24.6.2008 Aiemmin tällä viikolla Ashley Haynesin ja Susanna Rinnan pelaajasopimukset julkaissut Espoo Team vahvistuu edelleen. Joukkue solmi yksivuotisen pelaajasopimuksen amerikkalaislaituri Whitney Allenin, 23, kanssa.
180-senttinen Allen esiintyi viimeiset kolme kautta aloitusviisikon pelaajana kovassa George Washingtonin yliopistossa. Joukkue selvitti kahdella viimeisimmällä kaudella tiensä NCAA:n lopputurnauksessa 16 parhaan joukkoon.
Viime kaudella Whitney Allen tehtaili 8,5 pistettä ottelua kohden. Allen profiloitui joukkueessa kuitenkin enemmän puolustuspään pelaajana ja tuli valituksi Atlantic 10 -konferenssin puolustusviisikkoon kahtena viime kautena. Allenin parhaat tilastot ovatkin puolustuspään tilastoja - levypalloja tarttui näppeihin 6,3, riistoja hän kirjautti keskimäärin 2,0 ja torjuntoja 0,6 ottelua kohden.
- Kaikki uudet vahvistuksemme ovat erinomaisia puolustajia. Puolustuspelin koordinaattori Mikko Larkas tulee saamaan käyttöönsä erinomaiset työkalut, kun muutama löytyy joukkueesta jo ennestäänkin, hymyilee Espoo Teamin päävalmentaja Ilpo Rantanen.
Espoo Teamin aiemmista värväyksistä Susanna Rinta on palkittu SM-sarjan parhaana puolustajana vuosina 2004 ja 2006.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Linda-Lotta Lehtoranta on noussut uransa aikana yhdeksi suomalaisen koripalloilun kirkkaista menestystarinoista. Hän on pelannut tärkeässä roolissa maajoukkueessa, monessa seurajoukkueessa pitkin Eurooppaa ja voittanut kuusi Suomen mestaruutta. Tai ehkä seitsemän. Se riippuu täysin, keneltä asiaa kysyy
Taru Tuukkanen veti koristossut jalkaan ensimmäisen kerran 37 vuotta sitten. Sen jälkeen tie vei kotimaan kenttien kautta Yhdysvaltoihin ja Euroopan huippusarjoihin – ja päättyi lopulta tänä keväänä SM-hopeaan kasvattajaseuran ToPon paidassa. Päätös lopettamisesta tuli yllätyksenä, jopa Tuukkaselle itselleen.
BC Nokian naisten joukkue on tehnyt jatkosopimuksen Miikka Sopasen kanssa naisten Korisliigan-joukkueen valmennuksesta.
Saana Kujala, Annika Aarrejoki, Niina Sedano, Peppi Tyynilä ja Kenisha Williams jatkavat punapaidoissa päävalmentaja Damon Williamsin tapaan. Uutena pelaajana Tampereelle siirtyy Ebba Pekonen.
Naisten Korisliigan finaalisarja sai arvoisensa päätöksen Töölön Kisahallissa. 1263 katsojaa oli todistamassa, kun PeKa vei viidennen finaalin 86-72 ja palautti mestaruuspokaalin Kotkaan.
Torpan Pojat ja Peli-Karhut ratkaisevat naisten Korisliigan mestaruuden viidennessä finaalissa Töölön Kisahallissa 29. huhtikuuta klo 18:30.
Kotijoukkueiden vahvat otteet jatkuivat Naisten Korisliigan finaaleissa, kun Peli-Karhut oli kotonaan vahvempi 72-46. Ottelusarjan ratkaiseva viides ottelu pelataan huomenna Töölön Kisahallissa.
ToPo vei kolmannen finaalin kotonaan 82-65. Sillä on mahdollisuus napata mestaruus maanantaina Kotkassa.
Suomen Koripalloliiton sääntö- ja kurinpitoyksikkö on määrännyt sakkorangaistukset Kouvottarien valmentajille Joonas Frimodigille ja Jussi Kukkoselle vedonlyöntikiellon rikkomisesta.