31.1.2016 Suomalaiset olivat viikonloppuna voitokkaita Saksan Bundesliigassa, kun Shawn Huffin edustama Ludwigsburg voitti kotikentällään Basketball Löwen Braunschweigin 83-61 (50-33). Gordon Herbertin luotsaama Frankfurt Skyliners oli myös vahva kotiyleisönsä edessä kaataen EWE Baskets Oldenburgin 80-68 (44-43).

Shawn Huffin Ludwigsburg palasi voittojen tielle Saksan Bundesliigassa. Kuva: Ville Vuorinen.
Ludwigsburg repi eron juosten toisen neljänneksen peräti 32-13. Puoliajan jälkeen kotijoukkue kasvatti eroa entisestään 30 pistettä hipovaksi, minkä jälkeen päätösneljännes oli kosmetiikkaa.
Huff pelasi 11 minuuttia heittäen 4 pistettä, hakien 2 levypalloa ja jakaen 2 syöttöä ennen virhetilinsä täyttymistä. Ludwigsburgin korkeimman pistemäärän heitti Kerron Johnson (22/1). Braunschweigilta Kenneth Frease ja Tyrone Nash tekivät 12 pistettä mieheen.
Herbertin Skyliners taas joutui tiukimmille, kun Oldenburg oli vielä pisteen päässä puoliajalle mennessä. Skyliners keräsi kolmannella neljänneksellä kaksinumeroisen johdon, jota se kykeni puolustamaan loppusummeriin saakka.
Frankfurtilaisten tehotrion muodosti Johannes Voigtmann (14/5), Philip Scrubb (13/0) ja Quantez Robertson (13/7/4 syöttöä). Oldenburgilta eniten päänvaivaa kotijoukkueelle aiheutti Vaughn Duggins (17/2/6).
Kreikan pääsarjassa Roope Ahosen Kolossos Rodou palasi takaisin voittokantaan viemällä tiukan pelin Apollon Patrasia vastaan 60-54 (31-26). Ahonen (2/3/5 syöttöä) kangerteli heittonsa kanssa (2p 1/3, 3p 0/3), mutta korvasi vähät pisteensä oivalla pelinjohdolla.
Kolossoksen pistekärki oli Sotirios Manolopoulos, joka teki 12 pistettä. Apollon Patrasilta erottui Tony Meier, joka heitti myös 12 pistettä.
Turkin sarjat palasivat normaaleihin viikkorytmeihin muutaman viikon tauon jälkeen ja Anton Odabasin Denizli Basket voitti Turkin TBL:ssä Afyon Belediyesin 65-67 (29-32).
Denizlin Kenny Boynton (27/3) ja Mustafa Görür (12/10) veivät viimeisillä minuuteilla Denizlin kolmen pisteen johtoon 60-63 ja loput pisteet heitettiin vapaaheittoviivalta.
Odabasi pelasi reilut 10 minuuttia hakien yhden levypallon.
Erik Murphyn Buyukcekmece taas hävisi Turkin pääsarjassa Türk Telekomille 64-70 (36-39). Buyukcekmece oli voitossa kiinni viimeiselle neljännekselle lähtiessä, mutta Türk Telekomin puolustus salli Buyukcekmeceltä vain 7 pistettä viimeiseen kymmeneen minuuttiin.
Murphy kuului joukkueensa tehomiehiin heittäen 11 pistettä ja hakien 5 levypalloa. Buyukcekmecen muut onnistujat olivat Erving Walker (12/1) ja Michael Roll (17/5).
Lassi Tuovin Besiktas joutui myös tyytymään tappioon, kun Pinar Karsiyaka oli parempi numeroin 77-59 (41-26).
Besiktasin ykkönen oli Lamont Hamilton (12/6), kun taas Pinar Karsiyakalta Colton Iverson ja Kenneth Gabriel heittivät 17 pistettä mieheen.
Adrianmeren liigassa Jamar Wilsonin Partizan hävisi KK Buducnostille 78-65 (38-32). Kotijoukkue Buducnost veti eron päätösneljänneksen alkupuolella kymmeneen pisteeseen ja piti johtonsa loppuun asti.
Wilson pelasi monipuolisen pelin heittäen 8 pistettä, hakien 6 levypalloa ja jakaen 6 syöttöä. Partizanin pistehai oli Edo Muric (17/0). Buducnostilta sekä Aleksandar Maric että Julius Jenkins tekivät 14 pistettä.
NBA:ssa nähtiin suomalaiskohtaaminen, kun Lauri Markkasen edustama Utah Jazz voitti Tuomas Iisalon päävalmentaman Memphis Grizzliesin 126-130. Markkanen heitti 26 pistettä ja noukki 9 levypalloa.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:n viimeisen viikon onnistujiin lukeutuvat Elina Aarnisalo, Meri Kanerva sekä Venla Ulander, joka keräsi yliopistouransa ennätyspisteet ja ensimmäisen tupla-tuplan.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:n viimeisen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuvat muun muassa Olavi Suutela, Eemeli Yalaho ja Okku Federiko.
Susijengin takamies Perttu Blomgren joutui odottelemaan lokakuun puoliväliin saakka ennen kuin uusi joukkue löytyi. Odotus kuitenkin kannatti, sillä Blomgren sai hakemansa siirryttyään Saksan hallitsevan cup-mestari Mitteldeutscherin joukkueeseen.
NBA:ssa Utah Jazz nousi vahvan päätösjaksonsa turvin Brooklyn Netsin ohitse ja marssi 110-123 voittoon. Lauri Markkanen tilastoi Jazzille 30 pistettä ja 8 levypalloa.
Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.
NBA:ssa Utah Jazz kohtasi toista iltaa peräkkäin Houston Rocketsin, mutta tällä kertaa Jazz veti pidemmän korren loppunumeroin 133-125. Lauri Markkanen tilastoi Jazzille 29 pistettä ja 8 levypalloa.
Lilli Onnela otti tällä kaudella ensimmäisen askeleensa ulkomaille, kun hän siirtyi italialaisseura Faenzaan. Onnela on päässyt heti joukkueeseen ja maahan hyvin sisään ja ottanut ison roolin.
NBA:ssa Utah Jazz kykeni katkaisemaan neljään venyneen tappioputkensa, kun Utah kaatoi kotikentällään Sacramento Kingsin 128-119. Lauri Markkanen tilastoi 28 pistettä ja 7 levypalloa.
Elias Valtonen, 26, paistatteli kirkkaimmissa parrasvaloissa syyskuun EM-pudotuspeleissä täysonnistumisillaan Serbiaa ja Georgiaa vastaan. Ikimuistoisen EM-kisakesän jälkeen Susijengi valmistautuu pitkään MM-karsintarupeamaan ja Valtonen muistuttaa, että viime vuosien kehitysaskelista huolimatta töitä on tehtävä hartiavoimin arvokisaputken jatkamiseksi.