Jahilo Catziin, Marlow Forssaan

19.2.2010 Naisten SM-sarjan seurasiirtoikkunan sulkeutuessa perjantaina Catz Lappeenranta ja Forssan Alku tekivät merkittäviä muutoksia kokoonpanoihinsa. Viime keväänä SM-sarjan vuoden pelaajana palkittu Juha Jahilo vaihtaa loppukaudeksi FoA-paidan Catzin nuttuun, kun FoA puolestaan vahvistuu Kieraah Marlow’lla.

Juta Jahilo siirtyy loppukaudeksi Catziin, mutta palaa kaudeksi 2010-11 Forssan Alkuun.

FoA täyttää Jahilon jättämän aukon SM-sarjan pistetilaston 2008-09 voittaneella Kieraah Marlow'lla. Kuvat: Francois Perthuis & Kimmo Metsälä.

186-senttinen ja 25-vuotias Juta Jahilo täyttää Catzin vahvuudessa aukon, joka kokoonpanoon jäi Minna Stenin loukkaannuttua.

- Hyvänä levypallopelaajana ja tarkkana lähietäisyyden viimeistelijänä Juta tuo peliimme juuri niitä asioita, joita olemme kaivanneet. Minnan poissaolo on aiheuttanut sen, että osa pelaajista on joutunut pelaamaan vääränlaisessa roolissa ja väärillä pelipaikoilla. Nyt saamme rotaatiomme taas eheäksi, kertoo Catz-valmentaja Miikka Sopanen seuran tiedotteessa.

Jahilon Catz-pesti kattaa loppukauden, jonka jälkeen edessä on paluu Forssaan. FoA ja Jahilo solmivat sopimuksen pelikaudesta 2010-11 ennen Jahilon siirtymistä Lappeenrantaan.

Naisten maajoukkueessakin esiintynyt Jahilo on pelannut kuluvan kauden 15,6 pisteen ja 9,0 levypallon keskiarvoilla. Jahilo pelaa ensimmäisen ottelunsa Catz-paidassa jo lauantaina 20.2. Orimattilassa Team S-Hämeenmaata vastaan.

Jahilon paikkaajaksi FoA hankki Kieraah Marlow’n, joka on suomalaisyleisölle ennestään tuttu nimenomaan Team S-Hämeenmaan paidasta. Marlow’n ja orimattilalaisjoukkueen tiet erkanivat marraskuussa, kun 178-senttinen amerikkalaispeluri loukkaantui. Siihen mennessä Marlow ehti pelata kuusi SM-sarjapeliä 18,8 pisteen, 7,0 levypallon ja 1,7 syötön keskiarvoilla.

Kaudella 2008-09 Marlow voitti Team S-Hämeenmaan riveissä SM-sarjan korintekijätilaston tehtyään runkosarjassa 23,1 pistettä ottelua kohden.

Marlow saapuu Suomeen ja Forssaan lauantaina, jolloin FoA:n vieraaksi saapuu nousujohteisesti pelannut Keravan Energia Team.

 
17.5.2025 22:30 Korisliiga

Lassi Nikkarinen ja Taru Tuukkanen vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.

16.5.2025 09:36 Naisten Korisliiga

PeKa juhlisti yhdeksättä mestaruuttaan, Linda-Lotta Lehtoranta kuudettaan – ”Minkälainen henkinen paikka se mahtaa olla sitten, kun ei enää voitakaan…”

Linda-Lotta Lehtoranta on noussut uransa aikana yhdeksi suomalaisen koripalloilun kirkkaista menestystarinoista. Hän on pelannut tärkeässä roolissa maajoukkueessa, monessa seurajoukkueessa pitkin Eurooppaa ja voittanut kuusi Suomen mestaruutta. Tai ehkä seitsemän. Se riippuu täysin, keneltä asiaa kysyy

14.5.2025 11:08 Naisten Korisliiga

ToPosta ToPoon – Taru Tuukkasen mittava ura hakee vertaistaan

Taru Tuukkanen veti koristossut jalkaan ensimmäisen kerran 37 vuotta sitten. Sen jälkeen tie vei kotimaan kenttien kautta Yhdysvaltoihin ja Euroopan huippusarjoihin – ja päättyi lopulta tänä keväänä SM-hopeaan kasvattajaseuran ToPon paidassa. Päätös lopettamisesta tuli yllätyksenä, jopa Tuukkaselle itselleen.

29.4.2025 21:15 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut palasi Suomen mestariksi

Naisten Korisliigan finaalisarja sai arvoisensa päätöksen Töölön Kisahallissa. 1263 katsojaa oli todistamassa, kun PeKa vei viidennen finaalin 86-72 ja palautti mestaruuspokaalin Kotkaan.

29.4.2025 10:05 Naisten Korisliiga

Naisten Suomen mestaruus ratkeaa kutkuttavassa viidennessä finaalissa tiistaina Helsingissä

Torpan Pojat ja Peli-Karhut ratkaisevat naisten Korisliigan mestaruuden viidennessä finaalissa Töölön Kisahallissa 29. huhtikuuta klo 18:30.

28.4.2025 20:45 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut venytti ratkaisun viidenteen otteluun - mestaruus ratkeaa huomenna Helsingissä

Kotijoukkueiden vahvat otteet jatkuivat Naisten Korisliigan finaaleissa, kun Peli-Karhut oli kotonaan vahvempi 72-46. Ottelusarjan ratkaiseva viides ottelu pelataan huomenna Töölön Kisahallissa.

24.4.2025 20:26 Naisten Korisliiga

Tuukkanen johdatti ToPo:n voiton päähän mestaruudesta

ToPo vei kolmannen finaalin kotonaan 82-65. Sillä on mahdollisuus napata mestaruus maanantaina Kotkassa.

21.4.2025 20:25 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut nousi voittoon ja tasoitti finaalisarjan

Naisten Korisliigassa pelattiin toinen finaali. PeKa oli kotikentällään vahvempi 74-57 ja tasoitti otteluvoitot 1-1:een.

18.4.2025 20:35 Naisten Korisliiga

ToPo vei tiukan avausfinaalin - EBT:lle pronssimitalit

ToPo otti komennon finaaleissa, kun se kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen PeKa:n. Sarjassa jaettiin myös ensimmäiset mitalit, kun EBT kaatoi Hongan pronssiottelussa.

17.4.2025 23:09 Naisten I divisioona

Naiskoriksen superperjantai tarjoilee kolme huippuottelua

Pitkäperjantaina pelataan naisten Naisten Korisliigan ensimmäinen finaali, pronssiottelu ja naisten I-divisioonan ratkaiseva finaali.

Näytä lisää vastaavia