29.5.2024 09:43 Korisliiga-paluuseen valmistautuva Tapiolan Honka on solminut jatkosopimukset David Gonzalvezin ja Tuukka Kotin kanssa.
Tuukka Kotti palaa Korisliiga-parketeille. Kuva: Ville Vuorinen
Divarikaudella 2023-24 herrasmiesten tekeminen näkyi toki myös tilastoissa. Tuukka Kotti tehtaili tupla-tuplan jos toisenkin ja ottelukeskiarvoksi kirjattiin kauden aikana 11,7 pistettä, 8 levypalloa ja 3,2 syöttöä. Pelintekijä Gonzalvezin tasaisen varma tekeminen merkittiin tilastoihin rivillä 15,8 pistettä, 5,5 levypalloa ja 5,5 syöttöä ottelua kohden.
- Tapiolan Hongasta on tullut minulle yhteisö, joka on tärkeä ja todella lähellä sydäntäni. Intoa ja motivaatiota riittää edelleen pelaamiseen ja haluan olla myös muilla tavoilla tukemassa Honkaa kehittymään seurana ja organisaationa. Olen kiitollinen Hongalle tästä mahdollisuudesta ja ilolla jatkan työtäni täällä! Kotti kommentoi seuran tiedotteessa.
- Kauden tavoitteena on rakentaa nöyrää, ahkeraa ja iloista tekemisen kulttuuria joukkueeseemme ja osoittaa että Honka kuuluu Korisliigaan. Roolini joukkueessa tulee olemaan kokemuksen ääni ja toiveena on että joukkueemme nuorien pelaajien kehitys jatkuu niin, että ne vie tämän kauden aikana multa mahdollisimman paljon minuutteja, hän jatkaa.
- Ennen viime kautta olin tilanteessa, jossa etsin mahdollisuutta jatkaa uraani Korisliigassa. Sellaista mahdollisuutta, joka sopisi koko perheelleni täällä. Keskustelimme Hongan tavoitteista Tuukan kanssa ja pian keskustelua käytiin valmennuksen kanssa myös. Kaikki tapahtui lopulta nopeasti ja löysin paikan, joka sopi täydellisesti minulle ja perheelleni. Sellaista en unohda. Olemme kokeneet koko seuran puolesta kuuluvamme Honka-perheeseen alusta asti. Nautin pelaamisesta menneellä kaudella. Joukkue haastaa ja on yhtenäinen, se tuntuu ja näkyy. Pelaamme tosissamme, mutta joukkueeseen on koko ajan kuulunut hyvä huumori ja siihen yhdistelmään Coach Heinonen on suuri syy. Se on harvinaista ja arvostettavaa, David Gonzalvezin taustoittaa.
Päävalmentajana jatkava Aapo Heinonen on tyytyväinen avainpelaajien jatkosopimuksista.
- Daven ja Tuukan jatkosopimukset ovat loistava uutinen. He tuovat pelitaitojensa lisäksi paljon johtajuutta sekä kokemusta, jota nuori joukkue tarvitsee. Tämän lisäksi molemmat ovat urallaan vaiheessa, jossa muiden auttaminen eteenpäin ja joukkueen hyvä, on omia tilastoja tärkeämpää.
Kauhajoki arvottiin kolmanteen karsintaturnaukseen, jossa se kohtaa avauskierroksella liettualaisen Uniclub Bet Juventus Utenan.
Kauhajoki on solminut vuoden jatkosopimuksen Eemi Luukkosen kanssa. Luukkonen on pelannut Kauhajoella kaksi edellistä kautta.
Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.
Marttisen sopimus on muotoa 1+1. Lapualle Marttinen siirtyy Kobrista KTP-Basketista, jossa hän pelasi kaksi edellistä kautta.
196-senttinen takamies on pelannut aiemmin Korisliigaa Lapuan Kobrien ja Helsinki Seagullsin paidassa sekä I divisioona A:ta Helsinki Basketball Academyn (HBA) ja Helsingin NMKY:n riveissä.
Kouvot on solminut tulevan kauden kattavan pelaajasopimuksen 190-senttisen takamiehen Tai Bibbsin kanssa. Bibbs on Columbian ja Howardin yliopistojen kasvatti. Ammattilaisena Bibbs on pelannut aiemmin Suomessa, Kroatiassa ja Luxemburgissa.
Simeon Stefanovic on solminut 1+1-mallisen sopimuksen Kobrien kanssa. Syksyllä 19 vuotta täyttävä Simeon on 187-senttinen pointin paikalla viihtyvä pelaaja.
Tampereen Pyrintö on solminut sopimuksen amerikkalaisen Jared Billupsin ( 193 cm/5,2 p/5,8lp/1,6r) kanssa. Jared pelaa takamiehen ja laiturin paikoilla. Jared Billups pelasi viimeiset kaksi kautta (2023 – 25) George Masonin yliopistossa Atlantic 10 konferenssissa.
Joensuulaisen Kataja Basketin joukkue uudelle Korisliiga-kaudelle rakentuu pala palalta. Ensimmäiseksi ulkomaalaispelaajaksi on rekrytoitu viime kaudella Salon Vilppaan riveissä ammattilaisuransa aloittanut 198-senttinen yhdysvaltalaislaituri Jermaine Marshall. Sopimus on yksivuotinen.
Tulevaan Korisliiga-kauteen valmistautuva Uudenkaupungin Korihait on tehnyt vuoden mittaisen pelaajasopimuksen ruotsalaisen Sheriff Drammehin kanssa. 29-vuotias takamies liittyy haiparveen pelattuaan viime kauden Itävallan pääsarjassa.