27.11.2012 Uudenkaupungin Korisliiga-joukkue Korihait on hankkinut korvaajan loukkaantuneelle takamiehelleen Daniel Hortonille. Pelikaudella 2008-09 Korihaita vahvistanut Alain Laroche palaa Suomeen ja haiparveen.

Alain Laroche tekee paluun Korihait-paitaan, korvaa loukkaantuneen Daniel Hortonin. Kuva: Francois Perthuis.
Hortonia vaivannut takareisivamma pitää miehen levossa 5-6 viikkoa ja päätti hankkia hänen tilalleen uuden vahvistuksen.
- Horton ei ole pystynyt harjoittelemaan täysipainoisesti pitkään aikaan ja vamma näytti menevän koko ajan huonompaan suuntaan, Korihaiden valmentaja Jarmo Laitinen selvitti.
Päätöksen jälkiseurauksena Pohitulliin palaa tuttu mies. Kaudella 2008-09 Laroche lukeutui uusikaupunkilaisyleisön suosikkeihin tehtaillen kauden keskiarvoikseen 15,4 pistettä ja 6,4 levypalloa.
- Yritimme saada Larochea jo elo-syyskuussa, mutta emme päässeet silloin sopimukseen. Silloin olimme yhteydessä kolmeen entiseen Korihaiden jenkkiin, joista Laroche oli yksi. Nyt kartoitimme tilanteen uudelleen ja Laroche sattui olemaan vapaana. Nyt pääsimme sopimusehdoista yhteisymmärrykseen, Laitinen valotti.
Larochen viime visiitillä Korihait pääsi puolivälieriin, jossa joutui taipumaan tulevalle mestarille, Namika Lahdelle. Uudestakaupungista Laroche siirtyi Ranskaan ja sieltä edelleen Chileen. 198-senttinen Laroche tehtaili Chilen liigassa Universidad de Concepcionin riveissä viime kaudella keskimäärin 18,1 pistettä ja 6,1 levypalloa.
- Itse en ole Larochea valmentanut, mutta Lehtosen Jyri antoi lämpimät suositukset pelaajasta. Hän ei ole sateentekijä, mutta erittäin varma pelaaja, joka pystyy pelaamaan lähes kaikkia pelipaikkoja, Laitinen luonnehti.
29-vuotias Laroche saapuu Suomeen torstaina. Mikäli miehen pelilupa-asiat saadaan kuntoon, nähtäneen hänet Korihait-kokoonpanossa jo perjantaina Lappeenrannassa.
Miesten Korisliigassa pelattiin täysi kuuden ottelun kierros. Luukas Vaara, Teemu Suokas, Alvar Peltoniemi, Tevaun Kokko, Ike Nweke ja Kahron Ross nousivat illan säväyttäjiksi – jokainen vieraskentällä.
Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.
Kiihkeällä Korisliiga-kierroksella voittajiksi kohosivat Bisons Loimaa, Salon Vilpas, Kataja Basket, Tapiolan Honka ja Korhait.
Kauhajoki otti kotivoiton Kobrista ja nousi sarjataulukossa ykköspaikalle. Voiton päässä perässä tulevat Salon Vilpas ja Tapiolan Honka ovat kumpikin pelanneet yhden ottelun vähemmän ja voivat kääntää tilanteen jo huomenna.
Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.
Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.
Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.
Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.
Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.
Ennen ottelua Salohallissa nähtiin harvinainen erikoisohjelmanumero, kun Vilpas Legends ja Honka Legends kohtasivat toisensa. Kentällä nähtiin muiden muassa Teemu Rannikko, Shawn Huff, Jamar Wison ja Kimmo Muurinen.