Finaalirevanssi luvassa – Kauhajoki ja Vilpas samana iltana välieristä voittoon

24.4.2022 19:52 Miesten Korisliigan molemmat välieräsarjat päättyivät tänään, kun Kauhajoki ja Salon Vilpas sinetöivät itselleen 4–1-voiton.

Kauhajoen Henri Kantonen, Lee Skinner ja Joona Hakamaa matkaavat finaaliin kohtaamaan Vilppaan. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga

Kauhajoki aloitti miesten Korisliiga-illan kaatamalla Helsinki Seagullsin reippaalla kädellä – luvuin 116–78 – ja sinetöimällä siten sarjasta 4–1-voiton. Tämä tarkoittaa sitä, että Kauhajoki matkaa Korisliigan finaaliin jo neljättä kertaa peräkkäin. Vastaava suoritus on nähty viimeksi Kotkan Työväen Palloilijoiden toimesta 1985-88.

– Meillä oli vastassa seura, joka on todella paljon panostanut muttei vielä finaaleihin päässyt, joten olen sanonut omalle joukkueelle monesti, että näistä hetkistä pitää nauttia. Vastustajalta puuttui tänään tärkeitä pelaajia, ja Zaccheus Darko-Kellykin joutui pelaamaan takamiehenä, joten kunnioitusta heille siitä, että pelasivat loppuun asti kovaa ja rehellisesti, kommentoi Kauhajoen päävalmentaja Janne Koskimies.

Ottelun ratkaisijoina nähtiin tänään Cameron Jones, joka pussitti pelin isoimman pistemäärän, 23, ja Rene Rougeau, jolle kertyi monipuoliseen tilastokorttiin 21 pistettä, viisi levypalloa ja neljä koriin johtavaa syöttöä.

Seagullsin korinteko nojasi eniten Seth Alleniin – 17 pistettä – ja vieraalle pelipaikalle joutuneeseen Zaccheus Darko-Kellyyn, jolle kertyi 15 pistettä mutta samalla myös huomiota herättävät seitsemän pallonmenetystä.

Ottelutilastot

Vilpas haluaa toistaa mestaruutensa

Myöhemmin samana iltana hallitseva mestari Salon Vilpas päätti, ettei anna Kauhajoen nauttia finaalipeleistä ilman viimekertaista vastustajaansa. Vilpas kaivoi tiensä jälleen loppuotteluihin voittamalla Kataja Basketin 81–64 ja ottelusarjan niin ikään 4–1.

– Sarja ratkesi kokonaisuudessaan meidän parempaan puolustukseemme. Vaikka viime pelissä olimme passiivisia ja heikkoja, niin kyllähän tänään erityisesti ensimmäinen puolisko oli fantastinen. Nyt valmistaudumme finaaleihin, joissa meidän täytyy saada rikottua Kauhajoen aktiivinen puolustaminen, totesi Vilppaan päävalmentaja Sami Toivianen Ruudun haastattelussa.

Voittajajoukkueen tilastohirmu parketilla oli tänään Bryan Griffin, jolle merkittiin 19 pistettä ja kahdeksan levypalloa. Huomiota herätti kuitenkin myös kokenut kotimainen pelinjohtaja Roope Ahonen, joka tuli peliin penkiltä mutta keräsi merkinnöikseen kymmenen pistettä ja kuusi koriin johtavaa syöttöä ilman yhtäkään menetystä.

Katajan puolella parasta jälkeä tekivät 15 pisteen ja kahden syötön arvoisesti pelannut Nicholas Griffin sekä 13 pisteeseen ja kahdeksaan levypalloon yltänyt Rahlir Hollis-Jefferson.

Korisliigan finaalit alkavat maanantaina 2. toukokuuta.

Ottelutilastot

 
12.3.2025 20:42 Pääjuttu

Alemman jatkosarjan playoff-paikoista tiukka taistelu – ylälohkossa kotiedut lukittu

Tampereen Pyrintö otti äärimmäisen tärkeän voiton pudotuspelihaaveidensa kannalta. Ylemmässä jatkosarjassa Salon Vilpas varmisti kotietunsa.

12.3.2025 15:42 Korisliiga

Kalib Boone Korisliigan helmikuun kuukauden pelaaja

Kaudella 2024–2025 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun valinta on Helsinki Seagullsin Kalib Boone.

8.3.2025 19:40 Korisliiga

Kouvot ei suostu taipumaan – tavoittelee yhä playoff-paikkaa

Miesten Korisliigan neljässä ottelussa pisteitä jaettiin Kouvoille, Kataja Basketille, Helsinki Seagullsille ja Salon Vilppaalle.

7.3.2025 20:46 Korisliiga

BC Nokia hallitsi peliä kummassakin kenttäpäädyssä – veti pidemmän korren lähes kaikissa tilastokategorioissa

BC Nokian playoff-paikka näyttää entistä todennäköisemmältä. Tänään joukkue kaatoi Kobrat roimalla piste-erolla.

5.3.2025 20:29 Korisliiga

Korihaiden debyytti uudessa kotihallissa äityi jännitysnäytelmäksi – Kauhajoki kukisti Seagullsin

Monitoimijatalo Wintterin avajaiset päättyivät kovasta yrityksestä huolimatta isäntien tappioon. Miesten Korisliigassa pelattiin kolme ylemmän ja yksi alemman jatkosarjan ottelu.

4.3.2025 20:25 Korisliiga

Nokia kaatoi KTP:n kolmannen jakson kirin avulla – Honka Pyrintöä vahvempi Espoossa

Korisliigan kaksi pirkanmaalaisjoukkuetta ovat kumpikin kiinni viimeisissä playoff-paikoissa, vaikka toinen joutui tänään tyytymään tappioon.

1.3.2025 19:21 Korisliiga

Kauhajoki reippaaseen voittoon Gustavsonin johdolla – Pyrintö ja Kouvot vahvistivat asemiaan playoff-paikan tavoittelussa

Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa loistivat tänään maajoukkueesta palanneet pelaajat. Alemmassa jatkosarjassa ratkottiin pudotuspelipaikkojen kohtaloa.

28.2.2025 20:46 Korisliiga

Vaihtomiehet Sajantila ja Kantonen loistivat – pisteitä Seagullsille, Katajalle ja jälleen KTP:lle

Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa Helsinki Seagulls ja Kataja Basket voittivat omat ottelunsa, kun taas alemmassa KTP-Basket pesi Tapiolan Hongan revanssikohtaamisessa.

26.2.2025 20:26 Korisliiga

Korisliiga palasi tauolta: KTP:lle viides voitto putkeen

Hurjassa vireessä alemmassa jatkosarjassa ollut KTP-Basket dominoi levyjä ja vei yhden jaksoista peräti 20 pisteellä.

21.2.2025 09:30 Susijengi

Susidebytantti Mikael Aalto: ”Kiva, että näin myöhäisemmälläkin iällä kelpaa mukaan”

Perjantai-iltana Espoo Metro Areenassa kiehuu, kun Susijengi kohtaa EM-karsintojen päätösottelussaan Euroopan rankingin #1 joukkue Serbian yli 5500 katsojan edessä. Perjantaina nähdään kentällä myös yksi susidebyytti, kun viime kaudet Korihaiden korinalustoja dominoinut Sipoon Hukkabasketin kasvatti Mikael Aalto, 208 cm ja 30 vuotta, juoksee parketille koko uransa ensimmäisessä maaottelussa.

Näytä lisää vastaavia