17.12.2020 09:09 Karhubasket tiedottaa Janne Koskimiehen jatkavan Korisliiga-joukkueensa päävalmentajana.
Janne Koskimiehen voittoprosentti Karhubasketin päävalmentajana on 76,5. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga
Kauhajoen Karhubasket on solminut kolmen vuoden jatkosopimuksen päävalmentaja Janne Koskimiehen kanssa.
Koskimies toimi Jussi Laakson apuvalmentajana kausina 2017–2018 ja 2018–2019, ja Laakson lähdettyä siirtyi tämän paikalle. Karhu voitti molemmilla edellä mainituilla kausilla Suomen mestaruuden ja on yhä hallitseva mestari, sillä keväällä 2020 kausi keskeytyi eikä palkintoja jaettu.
Koskimies on toiminut nyt päävalmentajana 51 Korisliiga-ottelussa. Voittoja on kertynyt 39 ja tappioita vain 12. Voittoprosentti 76,5 on yli 50 ottelua pääsarjassa valmentaneiden päävalmentajien keskuudessa kuudenneksi paras lukema. Kotisalissa Koskimiehen käskemä joukkue on hävinnyt kolme ottelua, joista viimeinen tuli lokakuun 20. päivä 2019. Sen jälkeen Karhu on voittanut kotikentällään 21 ottelua putkeen.
– Janne on tehnyt loistavaa työtä joukkueemme kanssa. Hän pystyy kehittämään kaikkia pelaajia monipuolisesti ja luomaan sellaisia harjoituksia niin salissa kuin sen ulkopuolella, että pelaajat kehittyvät ja joukkue voittaa, puheenjohtaja Vesa Ojala kertoo.
Viime viikolla Karhubasket julkaisi myös suunnitelmat uuden KB Areenan rakentamiseksi.
– Areena tulee olemaan kova juttu, mutta tarvitsemme myös hyvän joukkueen ja sille parhaan mahdollisen valmentajan, jotta kehitys kehittyy joka osa-alueella, Ojala lisää.
Koskimies kommentoi omaa sopimusjatkoaan tyytyväisenä:
– Olen innoissani uudesta sopimuksesta ja tiedostan varsinkin näinä aikoina, miten onnellisessa asemassa olen, kun seurajohto katsoo minun olevan edelleen oikea henkilö jatkamaan joukkueen valmentajana. Nämä eivät olleet mitkään kovinkaan pitkät sopimusneuvottelut. Karhubasket ja Kauhajoki eivät ole koskaan olleet ajatuksissani mikään pelkkä ponnahduslauta johonkin muualle. Minulla on täällä ympärilläni vahva tiimi ja koen, että tekemääni työtä joukkueen kanssa arvostetaan. Uuden hallin rakentaminen yksityisellä rahoituksella on tietysti erittäin vahva signaali myös valmentajalle siitä, että täällä ei ole jääty makaamaan paikoilleen kahden voitetun mestaruuden jälkeen, vaan katse on suunnattu kohti seuraavia tasoja. Olen viimeksi tällä viikolla päässyt suunnittelemaan yhdessä arkkitehdin kanssa, millaiset pukuhuoneet, kuntosalit ja valmentajien työtilat joukkueelle rakennetaan uuteen areenaan. Tämä ei ole ihan arkipäivää suomalaisen koripallojoukkueen valmentajalle.
Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.
Marttisen sopimus on muotoa 1+1. Lapualle Marttinen siirtyy Kobrista KTP-Basketista, jossa hän pelasi kaksi edellistä kautta.
196-senttinen takamies on pelannut aiemmin Korisliigaa Lapuan Kobrien ja Helsinki Seagullsin paidassa sekä I divisioona A:ta Helsinki Basketball Academyn (HBA) ja Helsingin NMKY:n riveissä.
Kouvot on solminut tulevan kauden kattavan pelaajasopimuksen 190-senttisen takamiehen Tai Bibbsin kanssa. Bibbs on Columbian ja Howardin yliopistojen kasvatti. Ammattilaisena Bibbs on pelannut aiemmin Suomessa, Kroatiassa ja Luxemburgissa.
Simeon Stefanovic on solminut 1+1-mallisen sopimuksen Kobrien kanssa. Syksyllä 19 vuotta täyttävä Simeon on 187-senttinen pointin paikalla viihtyvä pelaaja.
Tampereen Pyrintö on solminut sopimuksen amerikkalaisen Jared Billupsin ( 193 cm/5,2 p/5,8lp/1,6r) kanssa. Jared pelaa takamiehen ja laiturin paikoilla. Jared Billups pelasi viimeiset kaksi kautta (2023 – 25) George Masonin yliopistossa Atlantic 10 konferenssissa.
Joensuulaisen Kataja Basketin joukkue uudelle Korisliiga-kaudelle rakentuu pala palalta. Ensimmäiseksi ulkomaalaispelaajaksi on rekrytoitu viime kaudella Salon Vilppaan riveissä ammattilaisuransa aloittanut 198-senttinen yhdysvaltalaislaituri Jermaine Marshall. Sopimus on yksivuotinen.
Tulevaan Korisliiga-kauteen valmistautuva Uudenkaupungin Korihait on tehnyt vuoden mittaisen pelaajasopimuksen ruotsalaisen Sheriff Drammehin kanssa. 29-vuotias takamies liittyy haiparveen pelattuaan viime kauden Itävallan pääsarjassa.
Jesper Granlund, 25, vaihtaa Kouvojen peliasun KTP-Basketin vihreävalkoisiin tamineisiin, kun helsinkiläisen Sykin kasvatti on solminut kotkalaisseuran kanssa yksivuotisen sopimuksen.
Viidesti Korisliigan parhaaksi erotuomariksi valittu Ville Selkee, 33, keskittyy jatkossa perhe-elämään ja työuraansa. Päätös lopettamisesta on kypsynyt nokialaislähtöisen Selkeen takaraivossa muutaman viime kauden ajan.