25.4.2014 Suomen Koripalloliitto on langettanut sakkorangaistukset Tapiolan Hongan pelaajille Brady Morningstarille ja Jaraun Burrowsille sekä Kataja Basketin Sami Lehtorannalle torstaina Espoossa pelatun Korisliigan puolivälierän tapahtumista.

Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Mikko Koiranen katsoi päätöksessään Honkaa edustavan Morningstarin syyllistyneen kurinpitosäännöissä kiellettyyn loukkaavaan ja halveksivaan kielenkäyttöön pelin päätyttyä ottelun erotuomareita kohtaan.
Sekä Hongan Burrowsin että Katajan Lehtorannan katsottiin syyllistyneen loukkaavan ja halveksivan kielenkäytön ohella fyysisen koskemattomuuden loukkaamiseen pelaajien keskinäisessä kanssakäymisessä pelikentällä. Burrows ja Lehtoranta erotettiin torstaina pelistä kaksikon yhteenoton päätteeksi.
Rikkeistään Morningstar, Burrows ja Lehtoranta saivat sakkorangaistukset (300 euroa).
Torstain Korisliiga-puolivälierässä Kauhajoen Karhu – KTP-Basket kotkalaisten Ryan Ayers erotettiin myös pelistä. Kurinpitopäällikkö katsoi saatujen selvitysten ja videon perusteella, että ottelussa Ayersille annettu rangaistus on riittävä.
Suomen Koripalloliiton liittohallitus hyväksyi kokouksessaan Korisliigan seurakokouksen esityksen uudeksi sarjajärjestelmäksi, joka astuu voimaan kilpailuvuodelle 2026–27. Nykyisestä jatkosarjamallista luovutaan ja tulevalla kaudella Korisliigassa pelataan 34 ottelun runkosarja, 10 joukkueen pudotuspelit ja lisäksi Suomen Cup palaa kilpailukalenteriin.
Salon Vilpas, KTP-Basket, Korihait ja Kataja Basket ovat kaikki saavuttaneet kolme voittoa omissa puolivälieräsarjoissaan ja voivat edetä jo seuraavan ottelukierroksen jälkeen.
Tapiolan Honka jätti vastalausevarauksen 29. maaliskuuta pelatun Korisliigan puolivälieräottelun Korihait-Tapiolan Honka-ottelun loppuhetkien tapahtumista.
Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.
Korihaiden ja Hongan välisessä pudotuspelisarjassa jokainen ottelu on toistaiseksi päättynyt kotivoittoon.
Tampereen Pyrintö otti puolivälierien ensimmäisen voittonsa vain yhden pisteen erolla ja vieraskentällä.
Vain yksi Korisliigan neljästä puolivälieräsarjasta on parhaillaan tasoissa. Lopuissa tilanne on 2–0, joskaan ei poikkeuksetta ennakkosuosikin hyväksi.
Tampereen Pyrinnön ja Salon Vilppaan toisesta puolivälieräkohtaamisesta tuli huomattavasti tiukempi trilleri kuin ensimmäisestä.
Kataja Basket nappasi vierasvoiton Kauhajoelta heti puolivälierien käynnistykseksi. KTP-Basket sen sijaan puolusti kotikenttäänsä onnistuneesti, vaikka haastajat pääsivät kahden pisteen päähän.
Samu Adler ja Mikael Aalto kuuluivat Korisliiga-illan hahmoihin, kun ensimmäiset puolivälieräpelit paketoitiin Salossa ja Uudessakaupungissa.