Huff ja Lindbom loistivat lauantaina

28.1.2018 Shawn Huff ja Carl Lindbom tuikkivat joukkueidensa tähtinä lauantai-iltana. Huff heitti Saksan Bundesliigassa 16 pistettä ja Lindbom iski Kroatiassa taululle tupla-tuplan.

Shawn Huff on hyvässä vireessä ennen ensi kuun MM-karsintaotteluita. (Kuva; Ville Vuorinen)

Carl Lindbom on aloittanut vahvasti Kroatiassa. (Kuva; Ville Vuorinen)

Susijengin kapteeni Huff jatkoi hienoa kauttaan Bundesliigassa, kun iski taululle kovan tilastorivin 16 pistettä, seitsemän levypalloa, kaksi syöttöä, riiston ja torjunnan, kun Frankfurt Skyliners voitti vieraskentällä Tübingenin 65-57 (39-27). Huff ahersi kentällä lisäksi joukkueensa korkeimman minuuttimäärän 37. Skylinersilla on saldonaan nyt 11 voittoa ja seitsemän tappiota.

Lindbom sai niin ikään runsaasti vastuuta, kun hän juoksi kentällä 35,5 minuuttia Osijekin voittaessa kotikentällään Zagrebin 76-71 (48-30). Lindbom tilastoi komeasti tupla-tuplan 10 pistettä ja 12 levypalloa. Hän kaunisteli riviään myös viidellä syötöllä. Voitto oli Osijekille kauden neljäs ja tappioita on tilillä yhdeksän.

Espanjan liigassa Sasu Salin taisteli parketilla 26 minuuttia ja merkkautti tilastoihinsa hienosti seitsemän pistettä, viisi levypalloa, seitsemän syöttöä ja riiston Malagan voittaessa Mirafloresin vieraskentällä 85-78 (41-41). Malagalla on nyt kauden osalta 11 voittoa ja seitsemän tappiota.

Matti Nuutisen joukkue Pitesti kärsi Romanian liigassa 71-79 (45-39)-tappion Sibiun vieraana. Nuutinen auttoi joukkuettaan 20 minuutissa kahdella pisteellä, kuudella levypallolla ja kolmella syötöllä. Pitesti on voittanut 16 ottelustaan yhdeksän.

Turkin liigassa Anton Odabasi jäi ilman peliaikaa, kun Trabzonspor koki niukan 74-78 (37-42)-tappion Besiktasin vieraana. Trabzonspor on valahtanut sarjassa toiseksi viimeiseksi neljällä voitolla ja 12 tappiolla.

Saksan ProA:ssa Anton Mirolybovin valmentama Kirchheim otti kotonaan tärkeän voiton kaataessaan Hampurin 87-82 (48-45). Samalla Kirchheim kipusi jälleen pudotuspeliviivan yläpuolelle ja se on voittanut puolet 20 ottelustaan.

Daniel Janssonin valmentama OrangeAcademy Ulm taipui Paderbornin vieraana 84-89 (35-30). Ulmin kauden tilastot näyttävät viittä voittoa ja 15 tappiota.

Susijengi jatkaa MM-karsintaotteluitaan helmikuussa kohtaamalla 23.2. vieraskentällä Islannin ja 25.2. Helsingissä Bulgarian.

 
17.10.2025 11:17 Susijengi

Jantusen kolmossuma Bayern Münchenin turma Euroliigassa

Euroliiga-kautensa alavireisesti aloittanut hallitseva mestari Fenerbahce nappasi torstai-iltana tuiki tärkeän voiton kotikentällään Istanbulissa nujertamalla Gordon ja Daniel Herbertin valmentaman Bayern Münchenin pistein 88–73 (37–32). Fenerbahcen voiton takuumiehenä loisti viisi kolmosta upottanut Mikael Jantunen.

15.10.2025 10:13 Suomalaiset ulkomailla

Ilari Seppälä nauttii suurta vastuuta Unkarissa – ”Ei tunnu väsy”

Ilari Seppälä on aloittanut toisen kautensa Unkarin liigassa pelaavan Kecskemetin joukkueessa. Täksi kaudeksi hän sai tuttua seuraa, kun Okko Järvi siirtyi joukkuekaveriksi.

14.10.2025 20:41 Susijengi

Perttu Blomgren Saksan cup-mestari MBC Mitteldeutscheriin

Susijengin EM-kisaleiritykseen kuulunut Lapuan Korikobrien kasvatti Perttu Blomgren, 196 cm ja 24 vuotta, on allekirjoittanut sopimuksen Saksan Bundesliigaa tappiottomana johtaman MBC Mitteldeutscherin kanssa. Myös Saksan cupin hallitsevana mestarina kauteen lähtenyt Mitteldeutscher pelaa Bundesliigan lisäksi Pohjois-Euroopan liigaa (ENBL).

14.10.2025 08:06 Suomalaiset ulkomailla

Awak Kuerin Galatasaray voittoon Euroliigassa – kovia Susiladies-suorituksia läpi Euroopan

Euroturnaukset saatiin käyntiin viime viikolla ja Awak Kuierin Galatasaray aloitti maukkaalla voitolla. Viikolla nähtiin useita muitakin kovia suorituksia Susiladies-pelaajilta.

6.10.2025 21:31 Susijengi

Miikka Muurinen väläytteli Partizan-debyytissään

Susijengin ja Suomi-koripallon suurlupaus Miikka Muurinen, 18, pääsi maanantaina ensimmäistä kertaa tositoimiin Serbian jättiseuran Partizan Belgradin, paidassa. Muurinen viimeisteli seitsemän pistettä ja esitteli taitojaan monipuolisesti, kun Partizan peittosi Adrianmeren liigassa KK Krkan 84–78 (42–28).

6.10.2025 16:38 Suomalaiset ulkomailla

Elina Koskimies palasi Saksaan voittamaan mestaruuden

Elina Koskimies siirtyi yhden Suomessa vietetyn kauden jälkeen takaisin ulkomaille palaten tuttuun maahan Saksaan. Seura on kuitenkin uusi, kun hän teki sopimuksen Saarlouis Royalsin kanssa.

6.10.2025 16:33 Suomalaiset ulkomailla

Olivier Nkamhoua aloitti upeasti Italiassa

Olivier Nkamhoua teki melkoisen debyytin Italiassa, kun hän oli koko kierroksen paras pistemies johdattaessaan Varesen voittoon. Edon Maxhuni teki kovaa jälkeä Ranskassa ja Euroliigassa saatiin pelit käyntiin.

29.9.2025 11:33 Suomalaiset ulkomailla

Aatu Kivimäki riemuitsi Mestarien liigan lohkopaikasta – ”Hulluin peli missä olen ollut osallisena”

Aatu Kivimäki täydensi Mestarien liigan vahvaa suomalaispanosta, kun hänen seuransa Patrioti Levice voitti oman karsintalohkonsa dramaattisten vaiheiden jälkeen. Samalla joukkue sai hyvän startin keskiviikkona alkavaan sarjakauteen.

26.9.2025 21:06 Susijengi

Miikka Muurinen Euroliigan Partizan Belgradiin

Kesän EM-kisoissa häikäisevän esiinmarssin Susijengin eturiviin tehnyt toisen polven koripalloilija Miikka Muurinen, 211 cm ja 18 vuotta, on solminut sopimuksen Euroliigaa ja Adrianmeren liigaa pelaavan serbialaisen jättiläisseuran Partizan Belgradin kanssa.

26.9.2025 06:55 Susijengi

Aatu Kivimäen Patrioti Levice viime sekunnin heitolla FIBA:n Mestarien Liigaan

Toista kauttaan Slovakian mestari Patrioti Leviceä edustava karkkilalaislähtöinen Aatu Kivimäki, 28, pääsee pelaamaan alkavalla kaudella FIBA:n Mestarien Liigaa. Levice peittosi torstai-iltana henkeäsalpaavien vaiheiden jälkeen toisen jatkoajan viimeisen sekunnin heitolla Bakken Bearsin ratkaisevassa karsintaottelussa 100-98 (39-36, 76-76, 86-86) varmistaen paikkansa Mestarien Liigan lohkovaiheessa.

Näytä lisää vastaavia