Hongalle neljäs peräkkäinen voitto

10.1.2023 21:54 Tapiolan Honka sai illan ainoassa ottelussa vieraakseen HBA-Märskyn. Kotijoukkue jatkoi siitä mihin ennen taukoa jäi ja vei ottelun nimiinsä 73-59.

Madelynn Utti oli lähes pitelemätön korin alla. Kuva: Ville Vuorinen / Naisten Korisliiga

Espoolaiset olivat askeleen vieraitaan edellä lähes koko ottelun. Joukkueen puolustuspelaaminen toimi ja hyökkäyspäässä se onnistui tekemään tarvittavan.

- Tiesimme, että HBA on todella hyvä joukkue sairastapauksista huolimatta. Pelissä nähtiin paljon runeja ja Märsky nousi aina peliin mukaan, kun emme olleet hereillä, Niko Nyholm summasi.

Joulukuussa kuukauden vahvimmaksi pelaajaksi valittu Madelynn Utti uurasti vahvasti. Hän pussitti 21 pistettä ja keräsi 21 levypalloa. Levypallomäärä on sarjan tämän kauden korkein. Cierra Walker säesti 18 pisteellä. Seitsemällä pelaajalla liikkeellä olleesta HBA:sta Albina Syla sai kasaan 17 pistettä ja yhdeksän levypalloa.

Ottelutilasto

 
17.5.2025 22:30 Korisliiga

Lassi Nikkarinen ja Taru Tuukkanen vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.

16.5.2025 09:36 Naisten Korisliiga

PeKa juhlisti yhdeksättä mestaruuttaan, Linda-Lotta Lehtoranta kuudettaan – ”Minkälainen henkinen paikka se mahtaa olla sitten, kun ei enää voitakaan…”

Linda-Lotta Lehtoranta on noussut uransa aikana yhdeksi suomalaisen koripalloilun kirkkaista menestystarinoista. Hän on pelannut tärkeässä roolissa maajoukkueessa, monessa seurajoukkueessa pitkin Eurooppaa ja voittanut kuusi Suomen mestaruutta. Tai ehkä seitsemän. Se riippuu täysin, keneltä asiaa kysyy

14.5.2025 11:08 Naisten Korisliiga

ToPosta ToPoon – Taru Tuukkasen mittava ura hakee vertaistaan

Taru Tuukkanen veti koristossut jalkaan ensimmäisen kerran 37 vuotta sitten. Sen jälkeen tie vei kotimaan kenttien kautta Yhdysvaltoihin ja Euroopan huippusarjoihin – ja päättyi lopulta tänä keväänä SM-hopeaan kasvattajaseuran ToPon paidassa. Päätös lopettamisesta tuli yllätyksenä, jopa Tuukkaselle itselleen.

12.5.2025 12:33 Naisten Korisliiga

Miikka Sopanen jatkaa BC Nokian naisten päävalmentajana kaudella 2025–26

BC Nokian naisten joukkue on tehnyt jatkosopimuksen Miikka Sopasen kanssa naisten Korisliigan-joukkueen valmennuksesta.

5.5.2025 10:30 Naisten Korisliiga

Pyrinnön naisille tukku tärkeitä jatkosopimuksia - Ebba Pekonen uutena mukaan

Saana Kujala, Annika Aarrejoki, Niina Sedano, Peppi Tyynilä ja Kenisha Williams jatkavat punapaidoissa päävalmentaja Damon Williamsin tapaan. Uutena pelaajana Tampereelle siirtyy Ebba Pekonen.

29.4.2025 21:15 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut palasi Suomen mestariksi

Naisten Korisliigan finaalisarja sai arvoisensa päätöksen Töölön Kisahallissa. 1263 katsojaa oli todistamassa, kun PeKa vei viidennen finaalin 86-72 ja palautti mestaruuspokaalin Kotkaan.

29.4.2025 10:05 Naisten Korisliiga

Naisten Suomen mestaruus ratkeaa kutkuttavassa viidennessä finaalissa tiistaina Helsingissä

Torpan Pojat ja Peli-Karhut ratkaisevat naisten Korisliigan mestaruuden viidennessä finaalissa Töölön Kisahallissa 29. huhtikuuta klo 18:30.

28.4.2025 20:45 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut venytti ratkaisun viidenteen otteluun - mestaruus ratkeaa huomenna Helsingissä

Kotijoukkueiden vahvat otteet jatkuivat Naisten Korisliigan finaaleissa, kun Peli-Karhut oli kotonaan vahvempi 72-46. Ottelusarjan ratkaiseva viides ottelu pelataan huomenna Töölön Kisahallissa.

24.4.2025 20:26 Naisten Korisliiga

Tuukkanen johdatti ToPo:n voiton päähän mestaruudesta

ToPo vei kolmannen finaalin kotonaan 82-65. Sillä on mahdollisuus napata mestaruus maanantaina Kotkassa.

24.4.2025 15:00 Koripalloliitto

Kouvottarien valmentajille sakkorangaistukset vedonlyöntikiellon rikkomisesta

Suomen Koripalloliiton sääntö- ja kurinpitoyksikkö on määrännyt sakkorangaistukset Kouvottarien valmentajille Joonas Frimodigille ja Jussi Kukkoselle vedonlyöntikiellon rikkomisesta.

Näytä lisää vastaavia