20.8.2010 Hilpi Savikko valmentaa Keravan Kori-80:n naisten SM-joukkuetta Keravan Energia Teamia pelikaudella 2010/11. Savikon sopimukseen kuuluu myös neuvottelut seuraavasta kaudesta.
Hilpi Savikko palaa naisten SM-sarjan sivurajoille pelikaudella 2010/11. Kuva: Pentti Pekkala.
Hilpi Savikolla on takanaan pitkä pelaaja- ja valmentajaura suomalaisessa huippukoripallossa, jonka lisäksi hän on pelannut ammatikseen Ruotsin pääsarjassa. Savikolle myönnettiin naisten SM-sarjan vuoden valmentajan palkinto Koripalloliiton kevään 2000 palkintogaalassa hänen valmennettuaan Pantterit naisten Suomen mestariksi 1999 ja 2000. Naisten maajoukkueen päävalmentajana Savikko toimi vuosina 2005-07.
Savikko on myös valmentajakoulutuksensa ja -kokemuksensa perusteella saavuttanut Suomen korkeimman valmentajakoulutustason.
- Tällä kertaa valmentajaratkaisun löytyminen kesti kauan, mutta tätä sopimusta kannatti odottaa, hymyilee Kori-80:n puheenjohtaja Markus Virtanen.
- Meillä on Hilpin kanssa selvä suunnitelma joukkueen kokoamiseksi, mutta työ on vielä kesken. Keravan Energia Teamin tavoitteena on koota iskukykyinen joukkue alkavalle sarjakaudella ja päästä pelaamaan pudotuspelejä.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Linda-Lotta Lehtoranta on noussut uransa aikana yhdeksi suomalaisen koripalloilun kirkkaista menestystarinoista. Hän on pelannut tärkeässä roolissa maajoukkueessa, monessa seurajoukkueessa pitkin Eurooppaa ja voittanut kuusi Suomen mestaruutta. Tai ehkä seitsemän. Se riippuu täysin, keneltä asiaa kysyy
Taru Tuukkanen veti koristossut jalkaan ensimmäisen kerran 37 vuotta sitten. Sen jälkeen tie vei kotimaan kenttien kautta Yhdysvaltoihin ja Euroopan huippusarjoihin – ja päättyi lopulta tänä keväänä SM-hopeaan kasvattajaseuran ToPon paidassa. Päätös lopettamisesta tuli yllätyksenä, jopa Tuukkaselle itselleen.
BC Nokian naisten joukkue on tehnyt jatkosopimuksen Miikka Sopasen kanssa naisten Korisliigan-joukkueen valmennuksesta.
Saana Kujala, Annika Aarrejoki, Niina Sedano, Peppi Tyynilä ja Kenisha Williams jatkavat punapaidoissa päävalmentaja Damon Williamsin tapaan. Uutena pelaajana Tampereelle siirtyy Ebba Pekonen.
Naisten Korisliigan finaalisarja sai arvoisensa päätöksen Töölön Kisahallissa. 1263 katsojaa oli todistamassa, kun PeKa vei viidennen finaalin 86-72 ja palautti mestaruuspokaalin Kotkaan.
Torpan Pojat ja Peli-Karhut ratkaisevat naisten Korisliigan mestaruuden viidennessä finaalissa Töölön Kisahallissa 29. huhtikuuta klo 18:30.
Kotijoukkueiden vahvat otteet jatkuivat Naisten Korisliigan finaaleissa, kun Peli-Karhut oli kotonaan vahvempi 72-46. Ottelusarjan ratkaiseva viides ottelu pelataan huomenna Töölön Kisahallissa.
ToPo vei kolmannen finaalin kotonaan 82-65. Sillä on mahdollisuus napata mestaruus maanantaina Kotkassa.
Suomen Koripalloliiton sääntö- ja kurinpitoyksikkö on määrännyt sakkorangaistukset Kouvottarien valmentajille Joonas Frimodigille ja Jussi Kukkoselle vedonlyöntikiellon rikkomisesta.