Euroliigan jatkosarja huipentuu, Koposen Himki taas pakkovoiton edessä

21.3.2013 Euroliiga-kauden 2012/13 jatkosarjaa on pelaamatta kolme kierrosta. Viime viikolla Tel Avivissa tappion kärsinyt BC Himki on jälleen pakkovoiton edessä, kun Fenerbahce saapuu Moskovan kupeeseen Petteri Koposen ja kumppaneiden kiusaksi. Himki pelaa Euroliigan jatkolohko F:n viimeisestä pudotuspelipaikasta yhdessä Maccabi Tel Avivin ja Caja Laboral Vitorian kanssa.

Petteri Koposen Himki kohtaa perjantaina Fenerbahcen jo neljännen kerran tällä kaudella. Kuva: Tytti Nuoramo.

Suurella rahalla kokoon kerätyn, mutta läpi kauden alisuorittaneen Fenerbahcen teoreettisetkin mahdollisuudet edetä Euroopan kahdeksan parhaan joukkoon hälvenivät jo kolme kierrosta sitten.

 

Fenerbahce on voittanut viimeisestä yhdestätoista Euroliigan ottelustaan kaksi, ja turkkilaiset ovat hävinneet edelliset neljä otteluaan keskimäärin 21,5 pisteen erolla. Himkille tarjoutuu perjantaina siis oiva revanssin sauma, sillä joukkueiden edellisessä keskinäisessä kohtaamisessa Fenerbahce avasi jatkosarjan voittotilinsä 85–82 (36–40)-voitolla kotonaan Istanbulissa.

 

Himkin peli on viime viikkoina sahannut ylä- ja alamäkeä, ja tällä hetkellä Rimas Kurtinaitisin iskuryhmä kaipaa toden teolla piristysruisketta. Viime viikolla Himki hävisi trilleriottelun Tel Avivissa ja tipahti lohkonsa viimeiselle pudotuspelisijalle tasapisteisiin Maccabin ja Caja Laboral Vitorian kanssa. Lisäksi Himki kärsi Venäjän PBL-liigan maanantain ottelussa suurinumeroisen yllätystappion selkeänä altavastaajana peliin lähteneelle Nizhni Novgorodille.

 

Jäljellä olevastaan kahdesta jatkosarjaottelusta Himki pelaa kaksi seuraavaa kotikentällään. Fenerbahce-ottelun jälkeen venäläiset kohtaavat Vitorian, ja jatkosarja päättyy Himkin osalta vierasotteluun hallitsevan Euroopan mestari Olympiakosin kotikentällä Pireuksessa.

 

Himkin osalta pudotuspelipaikan selvittämiseksi todennäköisesti riittää kaksi kotivoittoa, joten peli Fenerbahcea vastaan on sitäkin tärkeämpi.

 

Fenerbahce matkaan ilman Bogdanovicia

 

Fenerbahce on ollut koko kauden todiste siitä, että suurilla euromäärilläkään ei ole mahdollista hankkia voittavaa joukkuetta. Turkkilaisten kokoonpano on paperilla Euroopan nimekkäimpiä, mutta otteet ovat jättäneet toivomisen varaa.

 

Fenerbahcen onnistuminen kulminoituu väkkärän pelinrakentajan Bo McCalebbin (183 cm/27 v) pelinluku-, ja tilanteenluomistaitoon. Vaikka McCalebb on Euroopan terävintä huippua pelipaikallaan, ovat Fenerbahcen vastustajat osoittaneet kerta toisensa jälkeen, että hänet hidastamalla myös Fenerbahcen peli hidastuu merkittävästi.

 

Perjantain peliin lähdettäessä Fenerbahcen tilanne on jo valmiiksi tavallista haasteellisempi, sillä joukkueen pistetykki Bojan Bogdanovic (200/23) on riveistä poissa kantapäävaivan vuoksi. Romain Saton (194/32), David Andersenin (212/32) ja Emir Preldzicin (206/25) on siis noustava tehtävän tasolle, jos Fenerbahce mielii vierasvoittoa.

 

Vain kahdesti tällä kaudella kotikentällään hävinneen Himkin avain tulee jälleen olemaan joukkuepuolustus. McCalebbin hidastamisen lisäksi Himkin on pidettävä Fenerbahcen heittäjät kurissa, hallittava levypallopeliä sekä rakennettava hyökkäyksensä huolella. Himki on perjantain otteluun lähdettäessä selkeä ennakkosuosikki, mutta hyvänolontunteeseen ei venäläisillä ole varaa tuudittautua.

 

Pidä silmällä

 

Petteri Koponen, Himki: Koposen urakka Euroliigan jatkosarjassa alkoi vahvasti, mutta viimeisessä kolmessa ottelussa Susijengi-tykin ote on hapuillut. Edellisissä PBL- ja VTB-otteluissaan Koponen on kuitenkin heittänyt 15 ja 16 pisteen saldot, joten sihdin asettuminen kohdilleen Euroliigassa on vain ajan kysymys. Fenerbahce-ottelu on Koposelle jälleen mahdollisuus palauttaa juna raiteilleen.

 

David Andersen, Fenerbahce: Turkkilaisjoukkueen australialaissentteri on kuulunut jo vuosikausia Euroliigan värikkäimpiin pelaajiin. Aggressiivisesti ja aktiivisesti pelaava Andersen asetettaneen hurjassa vireessä olevan Himki-sentteri Paul Davisin päällystakiksi, ja jos Andersen tehtävästään suoriutuu, on Himkille luvassa asteen vaikeampi ilta.

 

Euroliigaa: BC Himki – Fenerbahce Ülker Istanbul 4 Pro 2:lla perjantaina 22. maaliskuuta klo 17:25 alkaen.

 

 
27.12.2025 09:46 NBA

Jazzille niukka kotivoitto Pistonsista – Markkanen 30 pistettä

NBA:ssa Utah Jazz nappasi niukan kotivoiton Detroit Pistonsista 131-129. Lauri Markkanen tilastoi Jazzille 30 pistettä, 4 levypalloa ja 4 syöttöä.

23.12.2025 12:01 NCAA

Aarnisalo, Lemmilä, Syla ja Sandvik herkuttelivat pisteillä NCAA:ssa

Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa viimeisen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuivat Elina Aarnisalo, Elsa Lemmilä, Albina Syla sekä hurjan tilastorivin tahkonnut Henna Sandvik.

23.12.2025 11:32 NCAA

Okku Federiko 17 pistettä konferenssiavauksessa – Eemeli Yalaholle tupla-tupla

Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:ssa menneen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuivat Okku Federiko, joka säkitti 17 pistettä Draken ensimmäisessä konferenssipelissä, ja Eemeli Yalaho, joka kahmi 14 pisteen ja 10 levypallon tupla-tuplan.

23.12.2025 10:02 NBA

Markkanen palasi parketille 27 pisteen voimin – Jazz hävisi Nuggetsille

NBA:ssa Lauri Markkanen palasi pelikentille, kun Utah Jazz hävisi Denver Nuggetsille 135-112. Kaksi edellistä Jazzin ottelua loukkaantumisen takia sivussa ollu Markkanen tilastoi 27 pistettä ja 8 levypalloa.

22.12.2025 21:35 Suomalaiset ulkomailla

Mustapha Amzil saanut hyvän startin ammattilaisuralleen – ”Olen pelannut tasaisesti”

Mustapha Amzil, 24, vietti edelliset viisi kautta USA:n yliopistosarjassa Daytonissa ja New Mexicossa, mutta palasi takaisin vanhalle mantereelle tänä kesänä. Amzil on aloittanut ammattilaisuransa vahvasti Kosovon tuplamestari Trepcan joukkueessa.

22.12.2025 21:19 Suomalaiset ulkomailla

Euroopan sarjoissa suomalaiskohtaamisia

Susiladiesin pelaajat ottivat mittaa toisistaan Turkissa ja Isossa-Britanniassa. Lilli Onnela loisti Italiassa viimeistellessään tupla-tuplan.

18.12.2025 12:26 Pääjuttu

Lassi Nikkarinen siirtyy Hradec Kraloveen

Syyskauden ajan Espanjan toiseksi korkeimmalla sarjatasolla Fuenlabradan paidassa pelannut Korisliigan MVP ja kaksinkertainen Korisliigan mestari Lassi Nikkarinen, 187 cm ja 28 vuotta, siirtyy Espanjasta Tshekkien liigaa pelaavaan Hradec Kraloveen.

16.12.2025 09:44 NCAA

Pinja Paananen ensimmäistä kertaa aloituksessa NCAA:ssa – Kanerva 12 pistettä Xavierille

Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Pinja Paananen nähtiin ensimmäistä kertaa aloitusviisikossa Sacramento Statessa. Meri Kanerva taas heitti 12 pistettä Xavierin voitossa.

16.12.2025 09:20 NCAA

Okku Federiko ja Eemeli Yalaho kaksinumeroisille pistelukemille NCAA:ssa

Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:ssa menneen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuvat Okku Federiko, joka säkitti 18 pistettä Drakelle, sekä Eemeli Yalaho, joka upotti 10 pistettä Washington Statelle.

16.12.2025 09:01 NBA

Jazz jatkoaikavoittoon Mavericksista – Markkanen 33 pistettä, 16 levypalloa

NBA:ssa Utah Jazz voitti jatkoajan jälkeen Dallas Mavericksin 140-133. Lauri Markkanen oli hurjassa vireessä tilastoiden 33 pistettä, 16 levypalloa, 5 syöttöä ja 4 riistoa.

Näytä lisää vastaavia