Jalen Jackson palaa Korihaihin

28.8.2023 12:32 Uudenkaupungin Korihaiden Korisliiga-joukkueen ulkomaalaisnelikon täydentää tuttu nimi. Yhdysvaltalainen 29-vuotias laituri Jalen Jackson pukee tulevalla kaudella Korihaiden paidan ylleen kolmannen kerran urallaan.

Kuva: Korihait

– Halusin joukkueeseen juuri Jalenin kaltaisen pelaajan ja hän olikin meidän listoilla jo kesän alusta lähtien. Ensinnäkin hän tietää ja tuntee Korisliigan pelitavan sekä on osoittanut pelaavansa hyvin täällä. Hänet voi sijoittaa moneen eri rooliin, joten olen mielissäni Jalenin paluusta, päävalmentaja Darko Mihajlovic taustoittaa.

Little Rockin kasvatille tuleva kausi on jo neljäs Korisliigassa. Alkujaan kaudeksi 2018–19 Suomeen tullut Jackson pelasi kyseisellä kaudella Helsinki Seagullsin sekä KTP-Basketin riveissä. Kauden päätteeksi Jacksonin kaulaan ripustettiin SM-pronssi.

Korihaihin Jackson tuli ensimmäisen kerran syksyllä 2021. Runko- sekä jatkosarjan aikana Jackson viimeisteli 26 ottelussa keskimäärin 16,0 pistettä, 5,2 levypalloa, 3,8 syöttöä ja 2,1 riistoa ottelua kohden. Riistotilastossa hän oli kaikki sarjan vaiheet mukaan lukien kolmas.

– Hyökkäyspäässä hän pystyy tekemään koreja monella eri tavoin esimerkiksi ajamalla, heittämällä floattereita keskimatkan etäisyydeltä tai luomaan oman heittonsa kuljetuksesta. Puolustuspäässä hän on erinomainen apupuolustaja, joka osaa lukea peliä. Riistolukemat osoittavat hänellä olevan hyvää vainua tilanteissa, Mihajlovic selittää.

Viime kaudella Jackson saapui Uuteenkaupunkiin tammikuussa jatkosarjan kynnyksellä. 12:sta Jacksonin pelaamasta ottelusta haiparven voittoon päättyi seitsemän. Pelaamissaan otteluissa hänenkeskiarvot olivat 12,8 pistettä, 3,6 levypalloa, 3,1 syöttöä ja 2,0 riistoa. Plus/miinuskeskiarvo (+4) oli koko joukkueen paras.

Ammattilaisuralta Jacksonilta löytyy kokemusta myös Romaniasta, Israelista, Luxemburgista ja Islannista.

Korisliiga-joukkueiden sopimustilanteet >

Henkilöt

Asiat

 
3.7.2025 15:54 Korisliiga

Emil Uotila ja Tapiolan Honka jatkosopimukseen

Emil Uotila, 25, jatkaa Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueessa kaudella 2025-26.

3.7.2025 09:37 Mestarien liiga

Kauhajoki kohtaa Mestarien liigan avauskierroksella liettualaisvastustajan

Kauhajoki arvottiin kolmanteen karsintaturnaukseen, jossa se kohtaa avauskierroksella liettualaisen Uniclub Bet Juventus Utenan.

3.7.2025 09:11 Korisliiga

Eemi Luukkonen ja Kauhajoki jatkosopimukseen

Kauhajoki on solminut vuoden jatkosopimuksen Eemi Luukkosen kanssa. Luukkonen on pelannut Kauhajoella kaksi edellistä kautta.

30.6.2025 22:51 Korisliiga

Helsinki Seagullsille uudet omistajat - jatkaa Korisliigassa

Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.

30.6.2025 09:35 Korisliiga

Miikka Marttinen siirtyy Lapualle

Marttisen sopimus on muotoa 1+1. Lapualle Marttinen siirtyy Kobrista KTP-Basketista, jossa hän pelasi kaksi edellistä kautta.

30.6.2025 09:19 Korisliiga

Kouvot ja Tuukka Härsilä kaksivuotiseen sopimukseen

196-senttinen takamies on pelannut aiemmin Korisliigaa Lapuan Kobrien ja Helsinki Seagullsin paidassa sekä I divisioona A:ta Helsinki Basketball Academyn (HBA) ja Helsingin NMKY:n riveissä.

26.6.2025 13:15 Korisliiga

Tai Bibbs Kouvojen ensimmäinen ulkomaalaisvahvistus

Kouvot on solminut tulevan kauden kattavan pelaajasopimuksen 190-senttisen takamiehen Tai Bibbsin kanssa. Bibbs on Columbian ja Howardin yliopistojen kasvatti. Ammattilaisena Bibbs on pelannut aiemmin Suomessa, Kroatiassa ja Luxemburgissa.

24.6.2025 09:50 Korisliiga

Toisen polven Stefanovic Kobrat-paitaan

Simeon Stefanovic on solminut 1+1-mallisen sopimuksen Kobrien kanssa. Syksyllä 19 vuotta täyttävä Simeon on 187-senttinen pointin paikalla viihtyvä pelaaja.

23.6.2025 15:12 Korisliiga

Jared Billups Tampereen Pyrintöön

Tampereen Pyrintö on solminut sopimuksen amerikkalaisen Jared Billupsin ( 193 cm/5,2 p/5,8lp/1,6r) kanssa. Jared pelaa takamiehen ja laiturin paikoilla. Jared Billups pelasi viimeiset kaksi kautta (2023 – 25) George Masonin yliopistossa Atlantic 10 konferenssissa.

23.6.2025 15:09 Korisliiga

Vilppaasta tuttu Jermaine Marshall Kataja Basketin riveihin

Joensuulaisen Kataja Basketin joukkue uudelle Korisliiga-kaudelle rakentuu pala palalta. Ensimmäiseksi ulkomaalaispelaajaksi on rekrytoitu viime kaudella Salon Vilppaan riveissä ammattilaisuransa aloittanut 198-senttinen yhdysvaltalaislaituri Jermaine Marshall. Sopimus on yksivuotinen.

Näytä lisää vastaavia