Niina Laaksonen.

Pussihukat pelasi ilman amerikkalaisvahvistustaan. Joukkuetta puoli kautta avittanut Natalie Powers mursi peukalonsa runkosarjan päätösottelussa. Hän sinitteli läpi välierien, mutta lopulta PuHu ja Powers katsoivat parhaaksi, ettei enempiä riskejä kannata enää ottaa.

Asiat

 
30.10.2025 13:02 Korisliiga

Alvar Peltoniemi on kulkenut pitkän tien Tapiolan Hongassa mutta aloittelee vasta toista kauttaan Korisliigassa – ”Yliopistovuodet kasvattivat henkisesti, kun yhtäkkiä en enää ollutkaan joukkueeni kärkipelaajia”

16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.

30.10.2025 08:47 NBA

Trail Blazers kykeni pitämään Jazzin takanaan – Markkanen 32 pistettä

NBA:ssa Utah Jazzin loppukiri jäi palkinnotta, kun Portland Trail Blazers veti pidemmän korren 134-136. Lauri Markkanen tilastoi 32 pistettä, 5 levypalloa, 2 syöttöä, 3 riistoa ja 3 torjuntaa.

29.10.2025 21:35 Naisten Korisliiga

EBT ja Pyrintö vierasvoittoihin

Naisten Korisliigassa pelattiin keskiviikkona kaksi ottelua. Pistetilejään kartuttivat EBT sekä Pyrintö.

28.10.2025 23:02 Miesten I divisioona B

Divarikatsaus - Viikko 43

Divariviikko tarjosi jännitystä kaikilla rintamilla. Naisten puolella Hyvinkään Ponteva haastoi JBA:n ja Namika taipui niukasti Lemkemille. Miesten I divisioona A:ssa nähtiin vierasvoittojen viikko. Miesten I divisioona B:ssa Hyvinkään Ponteva vastasi kierroksen yllätyksestä.

28.10.2025 21:21 Korisliiga

Tiukan ottelun ero repesi päätösneljänneksellä – Seagulls kesytti Kobrat

Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.

28.10.2025 08:54 NBA

Markkanen läväytti 51 pistettä, kun Jazz kellisti Sunsin jatkoajan jälkeen

NBA:ssa Lauri Markkanen heitti uransa uudeksi piste-ennätyksekseen 51, kun Utah Jazz voitti Phoenix Sunsin kotikentällään 138-134. Pisteidensä oheen 14 levypalloa kerännyt Markkanen on ensimmäinen Jazz-pelaaja, joka on tehnyt yli 50 pistettä pelissä sitten Karl Malonen.

28.10.2025 08:00 Korisliiga

Mopoautokolmikosta Korisliiga-konkariksi – 439 Korisliiga-ottelua viheltänyt Jaakko Kaunisto päätti uransa

Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle. 

27.10.2025 15:57 Suomalaiset ulkomailla

Sasu Salin uudessa tilanteessa Espanjassa – ”Meri-ilma ei tuoksu”

Kymmenen Espanjan ACB-kauden jälkeen Sasu Salin pelaa ensimmäistä kauttaan kakkostason Estudiantesissa. Uuden sarjatason lisäksi Salin on saanut totuttautua suurkaupungin sykkeeseen.

26.10.2025 17:37 Naisten Korisliiga

Vedolle vieraspisteet trillerissä

Naisten Korisliiga jatkui sunnuntaina yhdellä ottelulla. Siinä Vimpelin Veto haki vierasvoiton Hongan kustannuksella jatkoajan jälkeen 91-82.

25.10.2025 21:03 Korisliiga

Peltoniemi ja Luukkonen joukkueidensa johtotähtinä – illan sarjapisteet Hongalle, Kauhajoelle ja Pyrinnölle

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.

Näytä lisää vastaavia