Emil Skyttä Seagullsin takakentälle, Elias Räisänen valmennukseen

18.9.2020 09:06 17-vuotias takamies Emil Skyttä ja Helsinki Seagulls ovat solmineet sopimuksen. Elias Räisänen vahvistaa joukkueen valmennusta.

Emil Skyttä on sopimuksen myötä uusi yhteistyöpelaaja Seagullsin ja HNMKY:n välillä. Kuva: Helsinki Seagulls

Emil Skyttä on Tapiolan Hongan kasvatti, joka pelasi viime kaudella 16 ottelua Hongan 17-vuotiaiden SM-sarjassa tehoilla 13,8 pistettä, 6,3 levypalloa ja 4,3 syöttöä ottelua kohden. 

Vuonna 2003 syntynyt Skyttä pelasi kesällä kahdesti Suomen U18-joukkueessa. 191-senttinen takamies on saavuttanut kasvattajaseuransa joukkueissa kaksi junioreiden SM-mitalia.

- Emil vaihtoi Hongasta HNMKY:n riveihin kesän aikana ja pääsi myös edustamaan Suomea MU18-joukkueessa. Valmensin häntä aikoinaan Hongan minipojissa, joten olen seurannut Emilin taivalta jo useamman vuoden ajan. Nyt hän on kovan harjoittelun myötä päässyt pisteeseen, jossa hän kolkuttelee jo Korisliiga-portteja. Hän on sopimuksen myötä uusi yhteistyöpelaaja Seagullsin ja HNMKY:n välillä, päävalmentaja Jussi Laakso kommentoi seuran tiedotteessa.

Helsinki Seagullsin kokoonpano on tällä hetkellä seuraava: Max Besselink, Mambi Diawara (CAN-ML), Timo Heinonen, Shawn Huff, Antti Kanervo, Tuukka Kotti, Sakari Laakso, Wayne Martin (USA), Kendale McCullum (USA), Samuli Mäkelä, Emil Skyttä, Sami Tahvanainen, Erik Waxlax.

Qatarissa valmennuskokemusta hankkinut Elias Räisänen mukaan Seagullsin valmennustiimiin

33-vuotiaan Räisäsen koripallojuuret löytyvät Vantaan Pussihukista. PuHusta Räisäsen tie valmentajana vei MuKiin, jossa hän on valmentanut lukuisia eri ikäluokkien joukkueita. Seagullsiin Räisänen liittyy valmennustiimiin joukkueen neljänneksi valmentajaksi.

Elias Räisänen valmensi viime kaudella Qatarissa. Kuva: Helsinki Seagulls
Elias Räisänen valmensi viime kaudella Qatarissa. Kuva: Helsinki Seagulls

- Olen seurannut Seagullsin tarinaa alkuajoista saakka ja hienoa päästä mukaan organisaatioon. Olen luonnollisesti myös innoissani päästessäni mukaan Jussin, Vesan sekä Aleksin valmennustiimiin. He ovat kaikki rautaisia ammattilaisia, mutta ennen kaikkea huipputyyppejä. Uskon, että pystyn tuomaan pienen lisämausteen joukkueen kokonaisharjoitteluun, joka tekee siitä entistä laadukkaampaa, Räisänen kommentoi.

Viime kauden hän valmensi Qatarissa, jossa hänen päävastuunaan oli poikien U17- ja U19-joukkueet, sekä Doha College Academyn talenttivalmennus. Näiden lisäksi hän toimi myös Qatarin maajoukkueen yksilövalmentajana heidän
maajoukkueleirityksensä aikana. 
 

Henkilöt

Asiat

 
30.6.2025 22:51 Korisliiga

Helsinki Seagullsille uudet omistajat - jatkaa Korisliigassa

Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.

30.6.2025 09:35 Korisliiga

Miikka Marttinen siirtyy Lapualle

Marttisen sopimus on muotoa 1+1. Lapualle Marttinen siirtyy Kobrista KTP-Basketista, jossa hän pelasi kaksi edellistä kautta.

30.6.2025 09:19 Korisliiga

Kouvot ja Tuukka Härsilä kaksivuotiseen sopimukseen

196-senttinen takamies on pelannut aiemmin Korisliigaa Lapuan Kobrien ja Helsinki Seagullsin paidassa sekä I divisioona A:ta Helsinki Basketball Academyn (HBA) ja Helsingin NMKY:n riveissä.

26.6.2025 13:15 Korisliiga

Tai Bibbs Kouvojen ensimmäinen ulkomaalaisvahvistus

Kouvot on solminut tulevan kauden kattavan pelaajasopimuksen 190-senttisen takamiehen Tai Bibbsin kanssa. Bibbs on Columbian ja Howardin yliopistojen kasvatti. Ammattilaisena Bibbs on pelannut aiemmin Suomessa, Kroatiassa ja Luxemburgissa.

24.6.2025 09:50 Korisliiga

Toisen polven Stefanovic Kobrat-paitaan

Simeon Stefanovic on solminut 1+1-mallisen sopimuksen Kobrien kanssa. Syksyllä 19 vuotta täyttävä Simeon on 187-senttinen pointin paikalla viihtyvä pelaaja.

23.6.2025 15:12 Korisliiga

Jared Billups Tampereen Pyrintöön

Tampereen Pyrintö on solminut sopimuksen amerikkalaisen Jared Billupsin ( 193 cm/5,2 p/5,8lp/1,6r) kanssa. Jared pelaa takamiehen ja laiturin paikoilla. Jared Billups pelasi viimeiset kaksi kautta (2023 – 25) George Masonin yliopistossa Atlantic 10 konferenssissa.

23.6.2025 15:09 Korisliiga

Vilppaasta tuttu Jermaine Marshall Kataja Basketin riveihin

Joensuulaisen Kataja Basketin joukkue uudelle Korisliiga-kaudelle rakentuu pala palalta. Ensimmäiseksi ulkomaalaispelaajaksi on rekrytoitu viime kaudella Salon Vilppaan riveissä ammattilaisuransa aloittanut 198-senttinen yhdysvaltalaislaituri Jermaine Marshall. Sopimus on yksivuotinen.

23.6.2025 11:01 Korisliiga

Ruotsalainen Sheriff Drammeh Korihaiden takakentälle

Tulevaan Korisliiga-kauteen valmistautuva Uudenkaupungin Korihait on tehnyt vuoden mittaisen pelaajasopimuksen ruotsalaisen Sheriff Drammehin kanssa. 29-vuotias takamies liittyy haiparveen pelattuaan viime kauden Itävallan pääsarjassa.

23.6.2025 09:51 Korisliiga

Jesper Granlund KTP-Basketin riveihin

Jesper Granlund, 25, vaihtaa Kouvojen peliasun KTP-Basketin vihreävalkoisiin tamineisiin, kun helsinkiläisen Sykin kasvatti on solminut kotkalaisseuran kanssa yksivuotisen sopimuksen.

19.6.2025 12:00 Erotuomarit

Palkittu Ville Selkee lopettaa erotuomariuransa – ”Rakkaus koripalloa kohtaan ei katoa koskaan”

Viidesti Korisliigan parhaaksi erotuomariksi valittu Ville Selkee, 33, keskittyy jatkossa perhe-elämään ja työuraansa. Päätös lopettamisesta on kypsynyt nokialaislähtöisen Selkeen takaraivossa muutaman viime kauden ajan.

Näytä lisää vastaavia