Forssan Alku ja Peli-Karhut odotettuihin voittoihin, ToPo kaatoi EBT:n

28.9.2019 21:14 Torstaina käynnistyneessä Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme ottelua, joissa voitot nappasivat Forssan Alku, Peli-Karhut sekä Torpan Pojat.

Elena Melto (os. Reshetko) pelasi tänään ensimmäisen ottelunsa Peli-Karhujen riveissä. Kuva: Matti O. Koskinen

Kesän aikana siirtomarkkinoilla temmeltänyt Forssan Alku kaatoi avausottelussa Vimpelin Vedon 91-75. Vimpeliläiset kiusasivat mestarisuosikkia aina päätösneljännekselle asti, jonka kotijoukkue FoA vei lopulta 28-15.

Forssalaisten Delaney Bruce hurjasteli tupla-tuplan 24 pisteellä ja 16 levypallolla. Täksi kaudeksi Suomeen palannut Anni Mäkitalo heitti 20 pistettä, kuten myös maajoukkuelegenda Taru Tuukkanen.

Vedon ykkönen oli 25 pistettä heittänyt Abria Trice, joka sai tukea 22 pistettä viimeistelleeltä Amy Griffiniltä.

Ottelutilastot >

 

Hallitseva Suomen mestari Peli-Karhut kaatoi Hyvinkään Pontevan

Peli-Karhut oli tyly isäntä viime vuoden pronssijoukkue Pontevalle kotikentällään ottaen selkeän 91-54 voiton. 

PeKan pisteykkönen oli 18 pinnaa säkittänyt Zykera Rice. Kotkaan siirtynyt Elena Melto (os. Reshetko) teki PeKa-debyytissään 15 pistettä, viisi levypalloa ja kuusi syöttöä. 

- Ensimmäiseksi peliksi ihan ok, sekä hyviä juttuja ja huonoja juttuja. Peli varmasti paranee, kun harjoitellaan enemmän yhdessä. Tuntuu hyvältä pelata Pekassa ja Kotkassa, Elena Melto kommentoi ottelun jälkeen.

- Koska peli on meillä vielä alkutekijöissään, olen totta kai todella tyytyväinen voittoon. Paljon parempia asioita tapahtui kuin harjoituspeleissä. Kaipaisin silti lisää aggressiivisuutta puolustukseen ja levypallopeliin, PeKan päävalmentaja Roope Mäkelä avasi.

HyPon paras oli 13 pinnaa viimeistellyt Titta-Riina Lepistö.

Ottelutilastot>

 

ToPo kukisti EBT:n Helsingissä

Torpan Pojat sai kauteen loistavan startin, kun se kaatoi kotikentällään EBT:n selvänumeroisesti 98-79. Ottelun ja koko kierroksen pistekuningatar oli ToPon Alex Louin, joka heitti 36 pistettä. 

- Onnittelut ToPolle hienosta suorituksesta ja voitosta. Alex Louin oli paha pideltävä ja meiltä ei löytynyt tänään puolustajaa hänelle. Pelissä oli hyvä intensiteetti ja meidän rotaatiolla ei tänään riittänyt energia vastata ToPon tempoon. Kun yritimme himmailla, vastustaja ei himmaillut, EBT:n päävalmentaja Niko Hellman avasi.

- Meidän tarkoitus on pelata molempiin päihin aktiivista korista ja siinä tänään onnistuttiin, ToPo-luotsi Niko Kuusi kommentoi.

EBT:n pisteykkönen oli 25 pistettä heittänyt Lotta Eräkangas.

Ottelutilastot>

 

 
30.6.2025 18:07 Naisten Korisliiga

Sarah Gates ja ToPo jatkosopimukseen

Naisten Korisliigan hopeaa keväällä voittanut joukkue saa jatkuvuutta myös ulkomaalaispelaajiinsa, kun Sarah Gates on solminut vuoden jatkosopimuksen ToPon kanssa.

30.6.2025 09:26 Naisten Korisliiga

ToPolle tärkeitä jatkosopimuksia

ToPo on solminut vuoden sopimukset kolmen jo viime kaudelta tutun pelaajan kanssa: takapelaajat Meri Damoiseaux ja Sini Luukkonen sekä sentteri Anni Mujunen jatkavat tähtipaidassa myös tulevalla kaudella.

26.6.2025 13:20 Naisten Korisliiga

Tyler McCliment-Call on Hongan naisten toinen ulkomaalaisvahvistus

Hongan naisten korisliigajoukkueen toinen amerikkalaisvahvistus saapuu Espooseen Montanan yliopistosta. 183-senttinen Tyler McCliment-Call on usean paikan pelaaja, joka vakuutti Hongan valmentajakaksikon muun muassa monipuolisilla korintekotaidoillaan. Tuleva kausi 2025-26 on 23-vuotiaalle McCliment-Callille ensimmäinen ammattilaiskausi.

25.6.2025 09:37 Naisten Korisliiga

Stephanie McBride vahvistamaan Pyrinnön naisia

Pyrintö on solminut yksivuotisen sopimuksen yhdysvaltalaisen Stephanie McBriden kanssa. 185-senttinen sentteri pelasi viime kaudella Irlannissa.

25.6.2025 08:10 Naisten Korisliiga

Laurema jatkosopimukseen Kouvottarien kanssa – Lehtinen ja Lampinen uusina pelaajana mukaan

Kouvottaret on solminut yksivuotiset sopimukset 18-vuotiaan Kouvojen kasvatin Enni Laureman sekä 15-vuotiaan Kouvot-kasvatti Mette Lehtisen kanssa. Lisäksi joukkueeseen saapuu 16-vuotias HoNsU-kasvatin Lila Lampinen.

23.6.2025 10:04 Naisten Korisliiga

Ninni Salmi ja BC Nokia jatkosopimukseen - Nurminen ja Partikainen jatkavat

BC Nokian naisten joukkue on solminut yksivuotisen jatkosopimuksen Ninni Salmen kanssa. Lisäksi seura solmi jatkosopimukset Anni Nurmisen ja Venla Partikaisen kanssa.

23.6.2025 09:58 Naisten Korisliiga

Tess Barnes vahvistamaan Hongan naisten joukkuetta

Amerikkalais-australialainen Tess Barnes vahvistaa Hongan naisten korisliigajoukkuetta kaudella 2025-26. 188-senttinen ja monipuolisuudellaan yliopistokentillä huomiota herättänyt Barnes aloittaa Hongassa ammattilaisuransa.

14.6.2025 11:00 Naisten Korisliiga

Suomen mestari ja Korisliigan pistetykki Erik Sajantila Hollantiin

Korisliigan kotimaisten pistetykkien kärkisijoille viime vuosina noussut ja keväällä Helsinki Seagullsin kanssa Suomen mestaruutta juhlinut Erik Sajantila, 195 cm ja 24 vuotta, on solminut ensimmäisen kotimaan ulkopuolisen ammattilaissopimuksensa. Tapiolan Hongan kasvatteihin lukeutuvan Sajantilan uusi joukkue on hollantilainen Landstede Hammers.

13.6.2025 09:57 Naisten Korisliiga

Stella Jokela ja Tapiolan Honka jatkosopimukseen

19-vuotias Stella Jokela jatkaa Hongan naisten Korisliiga-joukkueessa tulevalla kaudella. Sentteriosastolla viihtyvälle 183-senttiselle Jokelalle tuleva kausi on neljäs naisten rosterissa.

13.6.2025 09:33 Naisten Korisliiga

Kouvottaret jatkaa tutussa valmennuksessa

Kouvottaret on solminut yksivuotiset valmentajasopimukset päävalmentaja Joonas Frimodigin, valmentaja Jussi Kukkosen sekä fysiikkavalmentaja Immo Hietakallion kanssa. Pelaajista Enni Luostarinen ja Helmi Lampinen tekivät jatkosopimukset.

Näytä lisää vastaavia