1.5.2023 09:21 Edon Maxhunin Merlins Crailsheim otti ison askeleen kohti sarjapaikan säilyttämistä Saksan Bundesliigassa. Tuomas Iisalon Bonn on tiukasti kiinni runkosarjan voitossa ja Anton Mirolybovin sekä Aleksi Koskisen valmentama Swans Gmunden eteni Itävallassa välieriin.
Edon Maxhuni pääsi juhlimaan tärkeää voittoa viikonloppuna. (Kuva: Ville Vuorinen)
Maxhuni pääsi joukkuekavereidensa ja apuvalmentaja Daniel Herbertin kanssa tuulettamaan tärkeää voittoa, kun Merlins Crailsheim kaatoi Bambergin 101-92 (54-36). Maxhuni kirjautti tilastoriviinsä kolme pistettä, kaksi levypalloa ja syötön. Merlins saattaa varmistaa sarjapaikkansa maanantaina, mikäli Frankfurt ei voita omassa kierroksen ottelussaan Würzburgia.
Ottelutilastot
Tuomas Iisalon valmentamalle Bonnille ei tunnu löytyvän pysäyttäjää, kun Bonn nappasi tiukan otteen runkosarjan voitosta kaataessaan Löwen Braunschweigin 89-78 (47-44). Voitto oli Bonnille Bundesliigassa jo 16. peräkkäinen.
Ottelutilastot
Joonas Iisalon Academics Heidelberg elättelee vielä pudotuspelihaaveita voitettuaan Mitteldeutscherin 109-91 (54-49). Heidelberg on 12., mutta vain voiton päässä pudotuspelipaikasta, kun kaksi kierrosta on vielä pelaamatta.
Ottelutilastot
ProA:ssa runkosarja saatiin päätökseen ja Tigers Tübingen päätti sen komeasti murskaamalla Panthers Schwenningenin 84-59 (38-28). Aatu Kivimäki ei ollut Tigersin kokoonpanossa. Daniel Janssonin valmentama miehistö sijoittui runkosarjassa toiseksi.
Tigers kohtaa pudotuspelien avauskierroksella Eisbären Bremerhavenin. ProA:n finaaliin selvinneet joukkueet nousevat ensi kaudeksi Bundesliigaan.
Ottelutilastot
Luukas Vaaran Phoenix Hagen nähdään myös pudotuspeleissä, kun se varmisti paikkansa päätöskierroksen 102-98 (51-52)-voitolla Paderbornista. Vaara ei käynyt ottelussa kentällä. Phoenix Hagen sijoittui runkosarjassa kahdeksanneksi ja saa puolivälierässä vastaansa runkosarjan ykkösen Vechtan.
Ottelutilastot
Ranskan ProB:ssä Ilari Seppälän Saint-Chamond taipui Chalon/Saonelle 79-98 (36-50) Seppälän heittäessä viisi pistettä. Saint-Chamond on sarjassa 13.
Ottelutilastot
Itävallan liigassa Anton Mirolybovin ja Aleksi Koskisen valmentama Swans Gmunden eteni välieriin voitettuaan Kapfenberg Bullsin 72-57 (35-46) ja otteluvoiton 3-1. Swans liihotti voittoon viimeisellä kympillä, jonka se voitti 18-5.
Ottelutilastot
Susijengin ja Suomi-koripallon suurlupaus Miikka Muurinen, 18, pääsi maanantaina ensimmäistä kertaa tositoimiin Serbian jättiseuran Partizan Belgradin, paidassa. Muurinen viimeisteli seitsemän pistettä ja esitteli taitojaan monipuolisesti, kun Partizan peittosi Adrianmeren liigassa KK Krkan 84–78 (42–28).
Olivier Nkamhoua teki melkoisen debyytin Italiassa, kun hän oli koko kierroksen paras pistemies johdattaessaan Varesen voittoon. Edon Maxhuni teki kovaa jälkeä Ranskassa ja Euroliigassa saatiin pelit käyntiin.
Aatu Kivimäki täydensi Mestarien liigan vahvaa suomalaispanosta, kun hänen seuransa Patrioti Levice voitti oman karsintalohkonsa dramaattisten vaiheiden jälkeen. Samalla joukkue sai hyvän startin keskiviikkona alkavaan sarjakauteen.
Kesän EM-kisoissa häikäisevän esiinmarssin Susijengin eturiviin tehnyt toisen polven koripalloilija Miikka Muurinen, 211 cm ja 18 vuotta, on solminut sopimuksen Euroliigaa ja Adrianmeren liigaa pelaavan serbialaisen jättiläisseuran Partizan Belgradin kanssa.
Toista kauttaan Slovakian mestari Patrioti Leviceä edustava karkkilalaislähtöinen Aatu Kivimäki, 28, pääsee pelaamaan alkavalla kaudella FIBA:n Mestarien Liigaa. Levice peittosi torstai-iltana henkeäsalpaavien vaiheiden jälkeen toisen jatkoajan viimeisen sekunnin heitolla Bakken Bearsin ratkaisevassa karsintaottelussa 100-98 (39-36, 76-76, 86-86) varmistaen paikkansa Mestarien Liigan lohkovaiheessa.
Viime vuosina runsaasti menestystä Paris Basketballissa nauttinut Mikael Jantunen ei aikaillut ensimmäisen pokaalinsa voittamista uuden joukkueensa Fenerbahcen riveissä. Jantunen nautiskeli 19 pistettä ja kaapi seitsemän levypalloa, kun Fenerbahce kaatoi kirjavien vaiheiden jälkeen Turkin Supercupin finaalissa Besiktasin pistein 85-83 (43-34).
AEK Ateenaa kaudella 2022-23 edustanut Susijengin moninkertainen arvokisakävijä Alexander Madsen, 208 cm ja 30 vuotta, palaa Kreikkaan. Madsenin on värvännyt riveihinsä viime keväänä Kreikan liigan puolivälieriin yltänyt A.S. Karditsas, joka pelaa alkavalla kaudella myös FIBA:n Mestarien Liigaa.
Koripallon EM-kisojen jälkeen seurajoukkuekaudet ovat hiljalleen pyörähtämässä käyntiin. Mestarien liigan karsintojen välieräkierroksella nähdään suomalaispelaajien kohtaaminen ja Jacob Grandison jatkoi seurajoukkueessa siitä mihin Susijengin paidassa jäi.
Viime vuosina kansainvälistä kokemusta mm. Itävallan, Romanian, Liettuan ja Ranskan sarjoista hakenut Espoo Basket Teamin kasvatti Daniel Dolenc, 205 cm ja 32 vuotta, siirtyy seuraavaksi Bosnia & Hertsegovinaan. Dolencin uusi seura on perinteikäs HKK Siroki, joka on voittanut historiansa aikana kymmenen Bosnian kansallista mestaruutta ja kahdeksan Bosnian cupin mestaruutta.
Helsinki Seagullsin kahteen Korisliigan mestaruuteen viime vuosina johtanut helsinkiläislähtöinen ToPo Juniorien kasvatti Lassi Nikkarinen, 187 cm ja 28 v., on allekirjoittanut uransa ensimmäisen ulkomaiden ammattilaissopimuksen. Nikkarinen edustaa alkavalla kaudella Espanjan kakkosliigan kärkipäähän ennakoitua Fuenlabradaa.