1.10.2021 20:24 Naisten Korisliiga avattiin yhdellä ottelulla, kun HBA sai vieraakseen EBT:n. Samalla kotijoukkue pelasi ensimmäisen virallisen pelinsä uudessa kotihallissaan. Pisteet jäivät Helsinkiin 82-78.
Kati Ollilainen oli ottelun hahmo. Kuva: Ville Vuorinen/Naisten Korisliiga
Kotijoukkue vei ottelun avausjakson nimiinsä. Erityisesti Tapiolan Hongasta siirtyneet Elina Aarninsalo ja Henna Sandvik olivat pelipäällä. Tauolle mentiin HBA:n johtaessa 19-16.
Toisella jaksolla vieraiden tuore ulkomaalaisvahvistus Alyesha Lovett kuritti kotijoukkuetta. EBT veikin jakson nimiinsä ja puoliajalle mentiin tasatilanteesta.
Kolmaskin jakso oli tasainen. Kotijoukkue sai onnistumisia laajalta rintamalta ja karkasi viimeiselle tauolle neljän pisteen etumatkalta.
Päätösjaksolla joukkueet tekivät pisteitä pitkään tasatahtiin ja ero pysyi neljässä pisteessä. EBT nousi ottelussa vielä pisteen päähän. Lopussa HBA:n kapteeni Kati Ollilainen astui kuitenkin isoon rooliin ja varmisti joukkueelleen voiton 82-78.
- Olen todella ylpeä joukkueestamme ja voitosta, se ei tullut helpolla. EBT pelasi hyvin ja vei liikaa levypalloja, mutta ajoittain saimme siihenkin parannusta. Saimme laajalla rintamalla ratkaisuja; tästä on hyvä jatkaa, Ollilainen totesi ottelun jälkeen.
Ollilainen oli hurjassa iskussa ja tilastoi melkein tripla-tuplan. Hänelle merkittiin 25 pistettä, 11 levypalloa ja kahdeksan koriin johtanutta syöttöä. Aarninsalo ja Sandvik upottivat molemmat 17 pistettä. Lovett upotti lopulta 28 pistettä. Venla Määttäselle kirjattiin tupla-tupla 18 pisteellä ja kymmenellä levypallolla.
- Oli kiva pelata ja yleisöäkin oli paikalla. HBA sai liikaa helppoja koreja, kun siirryimme huonosti puolustukseen, silti taistelimme loppuun asti. Amerikkalaispelaajamme tuli Suomeen vasta eilen, joten hyvä esitys häneltä ja kun saamme lisää harjoituksia niin yhteispelimme varmaan parantuu, Määttänen totesi.
Naisten Korisliigassa ensimmäinen välieräjoukkue on selvillä, kun PeKa voitti HBA:n kolmannen kerran. ToPo:lla ja Kouvottaret voivat ratkaista ottelusarjansa maanantaina.
Naisten Korisliigassa puolivälierät jatkuivat kahdessa otteluparissa. ToPo tasoitti ottelusarjan BC Nokiaa vastaan. Honka puolestaan siirtyi 2-0 johtoon.
Naisten Korisliigan puolivälierät jatkuivat kahdella ottelulla. PeKa nappasi jo toisen voittonsa, kun taas Kouvottaret tasoitti ottelusarjan EBT:tä vastaan.
Neljäskin puolivälieräsarja käynnistyi keskiviikkona. Tapiolan Honka piti kotonaan Pyrinnön aisoissa ja vei ottelun 91-56.
Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyivät. BC Nokia, EBT ja PeKa nappasivat ensimmäiset kiinnitykset välieräpaikkoihin.
Viime keväänä Suomen mestaruuden kasvattajaseuransa Torpan Poikien riveissä voittanut Taru Tuukkanen, 47, ilmoitti naisten Korisliigan pudotuspelien kynnyksellä, että kulunut kausi jää hänen viimeisekseen pelaajana.
Naisten Korisliigan puolivälierät alkavat kolmen otteluparin voimin tänään tiistaina 25.3. Pyrintö ja Honka aloittavat oman sarjansa keskiviikkona 26.3. Esittelyssä PeKa, HBA, Kouvottaret ja EBT.
Naisten Korisliigan puolivälierät alkavat kolmen otteluparin voimin tiistaina 25.3. Pyrintö ja Honka aloittavat oma sarjansa keskiviikkona 26.3. Esittelyssä ToPo, BC Nokia, Tapiolan Honka ja Tampereen Pyrintö.
Naisten Korisliigan helmikuun kuukauden pelaaja on ottanut isoja kehitysaskeleita Kouvottarien riveissä. Tälläkin kaudella otteet ovat parantuneet kauden edetessä ja seuraavaksi Stone johdattaa joukkueen puolivälieräsarjaan EBT:tä vastaan.
Naisten Korisliigan jatkosarjat saatiin päätökseen lauantaina. Illan voittajia olivat PeKa, Honka, EBT sekä BC Nokia.