Ilmari Toikkanen ja Nicolai Andersen Kouvoihin

18.8.2016 Hallitseva Suomen mestari Kouvolan Kouvot on hankkinut pidempään päähän vahvistusta PuHusta siirtyvän Ilmari Toikkasen, 19, sekä tanskalaislaituri Nicolai Andersenin, 20, muodossa.

Andersen pukee tulevalla kaudella Kouvot-paidan päälleen. Kuva: Kuvanmaailma.com/Vesa Kuukka-

Urallaan yhden A-nuorten maaottelun pelannut 207-senttinen Toikkanen viimeisteli Pussihukille viime kaudella Divari-B:ssä 4,2 pistettä, 4,4 levypalloa sekä 0,8 torjuntaa ottelua kohden.

Korihaiden kanssa liiganousua kauden päätteeksi juhlinut 203-senttinen Andersen on kerännyt tililleen jo 40 Korisliiga-ottelua Katajan riveissä. Viime kaudella Andersen siirtyi HoNsU:n paitaan, josta yhdeksän ottelun jälkeen matka jatkui Korihaihin. Divari-A:ssa mies urakoi 8,4 pistettä ja 3,6 levypalloa ottelua kohden.

- Haluamme rakentaa tulevaisuutta ja siksi olemme etsineet nuoria lahjakkaita pelaajia, joilla on edellytyksiä kasvaa vähintään hyviksi liigapelaajiksi, ja mielellään enemmänkin. Ilmari ja Nicolai ovat molemmat pelaajia, joilla on fyysiset raamit vaikka mihin, Kouvojen päävalmentaja Pieti Poikola kertoo seuran tiedotteessa.

Lisätiedot: Ilmari Toikkanen
Lisätiedot: Nicolai Andersen

Asiat

 
17.5.2025 22:30 Korisliiga

Lassi Nikkarinen ja Taru Tuukkanen vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.

16.5.2025 11:24 Korisliiga

Kion Williams jatkaa ensi kaudella Pyrinnössä

Pyrintö on kiinnittänyt ensi kauden Korisliiga-miehistöönsä tutun takapelaajan Kion Williamsin.

13.5.2025 14:02 Korisliiga

BC Nokian jatko Korisliigassa vaakalaudalla

BC Nokian taustayhtiö BC Nokia Näädät Oy kertoi tiistaina, että se ei jatka BC Nokian sopimusyhteisönä. BC Nokia ry tiedottaa myöhemmin seuran jatkosta Korisliigassa.

12.5.2025 12:37 Korisliiga

Aapo Heinonen jatkaa Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueen päävalmentajana

Aapo Heinosen luotsaaman Tapiolan Hongan miesten joukkueen kulunut kausi oli lähes nappionnistuminen. Honka luottaa tuttuun hyväksi havaittuun konseptiin ja Heinonen jatkaa joukkueen valmentamista myös kaudella 2025-26.

12.5.2025 11:03 Korisliiga

Korisliiga-mestari Shawn Hopkins koki egokuoleman ja kannustaa nyt muitakin rehellisyyteen: ”Ihmettelin summerin soitua, miksi tunnevyöry ei ikinä tullutkaan, kunnes tajusin…”

Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.

6.5.2025 20:27 Korisliiga

Korisliiga-mestaruus ratkesi: Seagulls kultamitaleille suoraan neljässä!

"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.

6.5.2025 10:15 Korisliiga

Korisliigan mestaruus katkolla tänään Seagullsille

Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.

3.5.2025 17:44 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Seagullsille kolmas voitto, Kauhajoki lähellä kavennusta mutta joutui selkä seinää vasten

Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.

2.5.2025 17:30 Korisliiga

Seagullsin ja Kauhajoen kolmas finaaliottelu vapaasti katsottavissa lauantaina Neloselta klo 15

Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.

2.5.2025 16:05 Korisliiga

Pyrintö ja Erik Muhonen sopimukseen

Tampereen Pyrintö ja Erik Muhonen ovat tehneet sopimuksen kaudeksi 2025-2026. Sopimus sisältää option kaudesta 2026-2027. 

Näytä lisää vastaavia