HBA:n Nea Kuisma siirtyy HyPoon

28.11.2018 15:38 HyPon naisten Korisliigan joukkue saa uuden vahvistuksen rosteriinsa, kun HBA:n Nea Kuisma siirtyy joukkueeseen loukkaantuneen Silja Kiiskiseen tilalle.

Nea Kuisma astuu suuriin saappaisiin siirtyessään HyPon korinaluspelaajaksi. Kuva: Ville Vuorinen.

HyPon sentteri Silja Kiiskisellä on todettu alaraajavamma, joka vaatii leikkaushoitoa. Kiiskisen roolia HyPon naisten joukkueessa tulee paikkaamaan Nea Kuisma (183/19), joka siirtyy joukkueeseen HBA:sta. Kuismalle on ehtinyt karttua naisten Korisliigan lisäksi kokemusta myös nuorten maaotteluista. HyPon päävalmentaja Miikka Sopanen kertoo Kuisman istuvan joukkueen palettiin erinomaisesti. 

– On todella sääli, että Siljan kausi jää kesken vamman vuoksi, hän on pelannut upeasti syksyn ja ollut meille tärkeä palanen. Näin se urheilun raadollinen puoli nostaa päätään. Onni onnettomuudessa on kuitenkin se, että saamme Siljan paikkaajaksi erinomaisen pelaajan. Nealla on jo mittavasti kokemusta sekä nuorten maaotteluista, että Korisliigasta, ja nyt hän pääsee kilpailemaan Suomen mestaruudesta aikuisten kanssa. Sekä pelaajana, että persoonana Nea istuu palettiimme loistavasti, joten sisäpelimme on hyvässä kunnossa jatkossakin, joukkueen valmentaja Miikka Sopanen kommentoi.

HBA:n päävalmentaja Pekka Salmisen mukaan Kuismalla on pelaajana täydet valmiudet siirtyä eteenpäin kesken kauden.

– Meillä HBA:ssa tehtävänä on antaa pelaajille valmiudet siirtyä eteenpäin. Nea on näiden vuosien aikana tehnyt valtavasti töitä ja ollut erinomainen ja esimerkillinen urheilija. Hän on valmis siirtymään eteenpäin ja onnittelenkin sekä Neaa, että Pontevaa erinomaisesta ratkaisusta.

Kuisman ensiesiintyminen HyPon pelipaidassa tapahtuu keskiviikkona 28.11. klo 18:30 naisten Korisliiga-ottelussa HyPo-Kouvottaret.

 

 
8.4.2026 21:10 Naisten Korisliiga

BC Nokia ja PeKa voiton päässä finaaleista

BC Nokia ja PeKa ottivat toiset kiinnitykset finaalipaikkoihin. Molemmilla joukkueilla on tulevana viikonloppuna ensimmäinen mahdollisuus edetä finaaleihin.

7.4.2026 13:45 Naisten Korisliiga

Lauren Heard naisten Korisliigan kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun parhaaksi on valittu Peli-Karhun Lauren Heard, jonka johdolla joukkue nappasi runkosarjan voiton.

5.4.2026 19:30 Naisten Korisliiga

Vierasvoitoille jatkoa – molemmat välieräsarjat tasatilanteessa

Naisten Korisliigan välierissä nähtiin jälleen vierasvoittoja, kun sekä HBA-Märsky että Peli-Karhut tasoittivat ottelusarjat.

2.4.2026 21:30 Naisten Korisliiga

ToPo ja BC Nokia onnistuivat ryöstöissä

Naisten Korisliigassa alkoivat välierät. Molemmat ottelusarjat käynnistyivät vierasvoitoilla, kun ToPo ja BC Nokia ottivat ensimmäiset kiinnitykset finaalipaikkoihin.

2.4.2026 09:50 Naisten Korisliiga

Viime vuosien menestysjoukkueet PeKa ja ToPo vastakkain – HBA ja BC Nokia ratkaisevat toisen finaalipaikan kohtalon

Naisten Korisliigan välierät alkavat tänään Kotkassa ja Helsingissä. Finaalipaikkaan vaaditaan kolme voittoa.

1.4.2026 10:58 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan välierien otteluohjelma vahvistettu

Naisten Korisliigan välierät käynnistyvät torstaina 2. huhtikuuta, kun molemmat välieräsarjat käynnistyvät.

30.3.2026 20:46 Naisten Korisliiga

ToPo vei paikan välierissä

Naisten Korisliigan puolivälierät saatiin päätökseen maanantaina, kun ToPo kaatoi vieraskentällä Pyrinnön 61–52 ja vei ottelusarjan voitoin 3–2.

28.3.2026 22:17 Naisten Korisliiga

ToPo vei trillerin ja siirsi ratkaisun viidenteen peliin

Naisten Korisliigan viimeisessä puolivälieräsarjassa nähdään ratkaiseva viides ottelu, kun ToPo kaatoi kotonaan Pyrinnön jatkoajan jälkeen lukemin 78–70.

27.3.2026 20:45 Naisten Korisliiga

BC Nokia palaa mitalipeleihin pitkän tauon jälkeen

Naisten Korisliigan kolmas välieräjoukkue on selvillä, kun BC Nokia kaatoi kotonaan Vimpelin Vedon 71–69 ja eteni jatkoon otteluvoitoin 3–1.

24.3.2026 19:50 Naisten Korisliiga

HBA otti välieräpaikan – kaksi jatkoon menijää vielä selvittämättä

Naisten Korisliigan puolivälierät jatkuivat kolmessa otteluparissa. HBA nappasi toisena joukkueena välieräpaikan. Pyrintö siirtyi ToPoa vastaan johtoon ja ViVe otti avausvoittonsa.

Näytä lisää vastaavia