2.10.2007 Loukkaantumisten kanssa painiva Korisliiga-joukkue UU-Korihait on pestannut takalinjoilleen Glenn Stokesin. Vain 170-senttinen Stokes on pääsarjan korikuningas vuosimallia 2004. Viime kaudella mies edusti kevätkaudella Lappeenrannan NMKY:tä.
Korihait-miehistöstä ovat sarjan kynnyksellä sairastuvalla Jan-Axel Alanko, Sad Niskanen ja Bojan Sarcevic.
- Stokes tuli meille kahden kuukauden sopimuksella tuuraamaan Sarcevicia. Katsotaan mitä sen jälkeen tapahtuu, kertoi Korihait-luotsi Jyri Lehtonen.
Sarcevic toipuu parhaillaan jalkapöydän ns. Jonesin murtumasta, joka vaati leikkaushoitoa.
Korihailla on sopimukset takamies Kyle Shilohin sekä korinalusjyrä James Reavesin kanssa. Stokesin pestin myötä Korihait luopui joukkueen testissä olleesta, Pussihukissa viime kaudella pelanneesta, Marwan Gainesista.
Kaudella 2003-04 Stokes takoi Korisliigassa 24,7 pistettä ottelua kohden BC Jyväskylän väreissä. Viime kaudella Stokesin tehot olivat 12 pelatussa runkosarjaottelussa 15,6 pistettä, 4,7 koriin johtanutta syöttöä ja 2,6 riistoa.
(Muokattu 3.10. klo 11:36)
Korisliigan pronssimitalisti Uudenkaupungin Korihait on tehnyt vuoden mittaiset pelaajasopimukset Bojan Sarcevicin ja Jalen Jacksonin kanssa. Sarcevic jatkaa näin ollen loistokasta uraansa 21:lle Korisliiga-kaudelle. Jackson aloittaa syksyllä seitsemännen kautensa Korisliigassa ja kuudennen Korihaissa.
Pyrintö on tehnyt sopimuksen pelintekijänä pelaavan Jordan Masonin (190cm/23v) kanssa. Hän on edustanut kausina 22-24 Texas Statea, 24/25 Illinoisin yliopistoa (UIC) sekä viimeisellä kaudellaan 25-26 Templen yliopistoa tehoin 11,8p/3,1lp/4s.
Hallitseva Suomen mestari Salon Vilpas on solminut ensimmäisen sopimuksen ulkomaalaisosastolleen ja hän on 24-vuotias laitahyökkääjä Karl Chavis. 198-senttinen Chavis pelasi viime kaudella Sveitsin pääsarjassa BBC Nyonissa ja aloittaa toisen kauden ammattilaisena.
Korisliigan pronssimitalisti Uudenkaupungin Korihait on tehnyt vuoden mittaisen pelaajasopimuksen laiturin ja sentterin pelipaikkoja pelaavan yhdysvaltalaisen Garry Clarkin kanssa.
Korisliiga-kauteen valmistautuva Bisons Loimaa vahvisti kokoonpanoaan Suomen mestarilla ja Susijengi-kokemusta omaavalla Fiifi Aidoolla.
Toukokuussa seurahistorian toista Suomen mestaruutta juhlinut Salon Vilpas osallistuu tulevalla kaudella Mestarien liigan karsintoihin.
Viime vuosina mm. kaksi Slovakian mestaruutta voittanut ja Saksan Bundesliigaa pelannut Aatu Kivimäki, 186 cm ja 29 vuotta, palaa Suomeen ja Korisliigaan. Susijengin vahvuuteen kuuluva karkkilalaislähtöinen Kivimäki on solminut kolmivuotisen sopimuksen Korisliigan kestomenestyjä Karhu Basketin kanssa.
Viime kauden Pällijeff pelasi AC Oulu Basketin riveissä ja oli joukkueineen taistelemassa I divisioona A:n finaaleissa noususta Korisliigaan. Oulun lisäksi Pällijeff on pelannut HBA:n ja JBA:n paidassa. Sopimus on malliltaan 1+1-vuotinen.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjalisenssit pelikaudelle 2026–2027. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä. Keski-Suomi palaa liigakartalle, kun Kipinä Basket nähdään Korisliigassa tulevalla kaudella. Kaikkiaan koriksen pääsarjoissa nähdään tulevalla kaudella ennätykselliset 65 joukkuetta.
Tuore Suomen mestari Salon Vilpas on kiinnittänyt viime vuosina sarjan ehdottomiin kärkipelaajiin kuuluneen Mikael Aallon 1+1-mallisella sopimuksella.