Hollins nosti Karhun voittoon Pohjanmaan derbyssä

17.12.2016 Korisliigan lauantain ainoassa ottelussa Kauhajoen Karhu ja Lapuan Kobrat tarjoilivat Kauhajoen kotiyleisön rahoille vastinetta Pohjanmaan paikallisderbyssä. Karhun 90-89 (48-46 -voittoon nosti kolme sekuntia ennen loppua Austin Hollins.

Unruh oli oivassa vireessä, kun Karhu kukisti Kobrat. Kuva: Erkki Hautaviita.

Ottelu käynnistyi tasaisissa merkeissä, kunnes etenkin ensimmäisellä puoliajalla heittotaitoaan väläytellyt Tate Unruh (25/6) sekä Bojan Sarcevic (18/2/7 syöttöä) saivat heittokätensä kuumaksi ja avausneljännes päättyi kotijoukkueen hyväksi 26-18.

- Ensimmäinen 15 minuuttia oli todella hyvää peliä meiltä. Löysimme myös hyvin Tate Unruhin. Kaikki tietävät, että hän osaa heitttää, tai jos joku ei vielä asiaa tiennyt, niin tämän pelin jälkeen varmaan tietää, Karhu-luotsi Sami Toiviainen tuumasi.

Karhu jatkoi tarkkaa työskentelyä kaaren takaa ja repi eron nopeahkosti 19 pisteeseen Austin Hollinsin (32/4) johdolla. Kobrat kuitenkin viritti huikean kirin vielä avauspuoliajan loppuun Jamal Jonesin kolmella perättäisellä kolmen pisteen heitolla.

Viimeiselle neljännekselle lähdettiin isäntien kutkuttavassa 74-70 -kotijohdossa. Päätösjaksosta muodostui korintekokilpailu, joka huipentui viimeisille sekunneille.

Damon Williams (12/11) vei Kobrat 88-89 -johtoon viisi sekuntia ennen loppua. Hollins kuitenkin onnistui omassa lay-upissaan Karhun aikalisän jälkeen ja kotiyleisö pääsi tuulettelemaan voittoa.

-Peli olisi voinut päättyä kummin päin vain . Ajattelin penkillä ollessani viiden virheen seurauksena, että jos 0,8 sekunnissa tulee kori, niin voitto on ansaittu aivan kuten se nyt oli meille. Lapuan selkäranka ei napsahtanut, vaikka johdimme reippaasti, kotijoukkueen Samuli Vanttaja jakoi tunnustusta myös vieraille.

Kobrilta lisäksi onnistui 22 pistettä upottanut Dom Morris.

Lisätiedot: Ottelutilastot
 
11.10.2025 21:06 Korisliiga

Kauhajoki roimaan voittoon Hongasta – Korihait jatkaa tappiotonta suoraansa

Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.

10.10.2025 20:40 Korisliiga

Seagulls, KTP ja Lahti kaikki vähintään 20 pisteen voittoihin – Vilpas jatkaa edelleen puhtaalla pelillä

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.

9.10.2025 10:00 Koripalloliitto

Koripallon tilastopalvelun siirtymävaihe jatkuu

Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.

8.10.2025 21:14 Korisliiga

Ville Tahvanainen ja Tevaun Kokko johtivat joukkueensa voittoihin kovilla piste-esityksillä – Joensuussa Katajan ja Kouvojen vääntö venyi jatkoajalle

Illan Korisliiga-kierroksella voittajia olivat Bisons Loimaa, Korihait, Kouvot ja Tampereen Pyrintö.

7.10.2025 21:25 Korisliiga

Samu Adlerilta nähtiin hurja pisteilta – Vilppaan ja Hongan kohtaaminen äityi hyökkäyksen juhliksi

Salon Vilpas poistui Espoosta runsaskorisen ottelun jälkeen sarjapisteet mukanaan. Joukkueen nuori tähti Samu Adler tykitti peräti 34 pistettä.

5.10.2025 19:01 Korisliiga

Korisliiga-illan yllätys: sarjanousija kaatoi hallitsevan mestarin!

Lahti Basketball yllätti vieraakseen saapuneen Helsinki Seagullsin.

4.10.2025 21:06 Korisliiga

Vilpas avasi voitolla Bisonsin Tevaun Kokon vahvasta illasta huolimatta – Kauhajoki kaivoi voiton sitkeästi taistelleesta Pyrinnöstä

Kauden toisen Korisliiga-illan voittajiksi tiensä kaivoivat Salon Vilpas ja Kauhajoki. Vahvaa korintekoa nähtiin muiden muassa Kauhajoen Jaeden Zackerylta sekä tappiosta huolimatta Bisonsin Tevaun Kokolta.

3.10.2025 21:14 Korisliiga

Korisliiga käynnistyi! Avausvoittoihin Honka, Korihait ja Kataja

Kouvojen Tuukka Härsilä avasi kauden 21 pisteen suorituksella, vaikka lopulta voiton ottelusta veikin Korihait. Myös Tapiolan Honka ja Kataja Basket juhlivat.

3.10.2025 08:06 Korisliiga

Korisliigan infopaketti 2025-26

Korisliiga käynnistyy perjantaina 3.10. kolmella ottelulla. Löydät alapuolelta pähkinänkuoritiedot, otteluohjelmat sekä joukkuekohtaiset ennakkohaastattelut.

2.10.2025 18:50 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Kobrien virginialainen tähtisentteri Efton Reid III on ennen kaikkea joukkuepelaaja – ”Rehellisesti sanoen en osannut odottaa aloittavani urani Lapualla”

Efton Reid III tutustuu ympäröivään kulttuuriin ja sopeutuu siihen parhaansa mukaan, vaikka onkin ensimmäistä kertaa Yhdysvaltojen ulkopuolella. Kobrien pelisysteemissä hän haluaa olla koneiston osa – mitä milloinkin tarvitaan.

Näytä lisää vastaavia