28.11.2011 Salossa kahden viikon koeajalla ollut Jacques Jones ei jatka Vilppaan Korisliiga-miehistössä. Jones ehti antaa näyttöjä kahden ottelun verran, mutta ne eivät riittäneet vakuuttamaan seurajohtoa.

Jonesin koeajan aikana Vilpas kärsi kaksi tappiota. Joensuun Kataja oli Salohallissa parempi 69-73 ja perjantaina Vilpas kärsi vierastappion Lappeenrannassa 72-56.
- Tappioita ei voi laittaa tietenkään yksin Jonesin piikkiin, mutta eipä hänestä hirveästi apua joukkueelle ollut. Suomen Korisliiga on tänä päivänä varsin kovatasoinen, ja se tuntuu olevan monelle tulijalle yllätys. Kyllä ammattilaispelaajan pitäisi tulla riittävässä fyysisessä kunnossa työpaikalle, tylytti Vilppaan puheenjohtaja Keijo Poutiainen seuran tiedotteessa.
Jacques Jonesin tilastolliset tehot kahden pelin aikana olivat 7,0 pistettä ja 7,0 levypalloa vajaassa 28 minuutissa.
Vilppaan uuden amerikkalaisvahvistuksen kartoitus on loppusuoralla. Mikäli sopimusasiat loksahtavat kohdalleen, Jonesin korvaaja voidaan nähdä Salon katukuvassa jo alkavan viikon puolivälissä.
Vilpas jatkaa Korisliigaa keskiviikkona, jolloin Kouvot saapuu Salohalliin. Varmaa on, että Vilpas lähtee otteluun amerikkalaiskaksikolla John Fields-Emmanuel Holloway.
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Helsinki Seagullsin René Rougeaulle yhden ottelun kilpailukiellon.
Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.
Kiihkeällä Korisliiga-kierroksella voittajiksi kohosivat Bisons Loimaa, Salon Vilpas, Kataja Basket, Tapiolan Honka ja Korhait.
Kauhajoki otti kotivoiton Kobrista ja nousi sarjataulukossa ykköspaikalle. Voiton päässä perässä tulevat Salon Vilpas ja Tapiolan Honka ovat kumpikin pelanneet yhden ottelun vähemmän ja voivat kääntää tilanteen jo huomenna.
Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.
Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.
Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.
Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.
Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.
Ennen ottelua Salohallissa nähtiin harvinainen erikoisohjelmanumero, kun Vilpas Legends ja Honka Legends kohtasivat toisensa. Kentällä nähtiin muiden muassa Teemu Rannikko, Shawn Huff, Jamar Wison ja Kimmo Muurinen.