27.8.2008 Korisliigaan noussut Forssan Koripojat on kiinnittänyt vahvuuteensa kolme amerikkalaisvahvistusta. FoKoPo hankki apuja laituriosastolle sekä korinaluspeliin.
195-senttinen ja 95-kiloinen Ray Cunningham siirtyy Suomeen ja Forssaan CBA-liigasta, jossa hän edusti viime kaudella finaalijoukkue Minotia. Cunningham esiintyi Minot-paidassa 18 pisteen ja kahdeksan levypallon keskiarvoin.
208-senttinen Vincent Hunter valmistui viime keväänä yliopistosta joukkueenaan Arkansas Razorbacks. Viimeisellä yliopistokaudellaan Hunter pelasi keskimäärin 8,8 minuuttia tehden 2,8 pistettä ja poimien 1,8 levypalloa.
202-senttinen Alex Smith tulee pienestä Bemidji Staten opinahjosta, joka pelaa NCAA II divisioonassa. Smith tehtaili päätöskaudellaan 9,0 pistettä ja kauhoi 6,0 levypalloa pelattuaan 23,8 minuuttia ottelua kohden.
Aiemmin FoKoPo on solminut pelaajasopimukset Mikko Jalosen, Teemu Heiskasen, Tero Innon, Lauri Järvisen, Markus Moleniuksen, Jarno Nissisen, Joe Nurmion, Jarkko Suokkaan, Valtteri Suomisen, Arto Talvitien ja Tero Valkaman kanssa.
Joukkueen valmentajana jatkaa Timo Nieminen.
Emil Uotila, 25, jatkaa Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueessa kaudella 2025-26.
Kauhajoki arvottiin kolmanteen karsintaturnaukseen, jossa se kohtaa avauskierroksella liettualaisen Uniclub Bet Juventus Utenan.
Kauhajoki on solminut vuoden jatkosopimuksen Eemi Luukkosen kanssa. Luukkonen on pelannut Kauhajoella kaksi edellistä kautta.
Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.
Marttisen sopimus on muotoa 1+1. Lapualle Marttinen siirtyy Kobrista KTP-Basketista, jossa hän pelasi kaksi edellistä kautta.
196-senttinen takamies on pelannut aiemmin Korisliigaa Lapuan Kobrien ja Helsinki Seagullsin paidassa sekä I divisioona A:ta Helsinki Basketball Academyn (HBA) ja Helsingin NMKY:n riveissä.
Kouvot on solminut tulevan kauden kattavan pelaajasopimuksen 190-senttisen takamiehen Tai Bibbsin kanssa. Bibbs on Columbian ja Howardin yliopistojen kasvatti. Ammattilaisena Bibbs on pelannut aiemmin Suomessa, Kroatiassa ja Luxemburgissa.
Simeon Stefanovic on solminut 1+1-mallisen sopimuksen Kobrien kanssa. Syksyllä 19 vuotta täyttävä Simeon on 187-senttinen pointin paikalla viihtyvä pelaaja.
Tampereen Pyrintö on solminut sopimuksen amerikkalaisen Jared Billupsin ( 193 cm/5,2 p/5,8lp/1,6r) kanssa. Jared pelaa takamiehen ja laiturin paikoilla. Jared Billups pelasi viimeiset kaksi kautta (2023 – 25) George Masonin yliopistossa Atlantic 10 konferenssissa.
Joensuulaisen Kataja Basketin joukkue uudelle Korisliiga-kaudelle rakentuu pala palalta. Ensimmäiseksi ulkomaalaispelaajaksi on rekrytoitu viime kaudella Salon Vilppaan riveissä ammattilaisuransa aloittanut 198-senttinen yhdysvaltalaislaituri Jermaine Marshall. Sopimus on yksivuotinen.