27.2.2013 Korisliiga-joukkue Kauhajoen Karhu on täydentänyt miehistöään 198-senttisellä Eric Hicksillä. Karhu päätyi palkata riveihinsä uuden vahvistuksen, kun joukkueen ulkomaanavuista loukkaantui Tremaine Fordin lisäksi J’Nathan Bullock.
Bullockin toipumisennuste nilkkavammasta on ajallisesti niin pitkä, että Karhu ei halunnut ottaa riskiä joutua pelaamaan viikkoja vajaalla miehistöllä. Seura arvioi nettisivuillaan Bullockin alustavaksi toipumisajaksi 6-8 viikkoa. Ford on polvivaivaisena sivussa vielä kuukauden päivät.
Eric Hicks on urallaan pelannut Meksikossa, Israelissa, Kiinassa, Espanjassa, Puolassa ja Ranskassa. Miehen yliopisto oli aikanaan Cincinnati.
Peräti 109-kiloinen Hicks tunnetaa vahvana pelaajana, joka viimeistelee hyvin korin läheisyydestä. Tällä kaudella hän pelasi Meksikossa 10 ottelua 25,2 minuutin, 11,8 pisteen ja 7,1 levypallon keskiarvoin. Marraskuussa avautui mahdollisuus mennä tuuraajaksi Ranskan ProB-liigaan, jossa Hicks pelasi Bordeauxin paidassa kolme ottelua.
- Kun Fordin lisäksi Bullock on sairastuvalla, meillä on ollut vähän ongelmia sisäpelin suhteen. Uusi pelaaja on vahvimmillaan juuri korin läheisyydessä ja odotan häneltä paljon myös levypallopelin suhteen. Lisäksi kyseessä on näyttävä pelaaja, joten myös yleisölle on tarjolla nähtävää, luonnehtii Karhu-luotsi Ari Tammivaara.
Hicks on pelikelpoinen Kauhajoen lauantaisessa kotiottelussa Namika Lahtea vastaan.
Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.
Marttisen sopimus on muotoa 1+1. Lapualle Marttinen siirtyy Kobrista KTP-Basketista, jossa hän pelasi kaksi edellistä kautta.
196-senttinen takamies on pelannut aiemmin Korisliigaa Lapuan Kobrien ja Helsinki Seagullsin paidassa sekä I divisioona A:ta Helsinki Basketball Academyn (HBA) ja Helsingin NMKY:n riveissä.
Kouvot on solminut tulevan kauden kattavan pelaajasopimuksen 190-senttisen takamiehen Tai Bibbsin kanssa. Bibbs on Columbian ja Howardin yliopistojen kasvatti. Ammattilaisena Bibbs on pelannut aiemmin Suomessa, Kroatiassa ja Luxemburgissa.
Simeon Stefanovic on solminut 1+1-mallisen sopimuksen Kobrien kanssa. Syksyllä 19 vuotta täyttävä Simeon on 187-senttinen pointin paikalla viihtyvä pelaaja.
Tampereen Pyrintö on solminut sopimuksen amerikkalaisen Jared Billupsin ( 193 cm/5,2 p/5,8lp/1,6r) kanssa. Jared pelaa takamiehen ja laiturin paikoilla. Jared Billups pelasi viimeiset kaksi kautta (2023 – 25) George Masonin yliopistossa Atlantic 10 konferenssissa.
Joensuulaisen Kataja Basketin joukkue uudelle Korisliiga-kaudelle rakentuu pala palalta. Ensimmäiseksi ulkomaalaispelaajaksi on rekrytoitu viime kaudella Salon Vilppaan riveissä ammattilaisuransa aloittanut 198-senttinen yhdysvaltalaislaituri Jermaine Marshall. Sopimus on yksivuotinen.
Tulevaan Korisliiga-kauteen valmistautuva Uudenkaupungin Korihait on tehnyt vuoden mittaisen pelaajasopimuksen ruotsalaisen Sheriff Drammehin kanssa. 29-vuotias takamies liittyy haiparveen pelattuaan viime kauden Itävallan pääsarjassa.
Jesper Granlund, 25, vaihtaa Kouvojen peliasun KTP-Basketin vihreävalkoisiin tamineisiin, kun helsinkiläisen Sykin kasvatti on solminut kotkalaisseuran kanssa yksivuotisen sopimuksen.
Viidesti Korisliigan parhaaksi erotuomariksi valittu Ville Selkee, 33, keskittyy jatkossa perhe-elämään ja työuraansa. Päätös lopettamisesta on kypsynyt nokialaislähtöisen Selkeen takaraivossa muutaman viime kauden ajan.