16.11.2004 Miesten Sparliigassa pelaava Uudenkaupungin Korihait on purkanut Jamahl Mosleyn pelaajasopimuksen yhteisymmärryksessä pelaajan kanssa. Jamahl Mosley ehti edustaa Korihaita kolmessa Sparliigan ottelussa tehden niissä keskimäärin 16,0 pistettä ja repien 7,7 levypalloa.
Syy Jamahl Mosleyn vain kymmenen päivän mittaiseen Suomen visiittiin löytyy kotoa USA:sta. Pelaajan lähipiirissä tapahtuneen sairastapauksen vuoksi pelaajan ajatukset ovat pyörineet kotona, eikä peleihin ole löytynyt parasta keskittymistä.
- Asiat Uudessakaupungissa on hoidettu hienosti. Olisin halunnut auttaa seuraa voittoihin ja play offeihin, mutta tässä tilanteessa minun on oltava rehellinen sekä seuralle että perheelleni ja mentävä kotiin auttamaan asioiden selvittämisessä, kertoi Jamahl Mosley.
Korihait on aloittanut prosessin korvaavan pelaajan löytämiseksi. Korihaiden seuraava ottelu on keskiviikkona (17.11.), kun joukkue kohtaa paikallispelissä Aura Basketin Turussa. Korihaiden seuraava kotiottelu on ensi lauantaina (20.11.), jolloin vastaan asettuu Äänekosken Huima.
Vilppaan koripallomiehistö on lähes valmis lokakuussa käynnistyvään Korisliigaan. Kolmas ulkomaalaisvahvistus on 196-senttinen laituri Jalen Brooks, joka pelasi viime kaudella Sveitsin pääsarjassa. Vilpas hakee neljättä ulkomaalaista nelospaikalle.
Salon Vilpas on solminut monivuotisen jatkosopimuksen takamies Eero Innamaan (26) kanssa. Sopimus ulottuu kevääseen 2028 saakka, joten turkulaislähtöinen Innamaa nähdään Vilppaan paidassa ainakin seuraavat kolme kautta.
Kouvolalainen Kouvot on solminut tulevaa Korisliiga-kautta kattavan pelaajasopimuksen 198-senttisen ja 23-vuotiaan laitahyökkääjän Brandon Stroudin kanssa. Stroud on toisen polven amerikkalaisvahvistus, sillä hänen isänsä Derrick Stroud pelasi Suomessa 2000-luvun alussa.
Joensuulainen Korisliiga-joukkue Kataja Basket on tehnyt yhden kauden mittaisen pelaajasopimuksen yhdysvaltalaisen Jaquan Carlosin kanssa. 183-senttisen, 24-vuotiaan Carlosin tuleva kausi on ammattilaisuran ensimmäinen. Seuran oma kasvatti, 18-vuotias Otso Purmonen, on puolestaan solminut jatkosopimuksen Kataja Basketin kanssa.
206-senttinen, 108-kiloinen Ze´Rik Onyema on Salon Vilppaan toinen ulkomaalaisvahvistus tulevalle Korisliiga-kaudelle. Onyema kohtasi Vilppaan ensimmäisen ulkomaalaishankinnan, Claudell Harris Jr.:n, viime kaudella NCAA:n kivikovassa Southeastern Conferencessa. Kymmenen sopimuspelaajaa tulevaksi kaudeksi kerännyt Vilpas hakee vielä kahta vahvistusta riveihinsä.
Kauhajoen Karhubasket on solminut kahden vuoden pelaajasopimuksen 23-vuotiaan Hugo Bomanin kanssa. Kaksimetrinen takapelaaja siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa Raholan Pyrkivän kasvatti pelasi kuuden kauden ajan Korisliigaa.
Uudenkaupungin Korihaiden tuorein kiinnitys tulevan kauden Korisliiga-joukkueeseen on yhdysvaltalainen Brian Goracke. Vuoden sopimuksen tehnyt 22-vuotias laituri aloittaa syksyllä ensimmäisen kautensa Euroopassa valmistuttuaan keväällä Montana Staten yliopistosta.
Uudenkaupungin Korihait on tehnyt kahden vuoden mittaisen pelaajasopimuksen takamies Leo Eklundin kanssa. 19-vuotias Eklund siirtyy kasvattajaseurastaan Helsingin NMKY:stä ensimmäistä kertaa Korisliiga-ympyröihin.
Honkalaiskasvatti Lauri Kallio, 22, nähdään Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueen vahvuudessa myös kaudella 2025-26.
Emil Uotila, 25, jatkaa Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueessa kaudella 2025-26.