Honka venyi ”cup-finaalin ennakossa”

15.11.2006 Espoon Honka venyi Korisliigan keskiviikkokierroksen tasaisimmassa pelissä voittoon Lappeenrannassa, kun sarjapisteet lähtivät Espooseen 75-77 (44-47) -tuloksella. Ottelu antoi esimakua 16.12. Helsingissä pelattavasta Suomen cupin finaalista, johon LrNMKY ja Honka ovat tiensä selvittäneet.

LrNMKY johti viimeisen kerran kolmannen jakson puolivälissä pelissä, jossa johto vaihtui 16 kertaa. Viime sekunneilla kotijoukkue nousi Andrew Hunterin kolmosella kahden pisteen päähän. 

Molemmat joukkueet osuivat kaukaa huonosti, mutta Hongan tehomies Monte Cummings upotti 25 pistettään sataprosenttisilla pelitilanneheitoilla. Matthew Williams pussitti vanhassa kotisalissaan 15 pistettä. 

- Me emme onnistuneet tällä kertaa kaukaa, mutta emme tuskastuneet siitä. Voittomme irtosi kovalla taistelulla ja puolustuksella, painotti Williams. 

LrNMKY:n tehokkain oli 25 pistettä heittänyt Michael Cuffee. 

Katajan johto kasvoi

Korisliigan kärjessä jo kuukauden viihtynyt Joensuun Kataja kasvatti sarjajohtoaan keskiviikkona. Katajan johto kasvoi, kun se voitti vieraspelissään Porvoon Tarmon numeroin 86-92 (39-49), kun kakkossijalla oleva KTP puolestaan hävisi Karkkilassa 86-77 (42-47).

Kataja johti peliä Porvoossa koko ajan ensimmäisen neljänneksen loppuhetkiä lukuunottamatta. Katajan johto kasvoi viimeisellä neljänneksellä jo 24 pisteeseen, mutta viimeisellä minuutilla Tarmo nousi vielä viiden pisteen päähän.

Kahdeksasta edellispelistään seitsemän voittaneen Katajan tasaisen tehotrion muodostivat Marc Axton 23:lla, Sami Lehtoranta 21:llä ja Anssi Kinnaslampi 19 pisteellä.

Tarmon ykkönen oli Chris Hester 23 pisteellä.

Karkkilassa kotijoukkue piti johtoa toisen neljänneksen alusta lähtien. Karkkilan johto kasvoi 12 pisteeseen, mutta KTP pisti vielä pelin jännäksi nousemalla neljä minuuttia ennen loppua vain kahden pisteen päähän.

Karkkilan Chris Davis keräsi kauden ennätyspisteensä 34 ja Roope Suonio nakkasi 19 pinnaa.

KTP:n korinteosta vastasivat Andre Foreman 22:lla ja Jerald Fields 18 pisteellä. Kotkalaisilta puuttuivat sairaslistalaiset Maurice Ingram, Toni Ilmonen ja Pasi Heinonen.

Karkkila oli passittanut Mike Kingin kotiin ja Rakim Hollis on loukkaantuneena. Uusi pelaaja Jermaine Green ei osunut pelitilanteista kertaakaan ja teki vain neljä vapaaheittopistettä.

Kouvot katkaisi tappiosarjansa

Kouvot katkaisi neljän pelin tappiosarjansa ottamalla kotivoiton Namika Lahdesta 86-82 (40-45) -lukemin.

Peli ratkesi viimeisellä minuutilla, kun Kouvot upotti 80-80 -tasatilanteen jälkeen kuusi vapaaheittopistettä Namikan jäätyä yhteen kahden pisteen pelikoriin.

Kouvot tuhri 25 pallonmenetystä, mutta pistetilastossa viisi miestä pääsi kaksinumeroisiin pisteisiin. Heistä Tuomas Iisalo heitti seitsemän kolmosta ja 23 pistettä. Jason Andreas kahmi 20 pistettä ja 17 levypalloa. Vieraista Augenijus Vaskys teki 21 ja Sidney Holmes 18 pistettä.

Peräpään kamppailussa Uudenkaupungin Korihait haki voiton Tampereelta Pyrinnöstä 97-106 (52-45) -tuloksella.

Pyrintö hallitsi peliä kolmannen jakson alkupuolelle, jolloin Korihait nousi ensi kertaa johtoon. Pyrintö vei vielä viimeistäkin jaksoa, mutta Korihait nykäisi Akeem Scottin johdolla viimeisen viisiminuuttisen ratkaisevasti 24-10.

Scott heitti voittajille 31 pistettä ja Ben Perkins 33. Myös Ed Nelson keräsi muhkeat tehot 19 pisteellä ja 18 levypallolla. James Wright oli Pyrinnön tehomies 30 pisteellä ja Dennis Harrison 18:lla.

(STT – Koris.net)



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/
 
6.12.2025 18:24 Korisliiga

Hannes Pöllä johti KTP:n voittoon vapaaheittoparaatillaan – Mikael Aallolta jälleen huippusuoritus Uudessakaupungissa

Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.

5.12.2025 20:43 Korisliiga

Lahti jo toiseen voittoon Seagullsista – taulukon huipulla Vilpas ja Honka jatkavat pisteiden keruuta

Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.

5.12.2025 11:19 Korisliiga

Riku Korhonen on valittu Korisliigan marraskuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.

3.12.2025 20:41 Susijengi

Andre Gustavson Belgian suurseura Oostendeen

Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.

27.11.2025 12:57 Korisliiga

Pyrinnön Valtteri Mervola haaveili junnuna olevansa jonain päivänä Korisliiga-joukkueen avausviisikon pelinjohtaja – nyt kun se on totta, se on pelaajalle arkipäivää

Toista kautta Tampereen Pyrinnön pelinjohtajan paikalla pelaava Valtteri Mervola kertoo saaneensa Pyynikin palloiluhallin yleisöltä paljon lämmintä palautetta. Parin vuoden takainen lyhyt Saksan-kokemus kuitenkin laittaa edelleen miettimään toisen ulkomaanmatkan mahdollisuutta.

22.11.2025 19:33 Korisliiga

Tahvanainen ja Aalto johtivat Korihaiden pistetehtailua – Katajalle kauden kolmas voitto

Hiljattain pitkän tappioputken kärsinyt Korhait sai alle toisen peräkkäisen voiton, joka oli kaikkiaan kauden viides. Vaikeasta alkukaudesta kärsinyt Kataja Basket puolestaan sai tililleen kauden kolmannen onnistumisen.

21.11.2025 21:38 Korisliiga

Korkiatupa tulitti kaaren takaa Kouvojen täpärässä voitossa – Kauhajoki vei vieraspisteet Helsingistä rajulla piste-erolla

Kauhajoki kipuaa ahkerasti Korisliigan sijoja ylöspäin. Tämän illan vierasvoitolla se ohitti Seagullsin ja on toisella sijalla tasoissa Hongan kanssa, joka otti niin ikään vierasvoiton omasta ottelustaan Loimaalla. Illan kolmannen vierasvoiton vienyt Vilpas jatkaa edelleen sarjan kärjessä.

15.11.2025 20:08 Korisliiga

Korihait palasi voittojen tielle kuuden ottelun tappioputken jälkeen – Vilpas kaatoi Seagullsin ja nousi taas sarjan kärkeen

Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.

14.11.2025 21:17 Korisliiga

Kokko ja Keeler Bisonsin tehokaksikko – KTP kaatoi Kouvot 27:llä

Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.

12.11.2025 14:20 Pääjuttu

Jyri Lehtonen HBA:n poikien edustusjoukkueen päävalmentajaksi

Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.

Näytä lisää vastaavia