Henry Umoru jatkaa Kauhajoen Karhussa

10.8.2009 Kauhajoen Karhu on solminut jatkosopimuksen kesken viime kauden Karhuun siirtyneen 202-senttisen, nigerialaissyntyisen Henry Umorun kanssa. Tänä vuonna 24 täyttävä Umoru ei ota paikkaa Karhun ulkomaalaiskiintiössä, sillä Umoru on pelannut aiemmin urallaan Suomen juniorisarjoissa.

Henry Umoru jatkaa uraansa Kauhajoen Karhussa. Kuva: Kauhajoen Karhu.

Henry Umoru pelasi alkukauden 2008/09 Lapuan Korikobrissa, josta hän siirtyi Kauhajoelle. Umoru pelasi viime kaudella vajaat 11 minuuttia ottelua kohden 6,2 pisteen ja 3,1 levypallon ottelukeskiarvoilla. Karhun ja Umorun sopimus voi optiovuoden kanssa kestää vuoteen 2013 asti.

- Olen luonnollisesti hyvilläni, että seura ja Henry pääsivät sopimukseen. Olen varma, että suomalainen koripalloyleisö ei ole vielä nähnyt lähellekään kaikkea Henry Umorun potentiaalista, arvioi Karhun päävalmentaja Greg Gibson.

- Kesäharjoittelu on jo vienyt mieheltä liki kymmenen kiloa painoa pois, eikä harjoittelu tule ainakaan vähentymään nyt syksyllä. Isoja miehiä ei suomalaisessa koripallossa ole liikaa. Monivuotinen sopimus antaa hyvän pohjan kehittää Henryn kuntopohjaa ja liikkuvuutta. Mies on oivallinen lisä joukkueeseemme, Gibson jatkaa.

Karhun sopimuspelaajia tällä hetkellä ovat Umorun lisäksi Roni Leimu, Lasse Hintsala, Santeri Latvala, Maurice Horton, Aleksi Huuskonen, Tyrekus Bowman, Eldar Skamo ja Sad Niskanen.

Lisätietoja: Karhun verkkopalvelu

Asiat

 
21.4.2026 20:47 Korisliiga

Molemmat välierät tasoissa – Tahvanainen 26 pistettä, Harmon hillittömät 47!

Miesten Korisliigassa kumpikin välieräsarjoista päätyi tänään kotivoittojen ansiosta kutkuttavaan 2–2-tilanteeseen.

18.4.2026 20:53 Korisliiga

Kataja kavensi Seagullsin johtoa Kantosen ja Harmonin säkenöivällä pelillä – Vilpas yli 50 pisteen voittoon Korihaista

Miesten Korisliigan välierissä tilanne on parhaillaan 2–1 niin Salon Vilppaan kuin Helsinki Seagullsinkin hyväksi.

15.4.2026 21:51 Korisliiga

Korihait tasoitti välierät Vilpasta vastaan – Katajakin kävi lähellä, mutta Seagulls pääsi lopussa ohi

Miesten Korisliigassa pelattiin toinen ottelu kumpaakin välieräsarjaa. Salon Vilpas ja Korihait ovat nyt tilanteessa 1–1, kun taas Helsinki Seagulls johtaa Kataja Basketia vastaan 2–0.

15.4.2026 12:13 Korisliiga

Greg Gibson on KTP-Basketin uusi päävalmentaja

KTP-Basket on tehnyt merkittävän valmentajakiinnityksen solmimalla 2+1-vuotisen sopimuksen kokeneen Greg Gibsonin kanssa.

15.4.2026 12:08 Korisliiga

Riku Laine palaa Vilppaaseen

Riku Laine palaa kahden vuoden tauon jälkeen takaisin Vilppaaseen. 28-vuotias Laine tulee antamaan vahvan panoksen myös seuran junioripuolelle, sillä hän aloittaa pelaamisen ohella työt Vilppaan junioritoiminnan koordinaattorina.

13.4.2026 21:38 Korisliiga

Vilpas vei voiton välieräavauksesta Korihaiden vahvasta pelistä huolimatta

Salon Vilpas vei ensimmäisen välieräottelun nimiinsä luvuin 92–84.

13.4.2026 10:12 Korisliiga

Kalle Mattila ja Pyrintö kahden vuoden sopimukseen

Tampereen Pyrintö on tehnyt kahden vuoden mittaisen sopimuksen Kalle Mattilan, 21, kanssa. Mattila on pelannut Pyrinnön akatemiajoukkueessa syksystä 2024. Opiskeluiden perässä tuolloin Tampereelle muuttanut Mattila nousi kuluneena kautena osaksi Korisliiga-joukkuetta.

12.4.2026 18:59 Korisliiga

Korisliiga-välierät käynnistyivät: Seagulls avasi kotivoitolla

Helsinki Seagullsin ja Kataja Basketin ensimmäinen kohtaaminen päättyi Seagullsin voittoon.

12.4.2026 10:25 Korisliiga

Korisliiga-välierissä mittaa ottavat Vilppaan suomalaistähti Samu Adler ja Korihaiden kaksinkertainen Kuukauden pelaaja Frank Champion – ”Sarja jää kiinni siitä, kuka jaksaa pisimpään, joten minulla on kisassa ikäetu”, toteaa Adler

Tänä keväänä Salon Vilpas voitti ylemmän jatkosarjan reippaalla etumatkalla ja viimeisteli puolivälieräsarjan Tampereen Pyrintöä vastaan voitoin 4–1. Nyt se saa vastaansa Korihait, joka lähti playoffeihin sarjan neljänneltä sijalta ja kaatoi Tapiolan Hongan niin ikään 4–1.

11.4.2026 18:07 Korisliiga

Erotuomarit valittu Korisliigan välieriin

Kauden 2025–2026 Korisliigan välierissä puhaltaa kymmenen erotuomarin joukko.

Näytä lisää vastaavia