27.11.2012 Uudenkaupungin Korisliiga-joukkue Korihait on hankkinut korvaajan loukkaantuneelle takamiehelleen Daniel Hortonille. Pelikaudella 2008-09 Korihaita vahvistanut Alain Laroche palaa Suomeen ja haiparveen.

Alain Laroche tekee paluun Korihait-paitaan, korvaa loukkaantuneen Daniel Hortonin. Kuva: Francois Perthuis.
Hortonia vaivannut takareisivamma pitää miehen levossa 5-6 viikkoa ja päätti hankkia hänen tilalleen uuden vahvistuksen.
- Horton ei ole pystynyt harjoittelemaan täysipainoisesti pitkään aikaan ja vamma näytti menevän koko ajan huonompaan suuntaan, Korihaiden valmentaja Jarmo Laitinen selvitti.
Päätöksen jälkiseurauksena Pohitulliin palaa tuttu mies. Kaudella 2008-09 Laroche lukeutui uusikaupunkilaisyleisön suosikkeihin tehtaillen kauden keskiarvoikseen 15,4 pistettä ja 6,4 levypalloa.
- Yritimme saada Larochea jo elo-syyskuussa, mutta emme päässeet silloin sopimukseen. Silloin olimme yhteydessä kolmeen entiseen Korihaiden jenkkiin, joista Laroche oli yksi. Nyt kartoitimme tilanteen uudelleen ja Laroche sattui olemaan vapaana. Nyt pääsimme sopimusehdoista yhteisymmärrykseen, Laitinen valotti.
Larochen viime visiitillä Korihait pääsi puolivälieriin, jossa joutui taipumaan tulevalle mestarille, Namika Lahdelle. Uudestakaupungista Laroche siirtyi Ranskaan ja sieltä edelleen Chileen. 198-senttinen Laroche tehtaili Chilen liigassa Universidad de Concepcionin riveissä viime kaudella keskimäärin 18,1 pistettä ja 6,1 levypalloa.
- Itse en ole Larochea valmentanut, mutta Lehtosen Jyri antoi lämpimät suositukset pelaajasta. Hän ei ole sateentekijä, mutta erittäin varma pelaaja, joka pystyy pelaamaan lähes kaikkia pelipaikkoja, Laitinen luonnehti.
29-vuotias Laroche saapuu Suomeen torstaina. Mikäli miehen pelilupa-asiat saadaan kuntoon, nähtäneen hänet Korihait-kokoonpanossa jo perjantaina Lappeenrannassa.
Kataja Basket ja Salon Vilpas voittivat tänään omien välieräsarjojensa seitsemännet ottelut ja etenevät näin ollen toisiaan vastaan Korisliiga-finaaleihin.
Sekä Korihait että Helsinki Seagulls saalistivat tänään voiton, jolla joukkueet venyttivät omia välieräsarjojaan seitsemänteen otteluun.
Korisliigan kumpikin välieräsarja on nyt tilanteessa 3–2, ja voiton päässä finaaleista ovat Salon Vilpas ja Kataja Basket.
Miesten Korisliigassa kumpikin välieräsarjoista päätyi tänään kotivoittojen ansiosta kutkuttavaan 2–2-tilanteeseen.
Miesten Korisliigan välierissä tilanne on parhaillaan 2–1 niin Salon Vilppaan kuin Helsinki Seagullsinkin hyväksi.
Miesten Korisliigassa pelattiin toinen ottelu kumpaakin välieräsarjaa. Salon Vilpas ja Korihait ovat nyt tilanteessa 1–1, kun taas Helsinki Seagulls johtaa Kataja Basketia vastaan 2–0.
Salon Vilpas vei ensimmäisen välieräottelun nimiinsä luvuin 92–84.
Helsinki Seagullsin ja Kataja Basketin ensimmäinen kohtaaminen päättyi Seagullsin voittoon.
Tänä keväänä Salon Vilpas voitti ylemmän jatkosarjan reippaalla etumatkalla ja viimeisteli puolivälieräsarjan Tampereen Pyrintöä vastaan voitoin 4–1. Nyt se saa vastaansa Korihait, joka lähti playoffeihin sarjan neljänneltä sijalta ja kaatoi Tapiolan Hongan niin ikään 4–1.
Kataja Basket on rakentanut ja hajottanut läpi koko kauden, ja palaset loksahtivat paikoilleen vasta pudotuspelien koittaessa. Helsinki Seagullsilla puolestaan todellinen valtti, henkinen kovuus, löytyi rajussa takaa-ajoasemassa, kun sitä kipeimmin tarvittiin.