Heta Äijäsen kauteen mahtui kaikenlaista – ”Sain vuodesta paljon”

16.5.2022 10:45 Heta Äijänen palasi yhden Suomessa vietetyn vuoden jälkeen takaisin ulkomaan kentille täksi kaudeksi. Äijänen pelasi kauden aikana Espanjan kakkostasolla Maresmessa sekä Islannin liigassa Valurissa.

Heta Äijänen pelasi viime kaudella Espanjassa ja Islannissa. (Kuva: Ville Vuorinen)

Äijänen oli aiemmin pelannut kaksi kautta Saksassa ja vietti viime kauden Naisten Korisliigassa. Täksi kaudeksi hän päätti suunnata taas ulkomaille ja ensiksi seuraksi valikoitui Espanjan LF Challengessa pelaava Maresme. Hän jätti kuitenkin Espanjan auringon taakseen loppuvuonna ja siirtyi tämän vuoden alussa Islantiin Valurin joukkueessa.

Espanjassa vietetty aika oli vaiherikas. Sitä varjostivat alkukaudesta tullut loukkaantuminen sekä seuran sekava toiminta.

- Minulla murtui käsi heti kauden toisessa pelissä ja se oli sääli, sillä tykkäsin todella paljon sen hetkisestä valmentajasta ja oli sellainen luotto tekemiseen. Sitten marraskuun lopussa kaikki meni uusiksi, kun valmentajat saivat lähteä ja pari pelaajaakin lähti, kun eivät tykänneet toiminnasta. Sitten minäkin päätin lähteä ja hyvä niin. Se seuran toiminta oli aivan järkyttävää eikä toiminut lainkaan, Äijänen käy kautta läpi.

- Kaudessa oli paljon vaihtelua, kun tutustui uusiin pelitapoihin, kulttuureihin, maihin ja organisaatioihin. Kauteen mahtui paljon. Ei ollut huono asia, että vaihdoin maisemaa kesken kauden ja oli loppujen lopuksi hyvä, että lähdin Espanjasta. Siellä toiminta oli aika leväperäistä, Äijänen jatkaa Espanjan kokemuksistaan.

Loppukaudeksi Äijänen meni jahtaamaan Islannin mestaruutta Valuriin. Valur oli hallitseva mestari ja runkosarjan kakkonen tasapistein runkosarjan voittaja Fjölnirin kanssa, joten odotukset olivat korkealla välieriin lähdettäessä. Valurin kausi loppui kuitenkin heti kättelyssä.

- Islannissa joukkueen johtaminen oli parempaa, mutta kauden päätös oli tietenkin pettymys, Olimme hallitseva mestari ja oli puhetta mestaruuden uusimisesta, joten kaudesta jäi hampaankoloon, kun hävisimme välierät suoraan 0-3. Ehkä se kertoi siitä, ettei pelitapamme ollut kovinkaan hyvä.

Vaikka kauteen mahtui vastoinkäymisiä ja pettymyksiä, niin Äijänen ottaa kaudesta positiiviset asiat mukaan.

- Kokonaisuudessaan kausi oli hyvä kokemus ja sain vuodesta paljon. Henkisesti kasvoin paljon ja pelillisesti sain vahvistettua omia heikkouksiani ja opin uusia juttuja. Olen myös kokenut kaksi uutta maata ja nähnyt huikeita paikkoja.

- Tästä kaudesta jäi nälkää ja ensi kauteen lähden paljon vahvempana. Olen saanut selkeämpää ajatusta siitä mihin en halua mennä uudestaan ja nähnyt espanjalaisia joukkueita ja heidän pelityylejään. Islanti on upea paikka mennä vaikka lomalle, mutta koripalloilullisesti en ehkä menisi sinne uudestaan. Nyt tiedän paremmin mitä haluan jatkossa, kertoo Äijänen.

Äijänen haluaa jatkaa ulkomailla myös jatkossa, mutta päätöksenteon aika on vasta myöhemmin.

- Nyt vedetään vähän happea ja nollataan tämä kausi. Ensi kaudesta en tiedä vielä ja täytyy pohtia missä ura jatkuu. Haluan ehdottomasti päästä vielä ulkomaille, mutta jos se ei onnistu, niin sitten katsotaan mitä kotimaassa on tarjolla. Uusia kokemuksia kohti.

Heta Äijäsen tilastot Espanjan LF Challengesta
Heta Äijäsen tilastot Islannin liigasta

Henkilöt

 
27.6.2025 10:01 Suomalaiset ulkomailla

Alexander Madsenin kauteen mahtui haasteita – ”Oli kaikennäköistä”

Alexander Madsen edusti viime kaudella katalonialaisseura Lleidaa, joka lähti ACB-liigaan sarjanousijana. Joukkue onnistui uusimaan paikkansa sarjassa, mutta Madsenin kauteen mahtui omat haasteensa.

26.6.2025 17:15 Suomalaiset ulkomailla

Edon Maxhuni näki kauden aikana kolme erilaista koripallomaata

Susijengin takamies Edon Maxhunilla oli tapahtumarikas kausi. Hän aloitti kauden Ranskassa, käväisi Italiassa ja päätti sen Turkissa.

25.6.2025 14:24 Suomalaiset ulkomailla

Elias Valtosella vahva kausi putoamisesta huolimatta – ”Pystyin pelaamaan hyvällä tasolla"

Elias Valtonen pelasi hyvän kauden Espanjan ACB-liigan Granadassa, vaikka joukkueen kausi päättyi harmillisesti putoamiseen. Seuraavaksi Valtonen suuntaa katseensa kohti elokuun EM-kotikisoja.

20.6.2025 12:07 Suomalaiset ulkomailla

Sara Bejedi ammensi tulokasvuodestaan oppia tulevaa varten

Sara Bejedin ensimmäiseen ammattilaisvuoteen mahtui ylä- ja alamäkiä. Hän uskoo debyyttikauden oppien kantavan tulevaisuudessa.

4.6.2025 14:37 Suomalaiset ulkomailla

Helmi Tulosen kauteen mahtui haasteita ja onnistumisia – ”Sain parannettua suorituksiani ja tasoani”

Helmi Tulosen, 26, kausi Italian Serie A1:ssä päättyi ikävästi putoamiseen. Henkilökohtaisella tasolla Tulonen pelasi kuitenkin jälleen hyvän kauden.

2.6.2025 22:14 Suomalaiset ulkomailla

Perttu Blomgrenilla opettavainen kausi – Severi Kaukiaisesta Viron mestari ja MVP

Perttu Blomgrenin, 23, toiseen kauteen Euroopan korisparketeilla mahtui paljon. Hän aloitti kauden Sarajevossa, Bosniassa ja päätti sen Latvian liigan finaaleissa Ventspilsin riveissä. Susijengiläisistä Severi Kaukiainen pääsi juhlimaan Viron mestaruutta ja valittiin pudotuspelien MVP:ksi.

19.5.2025 23:09 Suomalaiset ulkomailla

Remu Raitanen pääsi tutustumaan Slovakian ja Islannin koripalloon kauden aikana

Remu Raitanen pääsi kauden aikana kokemaan Slovakian ja Islannin erilaisen koripallotavat ja -kulttuurit. Vuosi oli Raitaselle kaikkinensa antoisa.

12.5.2025 15:55 Susiladies

Finaalitappio jäi kaivelemaan Roosa Lehtorantaa – ”Eihän sitä ikinä halua finaaleissa hävitä”

Roosa Lehtorannan ja Saarlouis Royalsin hieno kausi Saksan Bundesliigassa tuli päätökseen, kun joukkue hävisi finaaleissa Kelternille. Kokonaisuudessaan kausi oli kuitenkin positiivinen finaalitappiosta huolimatta.

29.4.2025 09:14 Suomalaiset ulkomailla

Lotta-Maj Lahtisella ehjä kausi isossa roolissa – ”Kehityin kauden aikana”

Lotta-Maj Lahtisella oli monivaiheinen kausi, joka alkoi Belgiassa ja päättyi Espanjassa. Kokonaisuudessaan Lahtinen näkee ottaneensa pelaajana taas askeleita eteenpäin.

22.4.2025 22:34 Suomalaiset ulkomailla

Olivier Nkamhoua laittaa hyvän kiertämään – ”Mahdollisuus antaa vähän takaisin”

Pelaamisen lisäksi Olivier Nkamhoua on myös järjestämässä koripalloleiriä isänsä kotikylässä Kamerunissa. Toukokuussa järjestettävä leiri pidetään nyt toisen kerran.

Näytä lisää vastaavia