18.10.2010 Korisliiga-joukkue Kouvot saa uuden amerikkalaispelaajansa tutusta organisaatiosta. Kouvojen avuksi rientää Grayson Moyer, joka on alkukauden tuurannut saksalaisjoukkue Frankfurt Skylinersissa loukkaantunutta Quantez Robertsonia. Skylinersia valmentavat Gordon Herbert ja Jussi Hirvonen.
Suomalaispitoisen valmennustiimin lisäksi Frankfurtissa pelaavat suomalaislaiturit Kimmo Muurinen ja Carl Lindbom sekä ”Kouvoista tuttu” A.J. Moye.
196-senttinen ja 24-vuotias Moyer pelasi Frankfurtin riveissä jo viime kaudella. Pelaamassaan 31 Bundesliiga-ottelussa hän merkkautti keskiarvoikseen 6,5 pistettä, 2,2 levypalloa ja 2,1 koriin johtanutta syöttöä.
USA:n yliopistosarjassa Moyer edusti II divisioonan Humboldt Statea 14,6 pisteen, 4,3 levypallon, 4,0 syötön ja 1,4 riiston keskiarvoin. Viimeistä edellisellä kaudellaan hänen kolmen pisteen heittoprosenttinsa oli niinkin kova kuin 47,2.
- Tiedämme Moyerin omaavan hyvän työmoraalin ja olevan rooliltaan sellainen, joka mahdollistaa nuorten suomalaispelaajiemme kehittymisen myös jatkossa. Hän on 3-2–paikan pelaaja, jonka vahvuuksia ovat hyvä pelinluku-, heitto- ja syöttötaito. Lisäksi Grayson pystyy puolustamaan kolmea eri pelipaikkaa ja saikin Skylinersin valmentajalta Herbertiltä erikoistehtäviä vastustajien parhaiden pelaajien puolustajana, luonnehtii Kouvojen päävalmentaja Jyri Lehtonen.
Kouvoissa Moyer korvaa Isaac Spencerin, jonka visiitti Kouvolaan jäi kolmen ottelun mittaiseksi.
- Jo pari kuukautta Saksassa harjoitellut ja pelannut Moyer saapuu valmiiksi hyvässä kunnossa. Uskon hänen sopeutuvan pelitapaamme nopeasti, koska meidän ja Skylinersin pelitavasta löytyy paljon yhtäläisyyksiä, Lehtonen jatkaa.
Korisliiga jatkuu Kouvojen osalta keskiviikkona, kun joukkue matkustaa Saloon Vilppaan vieraaksi. Mikäli pelilupa-asiat ovat siihen mennessä kunnossa, Grayson Moyer nähdään jo tuolloin Kouvojen peliasussa. Seuraavalla viikolla Kouvojen kannattajia hemmotellaan paikallispeleillä, kun keskiviikkona Mansikka-aholle saapuu Namika Lahti ja perjantaina sarjan vahvasti aloittanut KTP-Basket.
Kaarinan barbaarina tunnettu laituri aloittelee Tampereen Pyrinnön kanssa uutta kautta kovan työn kautta. Edellinen oli haastava mutta nousujohteinen, joten sen päälle on hyvä rakentaa, vaikka kokoonpano onkin kokenut muutoksia.
Bisons Loimaan viime kausi oli pääosin positiivinen yllätys, mutta nopea putoaminen playoffeista kaivoi Vesa Heinosen mieltä. Nyt kapteeni avaa tarkemmin ajatuksiaan niin kentältä kuin sen ulkopuoleltakin.
Kauhajokisten unelma Mestareiden liigan lohkovaiheesta päättyi lauantai-iltana Samokovissa, Bulgariassa. Liettualainen BC Juventus Utena osoittautui vahvemmaksi numeroin 103–89, ja vei näin paikan karsintojen seuraavalle kierrokselle.
Helsinki Seagullsin kahteen Korisliigan mestaruuteen viime vuosina johtanut helsinkiläislähtöinen ToPo Juniorien kasvatti Lassi Nikkarinen, 187 cm ja 28 v., on allekirjoittanut uransa ensimmäisen ulkomaiden ammattilaissopimuksen. Nikkarinen edustaa alkavalla kaudella Espanjan kakkosliigan kärkipäähän ennakoitua Fuenlabradaa.
13 kautta Korisliiga-kokemusta kerännyt laituri täydentää lokkipaitojen riviä.
Helsinki Seagullsin tulevan kauden toinen ulkomaalaisvahvistus on kokenut yhdysvaltalainen 180-senttinen Kahron Ross. Yhden vuoden sopimuksella Helsinkiin saapuvalle 29-vuotiaalle Rossille tuleva kausi on jo hänen uransa kahdeksas Euroopassa ja neljäs Korisliigassa. Suomessa hän on aiemmin edustanut BC Nokiaa, jossa hän voitti myös Suomen mestaruuden kaudella 2023-2024.
Salon Vilppaan joukkueen viimeinen palanen on nelospaikalla operoiva 201-senttinen Ansley Almonor, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta legendaarisen Kentuckyn yliopiston jälkeen.
Helsinki Seagullsin takakenttä vahvistuu 27-vuotiaan Trey Niemen liittyessä mukaan joukkueen kokoonpanoon yhden kauden mittaisella sopimuksella. 185-senttinen Niemi edusti viime kaudella KTP-Basketia ja espanjalaisseura Sol Girones Bisbal Basquetia. Kotimaan ja Espanjan lisäksi hän on kartuttanut kokemusta myös Kanadan CEBL ja Italian Serie B -sarjoista.
Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaisen pelaajasopimuksen 33-vuotiaan Osku Heinosen kanssa. 194-senttinen Tampereen Pyrinnön kasvatti saapuu Helsinkiin Italiasta, jossa hän edusti viime kaudella Serie B -sarjassa pelaavaa Paperdi Juvecasertan joukkuetta 38 ottelussa.
Miesten Korisliigan kauden 2025–2026 sarjaohjelma on julkaistu. Kausi käynnistyy perjantaina 3. lokakuuta ja päättyy viimeistään tiistaina 19. toukokuuta. Runkosarjassa pelataan tuttuun tapaan kaksinkertainen sarja, jonka jälkeen ohjelmassa ovat ylempi ja alempi jatkosarja sekä pudotuspelit.