8.2.2010 Korisliigassa neljäntenä oleva Espoon Honka ja joukkueen paras pistemies Corey Belser ovat purkaneet sopimuksensa pelaajan pyynnöstä. Belserin lähdön taustalla on seuran mukaan se, että Gordon Herbertin oli vetäydyttävä Hongan valmennustehtävistä selkävaivojen vuoksi.

Honka ja joukkueen paras pistemies Corey Belser ovat purkaneet sopimuksensa.

Belser ennätti pelata Hongassa paitsi 18 liigaottelua myös juhlia Suomen cupin voittoa. Kuvat: Francois Perthuis & Tytti Nuoramo.
- Sopimuksessa oli pykälä, jonka mukaan Belser sai pyytää siitä vapautusta, mikäli Herbert ei valmenna enää joukkuetta. Belser tuli Honkaan pitkälti juuri Herbertin takia. Belser näki, että hänellä on hyvä mahdollisuus edetä urallaan mittavan kansainvälisen kokemuksen omaavan Herbertin valmennuksessa, kertoo Honka-pomo Mika Sohlberg seuran tiedotteessa.
Monipuolisena pelaajana mainetta niittäneen Belserin ratkaisu tuli silti Sohlbergille yllätyksenä.
- Tunteet ovat kuitenkin ristiriitaiset, sillä päätös ei ollut helppo Belserillekään. Hän viihtyi erittäin hyvin joukkueessa ja nykyisen päävalmentajamme Lars Ekströmin alaisuudessa. Tästä kertovat hänen tilastonsakin viimeiseksi Hongassa jääneessä ottelussa, Sohlberg viittaa viime lauantain kotivoittoon Uudenkaupungin Korihaista.
Kolme edellistä kautta Kreikan kovatasoisessa pääsarjassa pelannut ja kahdesti myös NBA:n kesäliigassa näyttöjä antanut Belser kuritti Korihaita 23 pisteellä ja seitsemällä levypallolla.
- En tiedä vielä tarkemmin Belserin tulevaisuudesta, mutta oma henkilökohtainen arvioni on se, että hänellä oli pöydällä paljon kovempi sopimus, toteaa Sohlberg.
Suomen cupin voittoa joulukuussa juhlinut kaksimetrinen Belser, 27, ehti edustaa Honkaa 18 liigaottelussa. Hän pelasi niissä keskimäärin 30 minuuttia 18,8 pisteen, 6,4 levypallon, 1,3 koriin johtaneen syötön ja 1,9 riiston keskiarvoilla.
- Belserin lähtö on meille tietysti iso menetys, mutta toisaalta Monte Cummings palasi pitkältä tauolta kentille Korihait-ottelussa, muistuttaa Sohlberg.
- Nyt jokaisen pelaajan on nostettava omaa tasoaan kymmenen prosenttia, Sohlberg jatkaa.
Hongalla on sääntöjen puitteissa vielä muutama viikko aikaa kartoittaa pelaajatilannettaan.
- Ekström saa arvioida tilanteen ja katsoa, tarvitaanko lisää pelaajia. Meillä ei ole paniikkia tehdä ratkaisua. Jos hankimme joukkueeseen uuden amerikkalaisvahvistuksen, niin hänen on oltava todellakin kovan tason pelaaja, joka auttaa meitä playoffseissa, painottaa Sohlberg.
Hongalla on pelaamatta liigan runkosarjasta vielä 13 ottelua. Kahdessa seuraavassa vastus on pahimmasta päästä, kun Honka kohtaa keskiviikkona vieraissa ToPon ja ja lauantaina kotikentällään sarjakärki Tampereen Pyrinnön.
Helsinki Seagullsin Trey Niemi teki suorastaan ekonomista työtä osuessaan kaksi kolmasosaa kaikista heittoyrityksistään. Joukkuetoveri Rene Rougeau jäi syötön päähän triplatuplasta. Korihaiden pistekuninkaat Ville Tahvanainen ja Frank Champion.
Kobrat kaatoi kotonaan Lapualla Kouvot. Joukkueet kilpailevat keskenään parhaillaan alemman jatkosarjan viimeisen sijan eli putoajan paikan välttämisestä. Ottelun myötä Kobrilla on kaudelta koossa viisi voittoa ja Kouvoilla kahdeksan, kun pelejä on enää viisi kierrosta jäljellä.
Kauhajoen Ike Nweke valittiin miesten Korisliigassa tammikuun 2026 Kuukauden pelaajaksi. Saman kuukauden aikana Kauhajoki voitti kuudesta ottelustaan viisi ja nousi runkosarjan kärkeen. Nyt pelaaja kertoo poikkeuksellisesta polustaan, joka alkoi Yhdysvaltojen Marylandista.
Lahti Basketball lähti kauteen ensisijaisena tavoitteenaan säilyttää sarjapaikka mutta on noussut jo alemman jatkosarjan korkeimmalle sijalle.
Miesten Korisliigassa pelattiin täysi ylemmän jatkosarjan kierros, jossa voittajat vaihtuivat viime kierrokseen nähden Vilpasta lukuun ottamatta.
Miesten Korisliigan kahdessa alemman jatkosarjan ottelussa voiton veivät Tampereen Pyrintö ja Lahti Basketball, jotka pitävät hallussaan sarjan kahdeksatta ja yhdeksättä sijaa tasaisessa tilanteessa.
Kauhajoen tuorein vahvistus Skyler Flatten antoi vahvan taidonnäytteen 26 pisteellä ja seitsemällä levypallolla sekä upottamalla Seagullsin summerin soidessa kilometrikolmosella.
Lahti Basketball onnistui kaatamaan Kataja Basketin jo toisen kerran peräkkäin ja uhkaa alemman jatkosarjan kärkikaksikkoa. Ylälohkon kärkikamppailussa puolestaan voiton vei Salon Vilpas.
Koen Sapwell ja Jayden Taylor paukuttivat pisteitä, kun Kotkassa juhlittiin kotijoukkueen voittoa.
Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa Kataja Basket johtaa lohkoa mutta kärsi kirvelevän tappion taulukon toiseksi viimeistä sijaa pitävälle Kouvoille.