2.1.2017 Korihaiden Mikko Jalonen pelasi perjantaina Korisliigan runkosarjassa 400. ottelunsa. Hän on kautta aikain 44. pelaaja, joka on urallaan päässyt vastaaviin lukemiin miesten Korisliigassa.
Mikko Jalonen pelaa Korisliigassa 11. kauttaan. I divisioonassa hänet on valittu neljästi divarin parhaaksi pelaajaksi. Kuva: Francois Perthuis
Jalonen, 34, aloitti pääsarjauransa lokakuussa 2001 ja pelaa ylimmällä sarjatasolla nyt 11. kauttaan. Hän on edustanut kasvattajaseuraansa FoKoPoa ja Korihaita ja tehnyt runkosarjassa yhteensä 4129 pistettä (keskiarvo 10,3), antanut 871 syöttöä (2,2) ja napsinut 974 levypalloa (2,4).
Jalosen yhden ottelun piste-ennätys liigassa on 31 pistettä. Vuonna 2011 Jalonen valittiin Korisliigan parhaaksi kuudenneksi pelaajaksi.
Mikko Jalonen on pelannut myös viisi kautta I divisioonaa Turun NMKY:ssä ja Korihaissa. Hänet valittiin peräti neljänä vuotena divarin parhaaksi pelaajaksi. Yhden ottelun piste-ennätyksekseen Jalonen on heittänyt divisioonassa 43 pistettä.
Emil Uotila, 25, jatkaa Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueessa kaudella 2025-26.
Kauhajoki arvottiin kolmanteen karsintaturnaukseen, jossa se kohtaa avauskierroksella liettualaisen Uniclub Bet Juventus Utenan.
Kauhajoki on solminut vuoden jatkosopimuksen Eemi Luukkosen kanssa. Luukkonen on pelannut Kauhajoella kaksi edellistä kautta.
Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.
Marttisen sopimus on muotoa 1+1. Lapualle Marttinen siirtyy Kobrista KTP-Basketista, jossa hän pelasi kaksi edellistä kautta.
196-senttinen takamies on pelannut aiemmin Korisliigaa Lapuan Kobrien ja Helsinki Seagullsin paidassa sekä I divisioona A:ta Helsinki Basketball Academyn (HBA) ja Helsingin NMKY:n riveissä.
Kouvot on solminut tulevan kauden kattavan pelaajasopimuksen 190-senttisen takamiehen Tai Bibbsin kanssa. Bibbs on Columbian ja Howardin yliopistojen kasvatti. Ammattilaisena Bibbs on pelannut aiemmin Suomessa, Kroatiassa ja Luxemburgissa.
Simeon Stefanovic on solminut 1+1-mallisen sopimuksen Kobrien kanssa. Syksyllä 19 vuotta täyttävä Simeon on 187-senttinen pointin paikalla viihtyvä pelaaja.
Tampereen Pyrintö on solminut sopimuksen amerikkalaisen Jared Billupsin ( 193 cm/5,2 p/5,8lp/1,6r) kanssa. Jared pelaa takamiehen ja laiturin paikoilla. Jared Billups pelasi viimeiset kaksi kautta (2023 – 25) George Masonin yliopistossa Atlantic 10 konferenssissa.
Joensuulaisen Kataja Basketin joukkue uudelle Korisliiga-kaudelle rakentuu pala palalta. Ensimmäiseksi ulkomaalaispelaajaksi on rekrytoitu viime kaudella Salon Vilppaan riveissä ammattilaisuransa aloittanut 198-senttinen yhdysvaltalaislaituri Jermaine Marshall. Sopimus on yksivuotinen.